×
آخرین اخبار

عرضه اولیه جدید در فرابورس/ نقدینگی مورد نیاز چه مقدار خواهد بود؟

 • کد نوشته: 166855
 • ۱۴۰۲-۰۸-۲۴
 • 217 بازدید
 • ۱۲ درصد از سهام شرکت توسعه معادن کرومیت کاوندگان با نماد «کرومیت» معادل ۱۸۶ میلیون سهم برای نخستین بار روز چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ عرضه خواهد شد. این عرضه به روش ترکیبی و طی دو مرحله صورت می‌گیرد.

  عرضه اولیه جدید در فرابورس/ نقدینگی مورد نیاز چه مقدار خواهد بود؟

  امیرحسین دانایی- در مرحله نخست ۶۲ میلیون سهم معادل ۴ درصد از سهام شرکت فوق در صندوق های سرمایه گذاری سهامی و مختلط به روش حراج عرضه می‌شود. حداکثر تعداد سهام قابل خریداری در این مرحله توسط هر کد معاملاتی ۸۸۵ هزار سهم و قیمت ارزش‌گذاری شده ۶۶۳۵ ریال می‌باشد.

  در مرحله دوم به میزان ۱۲۴ میلیون سهم معادل ۸ درصد از سهام شرکت توسعه معادن کرومیت به قیمت کشف شده در مرحله نخست، به عموم سهامداران عرضه می‌گردد. حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی در مرحله دوم ۲۴۸ سهم خواهد بود.

  در صورتی که قیمت کشف شده در مرحله اول برابر با قیمت ارزش‌گذاری شده باشد، نقدینگی مورد نیاز برای عرضه اولیه کرومیت حدود ۱۶۵ هزار تومان است.

  مشاور عرضه اولیه نماد کرومیت شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین، متعهد خرید عرضه اولیه شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان و بازاگردان آن صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی میزان داریک و صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی امید لوتوس پارسیان است.

  ارزش‌گذاری «کرومیت» با چهار روش مرسوم

  ارزش‌گذاری شرکت کرومیت کاوندگان توسط تامین سرمایه لوتوس پارسیان صورت گرفته است. بر این اساس نرخ تورم با توجه به برآوردهای صندوق بین‌المللی پول در نظر گرفته شده و نرخ دلار برای سال ۱۴۰۲ برابر با ۴۰هزار تومان با سیر صعودی ۲۰درصدی برای سال‌های بعدی برآورد شده است.

   همین‌طور نرخ هر تن کرومیت معادل ۲۵۰ دلار پیش‌بینی شده است.  

  برآورد شرکت ارزش‌گذار «کرومیت» از رشد درآمد فروش این شرکت طی سال‌جاری معادل ۴۶درصد بوده و در سال‌های آتی تا سال ۱۴۰۶ مجموع درآمد این شرکت را ۲۰ درصد افزایشی در نظر گرفته است.

   همین‌طور هزینه حقوق و عوارض دولتی، استخراج و آماده‌‌‌سازی، هزینه سوخت مصرفی و سایر هزینه‌‌‌ها براساس تورم پیش‌بینی شده است. در مجموع ارزش‌گذاری این شرکت با چهار روش مرسوم صورت گرفته است و جمع‌‌‌بندی ارزش‌گذاری نشان می‌دهد که ارزش کل شرکت یک‌هزار و ۲۸میلیارد تومان است.

   بر این اساس با توجه به تعداد سهام ۱۲۴میلیونی قابل عرضه، قیمت هر سهم این شرکت ۶۶۳ تومان ارزش‌گذاری شده است.

  گفتنی است؛ تعداد کل سهام شرکت توسعه معادن کرومیت کاوندگان یک میلیارد و ۵۵۰ هزار سهم می‌باشد که در حال حاضر ۱۸۶ میلیون سهم در بازار دوم فرابورس عرضه می‌گردد.

   کرومیت چیست؟

   کرومیت نام تجاری اکسید کروم آهن و یک ماده معدنی متشکل از کروم و اکسید آهن است که به‌طور طبیعی در گوشته زمین یافت می‌شود. کرومیت فلزی سخت، براق و به رنگ خاکستری با جلاپذیری و همچنین نقطه جوش بالاست که در برابر زنگ‌زدگی و تیرگی مقاومت زیادی دارد. ارزش این فلز بیشتر به دلیل مقاومت بسیار بالای آن در برابر زنگ‌زدگی و فرسایش است. کرومیت در تولید فروکروم که ماده‌‌‌ای آلیاژی است و همچنین در ساخت فولاد ضدزنگ که به جهت جلوگیری از فرسایش و تیرگی نقش حائز اهمیتی دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه حدود ۸۵درصد کروم دنیا در ساخت فولاد ضدزنگ و آبکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  صنعت کرومیت در ایران

  تاریخچه فعالیت‌‌‌‌‌‌های استخراجی و اکتشافی کرومیت در ایران قدمتی در حدود ۷۰ سال دارد و در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ محدوده معدنی کرومیت در استان‌‌‌های خراسان‌رضوی و جنوبی، کرمان، هرمزگان، فارس، سیستان‌‌‌وبلوچستان، آذربایجان، اصفهان و لرستان کشف و عمدتا به بهره‌‌‌برداری رسیده است.

  ایران از منظر میزان تولید کرومیت در سال‌های اخیر، در بین ۱۰ کشور برتر تولیدکننده قرار داشته و سالانه حدود یک‌درصد از کرومیت مصرفی جهان در ایران تولید می‌شود. براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، در بازه ۱۰ساله منتهی به ۹۹، در ایران به‌طور متوسط سالانه ۳۲۲ هزار تن کرومیت تولید شده که بالاترین میزان تولید با ۴۴۰ هزار تن در سال ۹۰ و کمترین حجم تولید با ۲۵۱هزار تن در سال ۹۹ به وقوع پیوسته است.

  براساس اطلاعات ارائه‌شده از سوی وزارت صمت در سال ۱۳۹۹ در ایران ۹۵ معدن کرومیت در حال بهره‌‌‌برداری هستند و حدود ۶۰ درصد از معادن فعال ایران (۵۵معدن) در دو استان خراسان‌رضوی و کرمان قرار دارند. طی دهه اخیر حدود ۵۸ درصد از کرومیت تولیدشده کشور صادر شده است. براساس گزارش‌های گمرک، در حال حاضر چین بزرگ‌ترین خریدار و واردکننده کرومیت ایران است که نزدیک به ۹۹ درصد از کرومیت صادراتی ایران به مقصد این کشور ارسال شده است.

  پیش بینی نقدینگی مورد نیاز

  با فرض مشارکت کمتر از ۵۰۰ هزار کد، به هر کد معاملاتی، حداکثر ۲۴۸ سهم و معادل ۱۶۵.۰۰۰ تومان تخصیص خواهد یافت.

  اگر در این عرضه اولیه مشارکت ۱/۵ میلیون کدی صورت پذیرد، ۸۳ سهم و حدودا معادل ۵۵.۰۰۰ تومان به هر کد تخصیص خواهد یافت.

  در صورتی که با استقبال و مشارکت ۲ میلیون کد مواجه شویم، ۶۲ سهم و حدودا معادل ۴۲.۰۰۰ تومان به هر کد تخصیص خواهد یافت.

  با توجه به وضعیت کنونی بازار سرمایه، آیا شما در این عرضه اولیه شرکت می کنید؟

  نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

  دیدگاه نیوز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *