شنبه, ۹ مهر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-10-01
تبلیغات
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کد خبر: 86796 |
تاریخ انتشار : ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۰ |
106 بازدید
2
ارسال به دوستان

در پی تغییراتِ صورت گرفته در انجمن سینما جوانان استان فارس، سینماگرانِ این استان در نامه ای مطالبه گرانه به رییس جدید انجمن، خواهان تغییراتِ اساسی در انجمن سینما جوانان این استان شدند.

به گزارش خبر روز، متن این بیانیه به شرح زیر می باشد:

ریاست محترم انجمن سینمای جوانان استان فارس

جناب آقای ابراهیم شیشه گر

درود و عرض احترام

با توجه به تغییرات صورت گرفته در انجمن سینمای جوانان این استان پنهاور، ما یعنی تعدادی از سینماگرانِ عدالتخواه و فعال در سطح استان فارس ضمن قدردانی از زحمات شما در این مدت کوتاه و سپاس از اینکه در خبری گفته بودید فضای تولید در اختیار سینماگران قرار میدهید که خود نشان از درک بالای شما نسبت به این موضوع بوده و یقینا شما نیز به مانند ما انجمن سینمای جوانان در هر شهر را خانه ی دوم فیلمسازان جوان میدانید .
لذا در این وانفسای حاکم بر شرایط سینما در این استان از شخصِ شما مطالباتی برای بهبود اوضاع طلب کرده و در این نامه به این مطالبات اشاره میکنیم :

۱) در ابتدا باید به شما بگوییم، استان به این پهناوری فقط دو انجمن دارد، یکی در شهرستان شیراز و دیگری در شهرستانِ آباده و به راستی چرا آباده؟
ما از جنابعالی درخواست داریم در شهرستان های مختلف این استان اعم از شرق و غرب و جنوب، دفاتر فعالی را دایر نمایید تا از ظرفیت و استعدادهای این استان به صورت کامل بهره ی کافی برده شود.

۲) متاسفانه در سالیان اخیر شاهد بودیم که انجمن سینمای جوانان شیراز عملکردِ بسیار ضعیف، ناشیانه، عقب گردانه و منفعلانه ای را از خود نشان داده است به طوریکه اگر این عقبگردها ادامه پیدا میکرد، تا سال آینده شاهد رسیدن به مرزهای ماقبلِ اختراع سینما میبودیم و این دقیقا در حالیست که دفاتر دیگر چنین نیست، به عنوان مثال در همین استان اگر سری به انجمن سینمای جوانان دفتر آباده بزنیم متوجه خواهیم شد در این مدت بالاخص در دوران کرونا، انواع میتینگ ها نظیرِ شب فیلم، کارگاه های تعاملی، دوره ای فشرده ی سه ماهه فیلمسازی، پاتوق فیلم و … به صورت منظم برگزار کرده ولی شهری به عظمتِ شیراز حتی یک رویداد هنری در این مدت به خود ندیده است و این خود مصداقِ ترکِ فعل و از مصادیق جرم به حساب آمده که باید مدیرانِ سابق پاسخگو باشند .
حال از شما درخواست داریم: عقبگردِ سابق را متوقف کنید، لطفا و رویه ی جدیدی را در پیش گیرید.

۳) در صورت امکان ساختمان مناسبی اعم از جنبه ی مکان مناسب و در دسترس، سیستم گرمایشی، سرمایشی و تهویه مناسب، تعدد اتاق های آموزش، سالن مناسب پخش فیلم و … را برای جایگزینی ساختمان سابق، تدارک ببینید .

۴) متاسفانه در این سال ها شاهد بودیم که دفتری با این عظمت و ادعا، خروجی های بی کیفیت و حتی کمیتی چه از نظر هنرجو و چه از منظر آثار تولیدی داشته و اگر بخواهیم مقایسه کنیم، اکثر سینماگرانِ جوان این استان از بسترهای غیر از انجمن سینما جوانان رشد و نمو کرده اند.
این دقیقا بدین معناست که انجمن مسئولیت های خود را به درستی انجام نداده است و کوتاهی ورزیده است، از شما درخواست داریم هر چه سریعتر این روندِ غلط تغییر کند .

۵) همانطور که همه میدانیم سینما صنعتی به روز و مدام در حال توسعه است. لذا از شما در خواست داریم در این مخروبه انجمنی که نه سیستم مناسبی برای تدوین، نه تجهیزات فنی صدا، نور و تصویر برای ساخت فیلم و نه حتی پروژکتوری برای پخش فیلم ها دارد که با این اوضاع و احوال به شما توصیه میکنیم شرایط را برای ثبتِ این اتفاق نادر در کتاب گینس فراهم کرده و آن را ثبت کنید و پس از ثبت این رکوردِ نادر جهانی، در به روز رسانی ابزار و تجهیزات فنی انجمن ها کوشا باشید، باشد که سینمای این استان در فضایی نو، نفسی تازه کند .

۶) ما از شما سوالی داریم که برایمان هنوز مبهم باقی مانده است!!! انجمن سینمای جوانان در هر شهرستان دقیقا متعلق به کیست؟ متعلق به هنرجویانش یا متعلق به سینماگران جوانِ استانش؟

۷) با توجه به بوروکراسی ها و کارشکنی های برخی عزیزان در اداره فرهنگ و ارشاد فارس و صرف هزینه های گزاف برای گرفتن مجوز، از شما تقاضا داریم تا شرایطی را فراهم کنید که انجمن سینماجوانان فارس هم بتواند به عنوان مرجعی مستقل به صورت قانونی در صدور مجوزهای ساخت و پخش فیلم کوتاه برای سینماگرانِ استان اقدام نماید .

۸) تغییری در سطح ریاست انجمن فارس اتفاق افتاده است ولی بنظر میرسد تعدادی از کارگزاران به خدمت گرفته در دوره ی سابق، هنوز در حال خدمت رسانی هستند و همین امر باعثِ تداوم دوری، بی اعتمادی و دلزدگی برخی سینماگران نسبت به مدیریت جدید انجمن سینماجوانان فارس شده است و طبیعتا با این شرایط حتی کوچک ترینِ امیدها به تغییرات در انجمن، کور میگردد .
لذا از شما تقاضامندیم دلیل این مسئله ی نامفهوم را برایمان توضیح دهید .

۹) در این چند مدت که از حضور شما در انجمن میگذرد و گذر کردن از شرایط کرونایی، شاهد بوده ایم که پاتوق های فیلم کوتاه در حال شکل گیری و برگزاری هستند، از شما درخواست داریم این قبیل رویدادها به صورت مستمر و متداوم و تخصصی برگزار گردد .

۱۰) برگزاری جشنواره های فیلم کوتاه به صورت سالانه، برگزاری دوره های کوتاه مدت فیلمسازی، برگزاری شب فیلم کوتاه یا هفته ی فیلم کوتاه در اقصی نقاط این استان که نتیجتا باعث پویایی و رشد فضای فیلمسازی در این استان میگردد، را در دستور کار خود قرار دهید.

۱۱) حمایت مالی و معنوی هر چه بیشتر از فیلمسازان جوان و مستعد این استان را در اولویت قرار داده تا بیش از این به یغما و بطالت نروند .

۱۲) وورک شاپ های تخصصی با هزینه های نسبتا پایین با حضورِ متخصصین بِنام را برای سینماگران در شهرستان های مختلف استان برگزار نمایید .

۱۳) فرایندی برای ارسال فیلم های کوتاه تولید شده در سطح استان به جشنواره های داخلی و خارجی را در نظر گرفته و از اکرانِ آثار فاخر تولید شده ی استان در بسته های اکران سینمایی غافل نشوید.

۱۴) لطفا صفحه ها، کانال ها و پیج های انجمن های فعال در سطح استان را به صورت روزانه اپدیت کرده و در آنجا مطالب مفید و مناسب برای هنرمندان قرار دهید .

۱۵) همگان واقفیم این استان پنهاور عشایر های بسیاری دارد که متاسفانه هنوز از بسیاری از امکانات سینمایی اعم از آموزش و اکران محروم مانده اند.
هر چه سریعتر برای رفع کم و کاستی و بی عدالتی ها در این زمینه، همت ویژه ای بورزید .

۱۶) این استان سینماگران دغدغه مند کم ندارد و همه میدانیم این عزیزان حاضرند بدون چشم داشت و با کوچکترین هزینه ای به خدمتگذاری برای مردم حاضر آیند، از شما در خواست داریم از این ظرفیت های بالقوه نهایت بهره را ببرید .

۱۷) نیک میدانیم که کودکان و نوجوان اگر در سنین کم استعدادیابی شوند در آینده ای نه چندان دور به شکوفایی میرسند، از وورک شاپ های تخصصی سینما برای کودکان و نوجوانان کوتاهی نکنید .

۱۸) در صورت امکان با تشکیل کارگروهی متخصص، نشریه ی تخصصی به صورت ماهانه در زمینه ی سینما را راه اندازی نمایید .

۱۹) از برگزاری نشست ها و جلساتِ دورهمی سینماگران به صورت ماهانه در جهت آسیب شناسیِ مقوله ی سینما در این استان، امتناع نورزید .

۲۰) از شما در خواست داریم به صورت مستمر و زود به زود جلسات پیچینگ آثار با حضور متخصیص سینما، برگزار شده و از اعمال نظرهای سلیقه ای، باند بازانه و سیاست زده، جلوگیری نمایید .

۲۱) متاسفانه بنظر میرسد بسیاری از دوستان که دوره های انجمن را گذرانده اند، هنوز از گرفتن گواهی پایان دوره محروم مانده اند. لذا خواهانِ آنیم شرایط را برای دادن هر چه سریعتر گواهی نامه ها، میسر بفرمایید .

۲۲) همانطور که در موارد قبل گفته شد بسیاری از سینماگران موفق این استان از هنرجویان انجمن سینمای جوانان نبوده و طبیعتا گواهی پایان دوره ی انجمن سینمای جوانان را ندارند، از شما درخواست داریم کارت عضویت انجمن برای این دست سینماگران آماده کرده و به آن ها ارائه نمایید تا بتوانند از مزایای آن بهره مند گردند .

و در پایان جناب آقای ابراهیم شیشه گر به شما یادآور می شویم این نامه را میتوانید به عنوان گوشزد و تلنگری به شخصِ خود قلمداد کرده و فراموش نکنید با توجه به ظهور مطالبه گران جدی در عرصه ی سینما در این شهر و استان، دوران قبولِ مسئولیت و ترکِ فعل به سر آمده و نیز جامعه ی فیلمسازیِ این استان همدلانه و متحدانه به حقوق خود آگاه گشته و بر آنیم تا حصول کامل حقِ خود از پا نخواهیم نشست .
با آرزوی موفقیت روز افزون برای شما .

۱۴۰۱/۴/۳

محمد ناصریراد

از طرف جمعی از سینماگرانِ استان فارس

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

خبر روز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کوتاه خبر:
بیشتر بخوانید
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبر روز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید