پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-12-01
تبلیغات
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کد خبر: 104751 |
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹ |
36 بازدید
2
ارسال به دوستان

پیانوها انواع مختلفی دارند که از نظر ظاهر، اندازه، توانایی و صداها دسته‌بندی می‌شوند. پیانو اکوستیک متشکل از هزار قطعه است و در سال، یک الی دو بار نیاز به کوک شدن دارد.

پیانوها انواع مختلفی دارند که از نظر ظاهر، اندازه، توانایی و صداها دسته‌بندی می‌شوند. پیانو اکوستیک متشکل از هزار قطعه است و در سال، یک الی دو بار نیاز به کوک شدن دارد. عدم اجرای این فرآیند موجب افت کیفیت صدا می‌شود‌. آکوستیک‌ها ده‌ها سال عمر می‌کنند و حتی باگذشت زمان ارزشمندتر از قبل نیز می‌شوند. انواع سازهای آکوستیک که در ایران وجود دارند به‌طور عمده از چه کشورهایی وارد ایران می‌شوند؟

• از کره، ژاپن و چین که تحت لیسانس شرکت‌های اروپایی هستند.
• از کشوهای آسیای شرقی و تحت لیسانس شرکت ژاپنی و یا کره جنوبی.
• علاوه‌بر این‌ها برخی سازهای آکوستیکی که در کشورهای شرق آسیا تولید می‌شوند و محصول چین، تایوان و یا مالزی هستند نیز به ایران وارد می‌شوند.
• مناطق اروپایی نظیر جمهوری چک و همچنین شرکت‌های معتبر اروپایی از قبیل آلمان و دیگر کشورها نیز آکوستیک‌های درجه یک خود را وارد ایران می‌کنند.

انواع پیانوهای آکوستیک

سازهای آکوستیک متشکل از یک صفحه‌کلید یا کلاویه و مخزنی چوبی که شامل یک تخته صدا یا سنبرد و سیم‌های فلزی هستند. کارکرد آکوستیک به این صورت است که چکش‌هایی داخل مخزن چوبی قرار دارند و به کلاویه‌های مشخصی وصل هستند. وقتی کلاویه‌ها را فشار می‌دهید و یا به عبارت بهتر ساز را می‌نوازید، این چکش‌ها به سیم موردنظر ضربه می‌زنند که باعث ارتعاش سیم‌ها و درنهایت تولید امواج صوتی یا همان صدا می‌شود. این سازها انواع مختلفی دارند که به شرح زیر است:

پیانوهای افقی یا گراند

این نوع پیانو آکوستیک گران‌ترین، بزرگ‌ترین و حرفه‌ای‌ترین آن است. همچنین این ساز شامل دسته‌بندی‌هایی تحت عنوان گراند پیانو اصلی، کنسرت گراند و پارلر گراند هستند. در این سازها طول مخزن نسبتاً زیاد است و سیم‌های استفاده‌شده در آن مرتفع هستند. سیستم سیم و چکش به‌صورت عمودی کار می‌کند و بر اساس همین موارد، صدای گراند بسیار بلند و واضح است. قیمت بالا و بزرگ بودن آن باعث شده‌است تا فقط افراد مرفه و نوازنده‌های حرفه‌ای از آن استفاده کنند.

پیانو عمودی یا دیواری

پیانو دیواری نوع دیگری از آکوستیک است. این سازها نیز به‌طورکلی به پیانوی عمودی بزرگ، استودیو، کنسول و اسپینت تقسیم می‌شوند. در این ساز رشته‌ها به‌طور عمودی قرار گرفته‌اند و نسبت به گرند، انتخاب بهتری ازلحاظ اندازه و قیمت هستند.

مزایا و معایب پیانوی آکوستیک

مزیت‌ها:
۱. این ساز جنس بدنۀ بهتر، صدای دلنشین‌تر، کلاویه باکیفیت و کلیدهای درجه یکی دارد که باعث روان‌تر شدن فرایند نواختن می‌شود و برای کنترل ساز به نوازنده کمک می‌کند.
۲. علاوه‌بر این موارد ظاهر زیبا و جذابی دارد که در صورت نگه‌داری درست از آن، به یک سرمایۀ ارزشمند تبدیل می‌شود.
۳. نکتۀ جالب این است که پیانوهای آکوستیک دست‌دوم برخلاف دیگر محصولات دست‌دوم، هرچقدر سن و قدمت آن بیشتری داشته باشند، ارزش بیشتری هم دارند.
معایب:
۱. هزینۀ دوره‌ای که مبلغی اضافه بر قیمت خود ساز است.
۲. شرایط سخت نگه‌داری از ساز.
۳. همچنین ممکن است در اثر حمل‌ونقل برای کوک کردن سالانه، ضربه ببیند و به ساز آسیب برسد.

نکات مهم در خرید پیانو آکوستیک

ازآنجایی‌که سازهای آکوستیک در انواع مختلف، از تولیدکنندگان مختلف و با قیمت‌های بسیار متفاوتی در بازار به‌فروش می‌سند، گزینه‌های زیادی وجود دارد که شما باید قبل از خرید ساز موردنظر، آن‌ها را در نظر بگیرید:
۱. ممکن است تصور کنید که حتماً سازی که انتخاب می‌کنید باید ساخت کشور ژاپن و یا کشورهای اروپایی باشد، جایی که بهترین سازها ساخته می‌شود. اما امروزه بهترین تولیدکنندگان‌ نیز کارخانه‌هایی را در سراسر جهان تأسیس کرده‌اند. درواقع نحوۀ ساخت وسیله مهم است و نه کشور سازندۀ آن.
۲. هنگام انتخاب ساز آکوستیک به این موضوع توجه کنید که ساز شما در کجا مستقر می‌شود و چه مقدار از آن استفاده می‌کنید. برای مثال، اگر در یک آپارتمان کوچک زندگی می‌کنید، گرند ایدۀ خوبی نیست و بهتر است یک پیانوی دیواری کم‌صدا و باکیفیت را انتخاب کنید.
۳. زیبایی آکوستیک به این است که هر یک از آن‌ها بسیار متفاوت و با روش‌های مختلفی ساخته می‌شوند تا به طریق خاصی یا در یک اتاق خاص صدایی مشخص تولید کنند. اما باید داخل مخزنِ ساز را بادقت بررسی کنید و حتی از جزئیات کوچک آن نیز مطلع شوید. به پدال وسط توجه داشته باشید، بیشتر پیانوها برای قطع صدا یا آرام‌تر نواختن از این پدال استفاده می‌کنند.
۴. برای خرید یک ساز باکیفیت، خوب است با برخی از متخصصان باتجربه مشورت کنید و این سازها را بنوازید و همۀ کلاویه‌های آن را امتحان کنید. کلمات نمی‌توانند صدای خاص آن‌ها را توصیف کنند، بنابراین حتماً مدل‌های مختلف را امتحان کنید.

راهنمای خرید پیانو دست‌دوم

پیانو دست‌دوم را با هر روشی می‌توانید تهیه کنید. ولی حتماً قبل از خرید، از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید. همچنین با درنظرگرفتن نکات زیر می‌توانید بهترین‌ها را انتخاب کنید:
• سعی کنید همراه با یک متخصص به خرید این کالای دست‌دوم بروید. حتماً با آن بنوازید تا از کوک بودن، نرمی و کیفیت صدای آن مطمئن شوید و با خیال راحت ساز موردنظر خود را انتخاب کنید. اگر پشت این ساز بنشینید و کمی با آن بنوازید، متوجه کیفیت صدا و تاچ کلاویه‌های آن نیز می‌شوید.
• ساز کارکرده‌ای که انتخاب می‌کنید نباید زیاد جابه‌جا شده باشد، زیرا در هر جابه‌جایی ممکن است ضربه‌ای به ساز وارد شده و قطعات داخلی آن دچار مشکل شده باشند.
• کیفیت صدا، تاچ، برند و کلاویه‌ها از نکاتی است که باید قبل از خریداری ساز خود به آن‌ها توجه کنید.
• با یک سرچ ساده در گوگل، می‌توانید سال ساخت و برند ساز خود را پیدا کنید.

عوامل مؤثر در قیمت پیانو دست‌دوم

مواد اولیه و قطعات به‌کاررفته:

هر ساز آکوستیک از چوب‌های نرم، فلزات سخت، نمدها و سایر مواد فابریک ساخته و تولید می‌شوند. براساس تفاوت مواد به‌کاررفته، قیمت آن نیز متفاوت خواهد بود.

سایز پیانو:

اندازه و سایز ساز یکی از عوامل تعیین‌کننده و مهم در قیمت پیانوی دست ‌دوم است. هرچقدر سایزهای بزرگ‌تر از مواد اولیه و بخش‌های بیشتری تشکیل شده باشند، قیمت آن‌ها نیز نسبت به سازهای کوچک‌تر بیشتر می‌شود.

شرایط ساز و سن پیانو:

شرایط ساز و سن آن همواره جزو موارد مهمی است که در قیمت ساز تأثیرگذار است. بدین صورت که ممکن است برخی سازهای قدیمی‌تر و تعمیر‌شده ارزش خیلی بالاتری داشته باشند، زیرا آن‌ها به عتیقه تبدیل شده‌اند.

برند پیانو:

در تمامی محصولات، برند جزو مواردی است که بر قیمت تأثیر زیادی دارد. پیانوها نیز از این مورد مستثنی نیستند، زیرا این موارد اعتبار اصلی ساز شما به‌حساب می‌آید. کیفیت یک ساز در ساخت و عملکرد براساس برندهای مختلف، ازجمله موارد مهم در قیمت و کیفیت آن است.

سخن پایانی

پیانو اکوستیک از سری سازهایی است که دارای ظاهری زیبا و جذاب و بسیار گران‌قیمت است. همچنین با افزایش قدمت، به کالایی ارزشمند تبدیل می‌شود. این سازها انواع مختلفی دارند که به افقی یا گرند و عمودی یا دیواری دسته‌بندی می‌شوند و هرکدام مزایا و معایب خود را دارد. به‌عنوان نمونه، می‌توان گفت که گرند فضای زیادی را اشغال می‌کند. اما در عوض صدای رسا، زیبا و دلنشین‌تری نسبت به پیانو دیواری دارد. پیانو دست‌دوم یک گزینۀ مناسب برای خرید یک ساز جدید است. البته اگر ساز کارکرده‌ای را پیدا کردید، در اولین فرصت و با شخصی که در این زمینه تجربۀ خوبی دارد برای خرید آن پیش‌قدم شوید و از نواختن این ساز بی‌نظیر لذت ببرید.برای اطلاع بیشتر از نحوه خرید پیانو دیواری و اطلاع از قیمت آن می توانید به تارنمای نوا پینو به آدرس navapiano.com/prices-of-acoustic-and-digital-pianos مراجعه نمایید

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

خبر روز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
بیشتر بخوانید
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبر روز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید