شنبه, ۹ مهر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-10-01
تبلیغات
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کد خبر: 88986 |
تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵ |
143 بازدید
می پسندم
ارسال به دوستان

به گزارش خبر روز، در سال های اخیر شاهد افزایش شدید قیمت تمامی تولید کنندگان داخلی محصولات اداری بوده ایم! برخی کالا ها همچون صندلی های مدیریتی و صندلی های اداری به شدت افزایش قیمت داشته اند به طوری که دیگر شاید خرید یک صندلی مدیریتی یا اداری به خاطر قیمت بالای آن ها برای قشری […]

به گزارش خبر روز، در سال های اخیر شاهد افزایش شدید قیمت تمامی تولید کنندگان داخلی محصولات اداری بوده ایم! برخی کالا ها همچون صندلی های مدیریتی و صندلی های اداری به شدت افزایش قیمت داشته اند به طوری که دیگر شاید خرید یک صندلی مدیریتی یا اداری به خاطر قیمت بالای آن ها برای قشری از مردم به صرفه نباشد، اما با وجود اینکه طیف زیادی از تولید کنندگان داخلی محصولات اداری ادعا میکنند که اکثر قطعات محصولات در داخل ایران تولید میشود علت این افزایش قیمت چه چیزی میتواند باشد؟

اکثر قطعات محصولات اداری تولید داخل هستند!

در ایران چندین برند مختلف تولید کننده محصولات اداری ( همچون صندلی های مدیریتی و اداری، صندلی های کنفرانسی و… ) وجود دارد که ادعا میکنند اکثر قطعات استفاده شده در ساخت محصولاتشان تولید شده در داخل کشور میباشد، برند هایی مثل نیلپر یا راحتیران و یا لیو و…. جزو مشهور ترین و محبوب ترین برند های تولید کننده صندلی های اداری هستند که بیشتر قطعات محصولات خود را در داخل ایران تولید میکنند اما علت این افزایش قیمت برای چیست؟

طبق بررسی های انجام شده بر روی تولید کنندگان محصولات اداری در داخل ایران، شاید قطعات مختلف محصول از مرحله اولیه تا مرحله اتصال و… ساخت ایران باشد اما در بحث مواد اولیه به شدت کمبود وجود دارد و علت اصلی افزایش قیمت محصولات اداری نیز به خاطر همین مورد است، به گفته رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان و محصولات اداری از ۱۰۰ درصد نیاز کشور در زمینه مبلمان و محصولات اداری فقط حدود ۵ درصد آن وارداتی است! از همین حرف میتوانیم این نتیجه را بگیریم که یا درصد گفته شده درست نیست و یا مشکل اصلی صنعت محصولات اداری بر اساس همین ۵ درصد وارداتی میباشد!

به خاطر همین موارد است که امروزه بر خلاف گذشته ها شاهد افزایش قیمت های محصولات اداری بین ۱۰ تا ۶۰ الی ۷۰ درصد بوده ایم که به نسبت میزان افزایش قیمت در سالیان گذشته بسیار بیشتر است، همین موضوع باعث شده بیشتر مردم برای خرید صندلی مدیریتی یا اداری و… با مشکل مواجه شوند و حتی گروهی از مردم به سراغ خرید محصولات اداری دست دوم بروند!

عدم اختصاص ارز دولتی به شرکت های تولید کننده

امروزه در بسیاری از حوزه های قطعات مختلف محصولات اداری با کمبود زیاد مواد اولیه رو به رو هستیم به طوری که بسیاری از شرکت های تولید کننده محصولات اداری در حال گذراندن سخت ترین دوران کاری خود هستند! بنا بر صحبت های رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان و محصولات اداری، امروزه با کمبود آهن و یراق‌آلات، گرانی شیشه و مواد سلولزی و ام‌دی‌اف روبرو هستیم و تعداد بسیاری از تولیدکنندگان نگران این مساله هستند که طی چند ماه آینده پیش رو این مواد برای تولید محصولات مختلف وجود نداشته باشند!

طبیعتا بسیاری از قطعات مهم صندلی های مدیریتی و اداری نیاز دارند تا از کشور های خارجی وارد شوند، قطعاتی مثل چرخ، جک و پارچه و حتی چرم استفاده شده بر روی نشیمنگاه و پشتی صندلی ها از کشور های خارجی وارد میشوند همچنین در بحث مواد اولیه نیز در حوزه های آهن و مواد شیمیایی، شرکت های تولید کننده به شدت با کمبود مواد اولیه مواجه هستند به همین دلیل این افزایش قیمت بر روی کلیه محصولات اداری که در ساخت آن ها از این قطعات استفاده میشود اعمال خواهد شد، محصولاتی مثل صندلی کنفرانسی، صندلی انتظار و…. نیز شامل این موضوع میشوند.

با وجود کمبود شدید واردات مواد و قطعات لازم برای ساخت محصولات اداری، موردی که باعث تشدید افزایش قیمت ها بخصوص در سالیان گذشته شده بود بحث ارز دولتی میباشد، بنا بر صحبت های رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان و محصولات اداری، برای حوزه مبلمان و محصولات اداری ارز دولتی اختصاص پیدا نکرده است و همین مورد یکی از عمده دلایل افزایش قیمت های محصولات اداری در ایران میباشد زیرا حتی با وجود وابستگی کم در تولید قطعات و…، واردات با ارز غیر دولتی انجام میشود که هزینه و خرج زیادی را به تولید کنندگان محصولات اداری وارد میکند.

تاثیر هزینه های جانبی بر افزایش قیمت ها!

لازم به ذکر است که علت افزایش قیمت ها را صرفا نمیتوان به دلیل کمبود مواد اولیه و… دانست، هزینه های جانبی مختلفی نیز بر دوش شرکت های تولید کننده وارد میشود همچون هزینه های حمل و نقل و هزینه های کارمندان و… با افزایش قیمت بنزین و افزایش میزان تورم ماهیانه و سالانه طبیعتا هزینه های حمل و نقل بیشتر شده و طبیعتا نیاز است تا حقوق کارمندان و پرسنل این شرکت ها نیز افزایش پیدا کند، در این شرایط تنها راه برای تولید کننده مربوطه افزایش قیمت های محصولات است!

البته لازم به ذکر است که قیمت های محصولات اداری بخصوص صندلی های اداری و مدیریتی در بازار های مختلف بخصوص بازار های سنتی همانند مغازه ها و… کاملا متغیر است! به طور مثال در شهر تهران در مناطق ۱ و ۲ و ۳ صندلی های اداری و مدیریتی با قیمتی بسیار بالاتر از قیمت اصلی آن ها به فروش میرسند! البته این مسئله بخصوص در سال های اخیر و با افزایش تعداد فروشگاه های اینترنتی کم رنگ تر شده زیرا در فضای آنلاین تقریبا قیمت کالا ها کاملا واضح است و احتمال تخلفات در قیمت گذاری وجود نخواهد داشت.

با این حال بازار محصولات اداری دست برند های ایرانی است!

بر خلاف بسیاری از حوزه های مختلف که برند های خارجی توانسته اند آن ها را از آن خود کنند، همچون حوزه های مربوط به تکنولوژی و… خوشبختانه بازار محصولات اداری همچون صندلی های اداری و مدیریتی، صندلی های کنفرانسی و انتظار، مبلمان اداری، میز های جلو مبلی اداری و… به صورت کامل دست برند های ایرانی است، به طوری که امروزه بیشتر افراد برای خرید محصولات اداری بیشتر به سراغ برند های ایرانی برتر مثل نیلپر، راحتیران یا لیو و…. میروند.

لازم به ذکر است که این اتفاق یک نکته بسیار مثبت در بازار و اقتصاد ایران است که برند های ایرانی توانسته اند به صورت کامل با ارائه محصولاتی با کیفیت عالی و ضمن ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش حرفه ای، بتوانند بازار محصولات اداری در کشور را از آن خود کنند! این مورد به خوبی نشان میدهد که برند های ایرانی حتی با وجود موانع بسیار زیاد مثل کمبود مواد اولیه، مشکلات در واردات قطعات و… میتوانند با برند های خارجی رقابت کنند و بازار کشور را در دست بگیرند، محصولات برخی از تولید کنندگان اداری به حدی خوب است که موفق شده اند محصولات خود را به کشور های عربی و ترکیه و… نیز صادر کنند.

راه حل چیست؟

بازار محصولات اداری یک حوزه کاملا استراتژیک نیست و طبیعتا اولویت آن به نسبت برخی حوزه ها مثل حوزه های صنایع غذایی و مواد اولیه مصرفی و… کمتر است، اما به توجه به افزایش شدید قیمت ها بخصوص در سال های اخیر، به نظر میرسد دولت باید اقداماتی جهت ثبات بازار محصولات اداری در ایران انجام دهد، از طرف دیگر با توجه به اینکه در حوزه های بسیار کمی تولید کنندگان داخلی توانسته اند در رقابت با برند های های خارجی پیروز شوند و با توجه به محبوب بودن محصولات تولید شده توسط برند های ایرانی به نسبت برند های خارجی در این حوزه خاص، دولت باید حتما از تولید کنندگان برتر این حوزه که توانسته اند در تولید محصولات با کیفیت ایرانی موفق عمل کنند حمایت کند.

تامین برخی مواد اولیه مورد نیاز شرکت های ایرانی و ارائه برخی شرایط خاص و امتیاز های ویژه به این شرکت ها برای وارد کردن راحت تر قطعات اولیه میتواند جزو اقداماتی باشد که دولت میتواند هم در جهت کمک به شرکت های تولید کننده ایرانی و هم در جهت ثبات بازار محصولات اداری انجام دهد.

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

خبر روز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کوتاه خبر:
بیشتر بخوانید
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبر روز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید