شنبه, ۹ مهر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-10-01
تبلیغات
زمان مطالعه: 10 دقیقه
کد خبر: 44130 |
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹ |
268 بازدید
8
ارسال به دوستان

به گزارش خبر روز، حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۲۸ آبان ماه) در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه در آستانه مرحله جدیدی از مسئولیت‌پذیری‌های اجتماعی به سبب اوج‌گیری کرونا در کشور قرار گرفته‌ایم، گفت: به همین دلیل از شنبه محدودیت‌های شدیدی در کشور اعمال می‌شود و شهرهایی که شرایط قرمز دارند تقریباً […]

به گزارش خبر روز، حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۲۸ آبان ماه) در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه در آستانه مرحله جدیدی از مسئولیت‌پذیری‌های اجتماعی به سبب اوج‌گیری کرونا در کشور قرار گرفته‌ایم، گفت: به همین دلیل از شنبه محدودیت‌های شدیدی در کشور اعمال می‌شود و شهرهایی که شرایط قرمز دارند تقریباً به حالت تعطیل در می‌آیند و شهرهای نارنجی، نیمه تعطیل خواهند شد، جز موارد ضروری که ضرورت دارد و افراد باید سر کار بیایند یا فروشگاه‌ها و آن‌هایی که خدمات یا کالا ارائه می‌دهند که تفصیل آن بیان شده و خواهد شد.

مشکل کرونا صرفاً از طریق تغییر سبک زندگی به‌وجود می‌‌آید

وی ادامه داد: همه می‌دانیم تعطیلی‌ها و محدودیت‌های شدید، راه حل اصلی مشکل کرونا نیست. مشکل کرونا صرفاً از طریق تغییر سبک زندگی به‌وجود خواهد آمد، یعنی مردم اگر سبک زندگی را با پروتکل‌های اجتماعی و فاصله‌های فیزیکی، عدم رفت‌وآمد خانوادگی، عدم حضور در شادی و عزا، مناسک دینی و مذهبی و ملی تغییر ندهند وضعیت به همین صورت خواهد بود و تغییر چندانی نخواهد کرد.

تمام جلسات در تمام قوا، از شنبه نباید با حضور بیش از ۱۵ نفر برگزار شود

روحانی تصریح کرد: تمام جلسات در تمام قوا، از شنبه نباید با حضور بیش از ۱۵ نفر برگزار شود،‌ و این قانونی است که ستاد ملّی مبارزه با کرونا وضع کرده و همه ملزم به رعایت آن هستند.

رئیس‌جمهور با اشاره به تحت فشار قرار گرفتن برخی اقشار از شرایط پیش آمده از کرونا،‌گفت: در جلسه امروز دولت بحث شد که باید کمک‌هایی را به این افراد انجام دهیم تا بخشی از این مشکلات کاهش یابد.

وی ادامه داد: افرادی که حقوق ثابت می‌گیرند، اگر کار آنها تعطیل هم بشود بالاخره حقوق‌‌شان را می‌گیرد. مشکل آن‌هایی است که حقوق ثابت نمی‌گیرند و باید روزانه کار و فعالیت کنند تا مخارج روزمره خودشان را تأمین کنند، با کسب و کار یا خدماتی که ارائه می‌دهند.

شنبه تصویب می‌کنیم به یک سوم جامعه بسته معیشتی بدهیم

روحانی تصریح کرد: محاسبه‌ای که شده حاکی از این است که باید به یک سوم جامعه برای چهارماه یک بسته کمک معیشتی ارائه دهیم که این موضوع را شنبه در ستاد ملی کرونا تصویب خواهیم کرد.

وام یک میلیونی برای ۱۰ میلیون خانواده

رئیس‌جمهور ادامه داد: افرادی که مشمول این کمک خواهند شد در آذر، دی، بهمن و اسفند ماهانه به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض دریافت خواهند کرد. همچنین وام یک‌میلیونی هم برای همین خانواده‌ها که ۱۰ میلیون خانواده را شامل می‌شود در نظر گرفته می‌شود، شبیه وام یک‌میلیونی که قبلاً‌ داده شد، امّا این بار نه برای همه یارانه بگیرها،‌ بلکه فقط برای برای ۱۰ میلیون خانواده.

در مورد کرونا اگر هم کسی بیمه نیست حتماً تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد

روحانی در ادامه گفت: قبلاً ‌هم گفته شده که در درمان کرونا اگر هم بر فرض کسی بیمه نیست حتماً تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد و داروهایی هم که امروز برای کرونا توصیه می‌شود آن‌ها هم مشمول بیمه خواهد شد. این‌ها کمک‌هایی است که انجام می‌شود و بحث‌های دیگری هم امروز در دولت کردیم و چون نهایی نشده، بخش اقتصادی دولت آن‌‌ها را نهایی می‌کند و اگر تا شنبه آماده شد به مصوبات اضافه می‌شود تا از اقشاری که تحت فشار شدید هستند،‌حمایت شود.

رئیس‌جمهور با تشکر از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: این شرکت‌ها کیت‌های جدیدی را برای تشخیص سریع کرونا آماده کرده‌اند که ظرف بیست دقیقه نتیجه تست کرونا را مشخص می‌کند و این کمک بزرگی است. مردم می‌دانند در سی تی اسکن و ونتیلاتور نیازی به خارج نداریم. همه داروهایی هم که می‌گویند برای کرونا مفید است در داخل تولید می‌شود، حتی راجع به واکسن هم دارد تلاش می‌شود. البته تلاش برای خرید واکسن هم انجام می‌گیرد تا اگر دیگران زودتر به واکسن رسیدند، خرید کنیم. ما همه شرکت‌های دانش‌بنیانی که برای واکسن تلاش می‌کنند را یاری خواهیم کرد و امیدواریم دیر یا زود به واکسن مطمئن دست پیدا کنیم.

به ناروا می‌گویند دولت علاقه‌مند است قیمت ارز و کالا را افزایش دهد

روحانی در ادامه سخنان خود گفت: این ایام که در آن هستیم بحمدلله شرایط اقتصادی و اجتماعی ما رو به بهبود است. یعنی علامت‌هایی وجود دارد که کاهش قیمت‌ کالاها، ارز و سایر موارد را مشاهده می‌کنیم. تلاش دولت بر این است که این مسیر کاهشی ادامه یابد. خواهش می‌کنم آن‌هایی که به ناروا می‌گویند دولت علاقه‌مند است قیمت ارز و کالا را افزایش دهد، [توجه کنند] دولت تمام همتش این است که مردم در راحتی و رفاه باشند و آلام مردم کاسته شود.

دولت جدید آمریکا شرایط را به سمت قواعد برخواهد گرداند

وی ادامه داد: الان در شرایطی هستیم که احساس ما این است که در روزهای آینده این شرایط بهتر می‌شود و بهتر می‌توانیم فعالیت کنیم. برخی تا می‌گوییم شرایط بهتر می‌شود، فوراً می‌گویند لابد می‌خواهید با آمریکا مذاکره کنید؛ نه بحث مذاکره با آمریکا نیست، بحث دیگری مطرح است. دولت جدید آمریکا شرایط را به سمت قواعد برخواهد گرداند، در حدی که مراعات می‌کردند. البته دولت‌های قبلی هم همه قواعد را مراعات نمی‌کردند ولی این آخری یاغی بود. حالا باز برمی‌گردند به آن شرایط، شرایطی که می‌تواند فضا را برگرداند، یعنی ما از فضای تهدید کم‌کم به سمت فضای فرصت حرکت خواهیم کرد.

عبارت‌ها و تعبیرها را درست استخدام کنیم

روحانی در ادامه گفت: ما از ابتدای سال ۹۷ که دولت اخیر آمریکا فشار شدید را بر مردم وارد آورد، وارد جنگ اقتصادی شدیم. اشتباه تعبیر نکنیم؛ ما در این سه سال در تحریم نبودیم، در محاصره بودیم و در جنگ بودیم. عبارت‌ها و تعبیرها را درست استخدام کنیم. تحریم قبلاً هم داشتیم امّا جنگ اقتصادی از سال ۹۷ شروع شد. تحریم قبلاً‌ هم بود اما تروریزم اقتصادی از سال ۹۷ توسط دولت امریکا اعمال شد. کشتی به کشتی را دنبال می‌کردند از دریا و هوا. در یک جنگ تمام عیار اقتصادی در برابر یک دولت قلدر قرار گرفته بودیم.

بابا تا ۱۴۰۰ زمان مانده است

وی با بیان اینکه بسیار مهم است که به اسم نقد، قواعد بازی سیاسی را بهم نزنیم، اظهار داشت: به اسم نقد دولت به دنبال تطهیر آمریکا نباشیم. به دنبال تبرئه دولت آمریکا نباشیم. این دولت جنایتکار است، چرا می‌خواهید آن را تبرئه کنید؟ دولت اخیر آمریکا دولت جنایتکار و تروریست است. یک عده‌ای مداوم دارند تطهیر می‌کنند، مجانی هم این کار را می‌کنند. حالا برخی رسانه‌های خارجی پول می‌گیرند آمریکا را تطهیر می‌کنند، امّا عده‌ای مجانی تطهیر می‌کنند،‌آن هم به خاطر اینکه به دولت صدمه بزنند و فضا را برای انتخابات ۱۴۰۰ آماده کنند. بابا تا ۱۴۰۰ زمان مانده است، اشکال ندارد برای انتخابات خودتان هرکاری می‌خواهید انجام دهید، اما ایجاد روحیه یأس در جامعه خیانت ملی است.

وی ادامه داد: یأس را در جامعه ترویج ندهید و بگذارید مردم واقعیت ‌ها را لمس کنند و ببینند این دولت یک دولت کینه توز و جنایتکاری بود که نسبت به ایران و تمام ملت‌های مستقل جنایت کرد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: این دولت، یک دولت کینه‌توزِ جنایتکاری بود که نسبت به ایران و تمام ملّت‌های مستقل جنیات کرد. همانطوری که نسبت به ایران جنایت کرد نسبت به فلسطین، عراق، سوریه و یمن هم این کار را انجام داد. در برابر تمام ملّت‌های مظلوم حتی نسبت به دوستان خود نیز خیانت کرد. چرا این واقعیت را به مردم نمی‌گوییم؟ شما بیاید آمار اقتصادی سال ۹۳ تا ۹۶ را مقایسه کنید با سال‌های ۹۷ و ۹۸ و ۹۹.

وی افزود: این سه سال که در جنگ بودیم یک آمار وجود دارد، ‌آن چهار سالی که در تحریم بودیم هم یک طوری دیگر. حالا مقداری هم که تحریم برداشته شد مربوط به ۹۵ و ۹۶ بود ولی ۹۳ و ۹۴ در تحریم بودیم. آن روز تحریم بودیم امروز جنگ است این‌ها دو مقوله است. شما تورم و اشتغال و پایه پولی را ببینید. تمام معیارهای اقتصادی را بین این ۳ سال با آن ۴ سال مقایسه کنید. این خیلی ساده است، پیچیده نیست. ریاضی ساده است، جبر و مثلثات نیست، یک چیز معمولی است. آمار و ارقام در همه مراکز و مرکز آمار ما وجود دارد، مقایسه کنیم.

آمریکا دنبال فشار نبود، دنبال ایجاد قحطی در کشور بود

روحانی با بیان اینکه برخی فکر می‌کنند ما امروز در فکر رفع و دفع تهدید هستیم، گفت: ما از سال ۹۷ به دنبال این کار بودیم. از ۹۷ که جنگ شروع شد به دنبال رفع و دفع تحریم و فشار بر مردم و ایجاد فرصت بودیم. امروز شما دیدید در بخش سیاسی آمریکا شکست مطلق خورد. در بخش حقوقی شکست مطلق خورد. در بخش اخلاقی آمریکا شکست کامل خود. در بخش اقتصادی توانست بر مردم ما فشار وارد کند. او دنبال فشار نبود، دنبال ایجاد قحطی در کشور بود. دنبال این بودند که در کشور ما تنش اجتماعی ایجاد کنند و امنیت داخلی را بهم بریزند امّا در اهدافشان صددرصد شکست خوردند. البته فشار هم به مردم وارد کردند و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کردند.

وی ادامه داد: ترامپ از وقتی که از برجام خارج شد انتظارش این بود همه کشورهای دیگر از او تبعیت کنند. هیچ کشوری از او تبعیت نکرد. حتی اتحادیه اروپا که دوست سنتی آمریکا بود تبعیت نکرد، روس و چین که به طریق اولی تبعیت نکردند. آمریکا ناموفق بود در اینکه دیگران را به مسیر انحرافی غلطی که آغاز کرده بود بکشاند. هر طرح سیاسی هم که داشت در مجامع بین‌المللی شکست خورد. شما دیدید رفت که جلوی پایان تحریم تسلیحاتی ایران را بگیرد، نتوانست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما تحریم تسلیحاتی را پایان دادیم،‌ اظهار داشت: آن‌هایی که می‌گویند در این چندسال چکار شده؟ لااقل این مسائل ساده را بفهمند و ببینند که تحریم تسلیحاتی پایان یافت. این را بدانید. امروز می‌توانیم آزادانه در چارچوب قاعده بین‌المللی اسلحه بفروشیم و بخریم. چیزی که آمریکا به دنبالش بود از لحاظ سیاسی و بین‌المللی و حقوقی و اخلاقی صددرصد شکست خورد، در بخش اقتصادی هم در اهدافی که دنبال می‌کرد صددرصد شکست خورد.

وی ادامه داد: ما تعامل با دنیا را در همین سه سال ادامه دادیم. جلسات سه جانبه با روس و ترکیه وجود داشت که ادامه یافت، جلسات با روس و آذربایجان ادامه یافت، ‌همچنین جلسات با ترکیه و قطر که ادامه دادیم. پیمان اوراسیا را از لحاظ اقتصادی وارد شدیم که البته به طور موقت است و می‌توانیم ادامه دهیم. ما در منطقه و در جهان توانستیم تعامل سازنده خودمان را با دنیا ادامه دهیم.

روحانی با یادآوری سخن خود مبنی بر اینکه دولت آینده آمریکا هرکه باشد ناچار است تحریم را کنار بگذارد و در برابر ملت ایران تسلیم باشد، گفت: دلیل اینکه این سخن را مرتب تکرار می‌کردم این بود که فشار حداکثری شکست خورد. کسی نمی‌تواند انکار کند، دموکرات یا جمهوری‌خواه همه می‌دانند. فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورد. آمریکایی‌ها به هیچ یک از اهدافشان نرسیدند جز اینکه زحمت برای مردم ما درست کردند و فشار به مردم وارد کردند.

روحانی با بیان اینکه ما در دنیای سیاست نقد و انتقاد،‌ تضارب آرا، ‌اعلام نظر جدید و مواردی از این قبیل را داریم که هیچ اشکالی ندارد، گفت: امّا واقعیت‌های جهانی را نباید منحرف کنیم و به خورد مردم بدهیم.

وی خاطرنشان کرد: جنایات آمریکا را نباید لاپوشانی کنیم. آمریکا جنایت کرده است. به جای اینکه بگویند آمریکا جنایت کرده می‌گویند دولت در مدیریتش چه‌کار کرده است؟

شما اصلاً‌ می‌دانید مدیریت چیست که این حرف‌ها را می‌زنید؟

رئیس دولت دوازدهم گفت: شما اصلاً‌ می‌دانید مدیریت چیست که این حرف‌ها را می‌زنید؟ این دولت همان دولتی است که بالاترین رشد اقتصادی و کاهش یافته‌ترین تورم را در دوران خودش را در سال ۹۴ و ۹۵ و ۹۶ به‌وجود آورده است. این دولت همان دولت است. همان‌ها هستند که دارند تلاش می‌کنند.

تحریم رفع خواهد شد به هر حال امروز یا فردا یا هر وقتی دیگر

وی با بیان اینکه ما در توافق هسته‌ای در سال ۹۴ یک فضای تنفسی را ایجاد کردیم، گفت: در آن فضای تنفسی ما توانستیم نفت‌مان را که کم‌تر از یک‌میلیون بشکه می‌فروختیم ببریم به نزدیک سه میلیون بشکه. خب این فضای تنفسی بود. تمام قطعاتی که در گمرکات گیر بود به کشور آمد و همه طرح‌های ما نهایی و احیا و فعال شد. اینکه شما می‌بینید هر هفته ما طرح‌های مهم را داریم افتتاح می‌کنیم این طرح‌هایی است که در آن فضای تنفسی شروع و تکمیل شد و امروز دارد به بهره‌برداری می‌رسید. ما باید این واقعیت‌ها را به خوبی برای مردم تشریح کنیم. حالا اینکه امروز تحریم رفع خواهد شد یا خیر؟ تحریم رفع خواهد شد به هر حال امروز یا فردا یا هر وقتی دیگر.

روحانی ادامه داد: حالا به دنبال این هستند که قهرمان رفع تحریم چه کسی باشد، اصلاً شما قهرمان رفع تحریم، یعنی همان‌هایی که فحش می‌دادند و انتقاد می‌کردند، همان‌ها قهرمان. ما که به دنبال قهرمان‌سازی نیستیم، قهرمان در کشور ما بدانید ملت ایران است. در ۹۴ اگر ما پیروز شدیم ملّت ایران بود که پیروز شد. در سال ۹۹ یا ۱۴۰۰ اگر ما پیروز شدیم ملّت ایران است که در برابر تحریم پیروز می‌شود. دنبال چه می‌گردیم؟ این آقا قهرمان نشود آن آقا قهرمان نشود، نگذاریم این دولت قهرمان شود، دولت بعدی … اصلاً ‌دولت قهرمان نمی‌شود، رئیس‌جمهور قهرمان نمی‌شود. قهرمان ملت ایران است.

وی افزود: ما در این سه سال که مقاومت کردیم چه کسی قهرمان مقاومت بود؟ ملت ایران، نه دولت. دولت به‌عنوان خادم مردم در کنار مردم بود و تلاش خود را انجام می‌داد. قهرمانی لقب ملّت ایران است. قهرمان واقعی ملّت ایران هستند. ما مدتی تلاش کردیم محاصره و تحریم در ۹۴ با قهرمانی ملّت ایران و با کمک ملت ایران را شکستیم. بعد در این سه سال مقاومت کردیم با حضور و تلاش ملت ایران و امروز هم ما راه خودمان را ادامه خواهیم داد.

در این مقطع حساس کسی به دنبال تسویه حساب سیاسی و جناحی نباشد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه خواهش می‌کنم در این مقطع حساس کسی به دنبال تسویه حساب سیاسی و جناحی نباشد، گفت: تسویه حساب سیاسی را بگذارید برای سال ۱۴۰۰، کرونا کم‌تر می‌شود، انتخابات می‌آید و روحیه‌ها بهتر می‌شود، آن موقع بیایید تسویه حساب سیاسی بکنید که در انتخابات خیلی ها انجام می‌دهند. الان موقع این کار نیست. الان بنای ما به آرامش است برای اینکه کشور بتواند پیشرفت بکند.

اعضای دولت به سمت حاشیه حرکت نکنند

رئیس‌جمهور ادامه داد: از تمام اعضای دولت چه در مرکزیت چه در استان‌ها خواهش می‌کنم به هیچ عنوان به سمت حاشیه حرکت نکنید. وظایف اصلی خودمان را باید به‌‌خوبی انجام دهیم. آن وظایف مهمی که بر دوش ماست باید انجام دهیم. البته نباید بگذاریم ابهام در جامعه بوجود بیاید. تمام وزرا،‌ استانداران، مدیرکل‌ها، روابط‌عمومی‌ها همه مؤظف هستند واقعیت‌ را برای مردم توضیح بدهند و تشریح کنند. اشکالات مردم را بیان کنند. مشکلاتی اگر وجود دارد بیان کنند. حتی اگر نقد منصفانه‌ای نسبت به دولت هست خودشان نقد کنند، اشکالی ندارد. نقد هم بر ما وارد است. امّا مهم این است که امروز مردم واقعیت‌ها را به‌خوبی بدانند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه از ابتدا گفتیم که دست دوستی را به سمت همه قوا دراز می کنیم، گفت: دست دوستی ما همچنان دراز است و الان را زمان ایجاد حاشیه و تسویه حساب سیاسی نمی بینیم، اجازه دهیم فضای مثبت ایجاد شده در جامعه کار خود را انجام دهد تا فضای کشور را متعادل کند.

روحانی با بیان اینکه دولت در این مدت در حد توان نسبت به بهبود وضعیت زندگی و معیشت مردم تلاش خود را انجام داده است، به افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی حقوق کارمندان و کارگران اشاره کرد و افزود: هر چه در توان داشته ایم برای اینکه فشار اقتصادی به مردم کاهش یابد، انجام داده ایم و انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور افزود: برغم همه فشارهای ناشی از تحریم و شیوع ویروس کرونا، در همه بخش های مختلف با افزایش تولید مواجه هستیم و رشد تولید صنعتی در ۷ ماهه امسال ۴/۶ درصد بوده است و بانک مرکزی نیز نیازهای ضروری را در حد توان تامین کرده و تا امروز نزدیک به ۲۲ میلیارد دلار ارز مورد نیاز برای کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات را تامین کرده است.

روحانی ادامه داد: صادرات کشور امروز شرایط بهتری دارد و در هفته های اخیر ۲۵ درصد رشد داشته است ، برای تامین کالاهای مورد نیاز مردم و مواد اولیه تولید نیز حرکت های خوبی در گمرک انجام شده و کالاها با سرعت در حال ترخیص است و همه دست به دست هم داده اند برای اینکه شاهد حرکت خوبی در کشور باشیم و بی تردید شرایط آینده بهتر خواهد بود.

رئیس جمهور در پایان سخنان خود با بیان در این شرایط دولت وظیفه اصلی خود را سلامت، زندگی و معیشت مردم می داند و همه تلاش خود را بکار خواهد بست ، افزود: لایحه بودجه سال آینده نیز در دست بررسی و نهایی شدن است و در زمان مشخص به مجلس تقدیم خواهیم کرد و توضیح خواهیم داد که در بودجه سال آینده اهداف مهم توسعه ای و اقتصادی گنجانده شده است تا توسعه و پیشرفت کشور را به همراه داشته باشد.

.

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

.

 

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

خبر روز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کوتاه خبر:
بیشتر بخوانید
تبلیغات
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبر روز در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید

  تعداد نظرات منتشر شده: 1
  1. نویسنده :معلم

   چطور روتون. میشه این حرفها رو باز تکرار کنید باز میاید. میگید شما اصلا میدونید مدیریت چیه؟

   واقعا که…. و عجبا!!!! از رو نمیرید واقعا. مردم زیر فشار له شدن… کاش ذره ای انقلابی عمل میشد این وضع ما نبود… درود بر سرداران سلیمانی و تهرانی مقدم. ها سربازان ولایت و لعنت بر امریکا و. امریکا. پرستان