×
آخرین اخبار

خوزستان رتبه نخست آتش سوزی مراتع و جنگل ها در سال ۹۶

 • کد نوشته: 9435
 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵
 • 958 بازدید
 • مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست از احتمال آتش سوزی مناطق جنگلی، مراتع و تالاب های تحت حفاظت سازمان محیط زیست از عید نوروز ۹۷ خبر داد و گفت: امسال رتبه نخست آتش سوزی مربوط به استان خوزستان است.

  خوزستان رتبه نخست آتش سوزی مراتع و جنگل ها در سال ۹۶

  به گزارش دیدگاه نیوز؛ علی تیموری درباره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده سازمان محیط زییست کشور در سال ۹۶ اظهار کرد: آتش‌سوزی در سال ۹۶ نسبت به سال قبل حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است.

  وی، سال ۹۵ را از لحاظ آتش‌سوزی‌ها و وسعت آن در مناطق تحت حفاظت مناسب دانست و افزود: در سال گذشته حدود ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از محیط‌های جنگلی، مناطق تحت حفاظت، تالاب‌ها و مراتع زیر‌نظر سازمان طعمه حریق شد که این رقم در سال ۹۶ به ۳ هزار و ۳۰۰ هکتار رسیده است.

  مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: این آتش‌سوزی‌ها در سال ۹۶ شامل حریق در تالاب‌ها، پوشش‌های سطحی، نیزارها و محیط‌های جنگلی می‌شود.

  تیموری خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سالهای ۹۳، ۹۴، ۹۵ و ۹۶  آتش‌سوزی در مناطق جنگلی و مراتع تحت حفاظت، نسبت به سنوات ماقبل‌تر آن کاهش داشته است و علت این امر به‌خاطر فعالیت‌های سازمان محیط زیست و استفاده از بالگرد و دستگاههای اطفا حریق بوده است.

  وی ادامه داد: برای فعالیت‌های بهتر در حوزه اطفا حریق نیز کارهای زیادی صورت گرفته و حتی تفاهم‌نامه‌ای برای تامین تجهیزات با وزارت دفاع منعقد شده است تا عید نوروز برخی تجهیزات انفرادی و غیر انفرادی تحویل گرفته می‌شود.

  تجهیزات انفرادی و غیرانفرادی وزارت دفاع برای سازمان محیط زیست 

  مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: بنابر توافق انجام شده تمامی تجهیزات انفرادی برای محیط‌بانان و تجهیزات غیر انفرادی برای نصب بر روی خودرو و اطفا حریق تحویل گرفته می‌شود؛ قطعاً تحویل این تجهیزات و سایر برنامه‌ها در کاهش حریق اثرگذار خواهد بود.

  کاهش ۵۰ درصدی حریق در استان‌های پرمخاطره

  تیموری با اشاره به حریق مناطق حفاظت شده در سال ۹۶ گفت: خوشبختانه امسال آتش‌سوزی در استانهای مهم و پرمخاطره‌ای همانند گلستان، فارس، لرستان، چهارمحال‌وبختیاری و آذربایجان شرقی تا حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است.

  وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در دو سال اخیر آتش‌سوزی مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست در استانهای ذکر شده رشد زیادی یافته بود که در سال ۹۶ شاهده بهبود وضعیت در این استانها هستیم.

  احتمال وقوع آتش‌سوزی از ابتدای سال ۹۷

  مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه احتمال وقوع آتش‌سوزی زودتر از موعد در سال ۹۷ وجود دارد، گفت: به دلیل کاهش بارندگی که در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است، احتمال وقوع آتش‌سوزی در مناطق تحت حفاظت سازمان از ابتدای سال ۹۷ وجود دارد.

  به گفته تیموری، احتمال اینکه آتش‌سوزی در مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست از عید نوروز و تعطیلات به‌وقوع بپیوندد، وجود دارد.

  وی افزود: دلیل اینکه احتمال افزایش حریق در عید نوروز داده می‌شود به خاطر کاهش بارش‌ها، خشکی هوا، خشکی درختان و خشکی پوشش گیاهی خواهد بود که خطر این مسئله مهم باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

  مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: انشاالله برای ایام عید نوروز سال ۹۷ نیز دستورالعمل‌های خوبی را بابت این مسئله و دغدغه‌های ناشی از آن به استانها ابلاغ می‌کنیم.

  تیموری ادامه داد: برنامه‌ریزی‌ها برای مشارکت و آگاهی جوامع محلی نسبت به نظارت بر مناطق تحت حفاظت و پرمخاطره در سال ۹۷ مدنظر خواهد بود.

  بیشترین آتش‌سوزی‌های سال ۹۶ در استان خوزستان

  وی درباره این پرسش که کدام استان‌ها در رتبه نخست آتش‌سوزی مناطق تحت حفاظت در سال ۹۶ قرار دارند، اظهار کرد: امسال رتبه نخست آتش‌سوزی مربوط به استان خوزستان است و دلیل اصلی آن هم به گرمای شدید هوا و عوامل انسانی برمی‌گردد.

  مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه رتبه دوم آتش‌سوزی متعلق به استان کردستان بوده است، گفت: از ۳ هزار و ۳۰۰ هکتاری که در کشور طعمه حریق شد در حدود یک هزار و ۵۰۰ هکتار در استان‌های خوزستان و کردستان بوده  اما در بسیاری از استان‌ها این آتش‌سوزی‌ها کاهش یافته است.

  نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

  دیدگاه نیوز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *