پنجشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-12-08
تبلیغات
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کد خبر: 104236 |
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۵ |
51 بازدید
2
ارسال به دوستان

استانها – خبر روز – طرح میان مدت آبرسانی غدیر شهریور امسال با هدف «ایجاد زیرساخت‌های لازم برای انتقال آب شرب» به ٢۶ شهر و ۱۶۰۰ روستای استان خوزستان افتتاح شد؛ این پروژه دستاوردی تاریخی در صنعت آب کشور است اما بواسطه برخی چالش‌های ناشی از بارندگی‌های اخیر، بصورت غیرکارشناسی مورد هجمه قرار گرفته است.

به گزارش خبر روز، به دنبال بارندگی‌های اخیر، از صبح روز پنجشنبه ۱۲ آبان‌ ماه در برخی مناطق استان خوزستان، توزیع آب با کدورت بالا و بوی نامطبوع در برخی شبکه های آب شرب استان صورت گرفت که در این شرایط با محوریت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز مراقبت از کیفیت آب آشامیدنی استان بیش از پیش تشدید شد.

آب شرب خوزستان آلودگی میکرونی ندارد 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز پیش از این درخصوص کیفیت آب شرب مناطقی از استان خوزستان (بعد از بارندگی ها) اظهار داشت: بعد از بروز شرایط مذکور، نمونه‌برداری میکروبی، کلرسنجی و کدورت‌سنجی آب شبکه توزیع در طول شبانه‌روز را به بازرسان بهداشت محیط شهرستان‌های مذکور ابلاغ کردیم.

دکتر پژمان بختیاری‌نیا افزود: با توجه به حساسیت بسیار بالا درخصوص سلامت آب، کنترل کیفی آب بصورت مداوم و با دقت در حال انجام است و نمونه‌برداری دائمی انجام می‌شود. 

وی با بیان اینکه تا این لحظه در بررسی نمونه های اخذ شده، آلودگی میکرونی گزارش نشده است، گفت: همواره شرکت آب و فاضلاب خوزستان باید برای جلوگیری از تکرار چنین شرایطی اقدامات پیشگیرانه کاربردی تری را در دستور کار قرار دهد.

غافلگیری تاسیسات آبفا از اولین بارندگی های پاییزه خوزستان 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان نیز با اشاره به بارندگی های گسترده در سطح استان و آغاز بروز کدورت از بامداد روز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه اظهار داشت: همزمان با روبرو شدن با چنین شرایطی، اقدامات آزمایشگاهی در دستور کار این شرکت قرار گرفت.

محمدرضا کرمی نژاد تصریح کرد: برابر با تصمیم گیری های کارشناسی(مطابق با پروتکل های پدافندی) حجم مصرفی آب شرب شبکه به میزان ۵۰ درصد کاهش یافت که این اقدام باعث افت شدید فشار در شبکه آب شرب شهر اهواز شد.

وی با بیان اینکه به مرور زمان با شستشوی مخازن، بخشی از کدورت آب شرب رفع و قابلیت استفاده پیدا کرد، افزود: اقدامات مربوط به خنثی سازی کدورت پیش آمده در آب شرب در بامداد روز جمعه ۱۳ آبان ماه مثبت ارزیابی شد و مشکلات پیش آمده رفع گردید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان  با تاکید بر اینکه بازندگی های پاییزه خوزستان باعث بروز کدورت در آب شرب شده، گفت: این بارندگی ها موجب کاهش کیفیت منابع آبی اهواز شد که برای مدیریت آن مجبور به خارج کردن تصفیه خانه‌ها از مدار شدیم.

کرمی نژاد ضمن عذرخواهی از بروز پدیده کدورت در منابع آبی به واسطه بارندگی های پیش آمده بیان داشت: با وارد مدار شدن مجدد تصفیه خانه های آب اهواز از بامداد روز جمعه، کیفیت آب این شهر به مرور افزایش یافت به گونه‌ای که اکنون آب هیچ نقطه‌ای از شهر اهواز از نظر کمی و کیفی مشکلی ندارد.

۶۲.۵ میلیمتر میزان بارندگی در محدوده منبع آبگیر طرح غدیر 
محمد سبزه زاری مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز در آخرین اظهارنظر در خصوص بازرندگی های اخیر در استان گفت: بیشترین میزان بارندگی سال زراعی جاری تاکنون در دهدز به میزان ۷۰.۷ میلیمتر و سپس حسینیه اندیمشک ۶۲.۵ به میزان ثبت شده است.

در شرایطی مهمترین منبع آبگیر شبکه آب شرب شهرهای خوزستان یعنی طرح غدیر تحت تاثیر بارندگی های شدید قرار گرفته اما این شرایط پروژه انتقال آب را تحت تاثیر قرار نداده و بدون وقفه کار انتقال آب از طریق این ابر پروژه ادامه یافت.

طرح آبرسانی غدیر که از سوی عموم شهروندان خوزستانی به عنوان دستاوردی با ارزش در شهریور ماه امسال به بهره برداری رسیده است که بلحاظ فنی و کارشناسی، افت کیفیت به وجود آمده در آب شرب طی اوخر هفته گذشته (همزمان با آغاز بارندگی های گسترده پاییزی) را نمی توان به دلیل نقص در عملیات اجرایی آن دانست.

طرح میان مدت غدیر، با هدف ایجاد زیرساخت‌های لازم برای انتقال آب شرب به ٢۶ شهر استان خوزستان از جمله اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، سوسنگرد،حمیدیه،رفیع،بستان و حدود ۱۶۰۰ روستای استان افتتاح شد.

این طرح از سد دز شامل احداث آبگیر از کانال، احداث بزرگترین ایستگاه پمپاژ آب در کانال پایاب سد دز به ظرفیت ۱۰ مترمکعب در ثانیه، توسعه ایستگاه پمپاژ ام الدبس تا مخزن متعادل کننده، احداث خط لوله فولادی انتقال آب به طول ۷۴ کیلومتر و با قطر ۲۴۰۰ میلیمتر، احداث خط انتقال برق و ایستگاه پمپاژ شهید چمران در دو فاز و مجموعا پنج متر مکعب در ثانیه و خطوط انتقال به طول ۱۰ کیلومتر است.

خدشه ای به ماموریت و ماهیت طرح غدیر وارد نیست 
در جریان برخی اظهارات انتقادی از عملکرد طرح استراتژی غدیر و سوءبرداشت ها از ماموریت و ماهیت این طرح، سازمان آب و برق خوزستان به عنوان متولی این پروژه اطلاعیه ای صادر و در آن تاکید کرده که تغییرات ناشی از بارندگی های اخیر و کاهش کمی و کیفی آب شرب برخی مناطق استان از جمله شهر اهواز، هیچگونه ارتباطی با ماموریت و ماهیت طرح غدیر ندارد.

به گزارش خبر روز، سازمان آب و برق خوزستان در بخشی از این اطلاعیه تصریح کرده است: به استحضار مردم عزیز و شریف خوزستان می رساند که طی روزهای گذشته در اثر بارش های ابتدایی پاییزه که در محدوده حوضه های میانی رودخانه دز با شدت بالا همراه بود، تغییر کدورت رودخانه را در بالا دست شاهد بودیم که یک امر طبیعی و عادی است.

سازمان آب و برق خوزستان در این اطلاعیه افزود: پس از تمهیداتی که توسط همکاران ما در شرکت آب و فاضلاب خوزستان انجام گرفت، وضعیت به شرایط عادی بازگشته است؛ لذا تاکید می گردد که این تغییرات هیچگونه ارتباطی با ماموریت و ماهیت طرح عظیم و با برکت غدیر نداشته است.

در ادامه این اطلاعیه همچنین آمده است: همانگونه که پیشتر هم گفته شد، ماموریت طرح آبرسانی غدیر با هدف انتقال آب جهت تامین آب شرب بخش عمده ای مردم شهرها و روستاهای استان خوزستان بوده که این پروژه میان مدت با توجه به پیش بینی های انجام شده مبنی بر کاهش آوردهای رودخانه کرخه در پی ۲ سال خشکسالی و همچنین کاهش کیفیت دیگر منابع تامین کننده آب مورد نیاز در موعد مقرر به بهره برداری رسید که دستاورد آن بهره مندی تعداد زیادی از شهرها و روستاهای مسیر این طرح از نعمت آب پایدار و با کیفیت رودخانه دز محسوب می شود.

سازمان آب و برق خوزستان در بخش دیگری از این اطلاعیه افزود: پر واضح است که اگر این طرح در موعد مقرر به بهره برداری نمی رسید به دلیل افت شدید کمیت و کیفیت منابع قبلی تامین آب شرب (رودخانه کرخه) بیش از ۵۰ درصد جمعیت استان با بحران دسترسی به آب شرب پایدار مواجه می گردید.

تامین ۷۷ درصدی آب مورد نیاز اهواز از منابع با کیفیت رودخانه دز با احداث طرح میان مدت غدیر
بهره برداری از طرح میان مدت غدیر، ۱۰۰ درصد از نیاز آب شرب شهرهای سوسنگرد، بستان، کوت سید نعیم، ابوحمیظه و هویزه، ۹۰ درصد آب شرب مورد نیاز شهرستان شادگان، ۸۵ درصد آب مورد نیاز شهرستان خرمشهر و ۷۷ درصد آب مورد نیاز شهرستان آبادان  و شهرها و روستاهای تابعه آنها و ۷۷ درصد از آب مورد نیاز شهر اهواز را از منابع با کیفیت رودخانه دز تامین کرده و EC آب شرب تامینی آنها را از ۵۰ تا ۲۰۰ درصد کاهش داده است.

با مجموعه اقدامات شبانه روزی، فشرده، جهادی و تامین به موقع اعتبارات، این بخش از پروژه بزرگ در مدت زمان ۱۰ ماه اجرا شد که ۲۶ شهر از جمله اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، بستان و ۱۶۰۰ روستا، از آب شرب با کیفیت، کافی و پایدار طرح آبرسانی غدیر، بهره‌مند شدند.

طرح انتقال آب غدیر خوزستان بزرگترین طرح آبرسانی کشور است که از آذر سال ۱۳۸۷ از منابع آب سدکرخه کلید خورد، اما به منظور بهره‌مندی جمعیت بیشتری از مردم استان و تامین آب با کیفیت‌تر، منابع آب سد دز نیز به آن اضافه شد.

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

خبر روز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کوتاه خبر:
بیشتر بخوانید
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبر روز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!