اخبار ویژه

  • شناسه : 37397
  • ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
  • ارسال توسط :
  • زمان تقریبی مطالعه این خبر: 4 دقیقه
روحانی: اجازه نمی‌دهیم تروریست‌ها را نزدیک مرزهای ایران بیاورند/ راه‌حل هیچ مسئله‌ای آتش، جنگ و خون نیست
روحانی: اجازه نمی‌دهیم تروریست‌ها را نزدیک مرزهای ایران بیاورند/ راه‌حل هیچ مسئله‌ای آتش، جنگ و خون نیست

روحانی: اجازه نمی‌دهیم تروریست‌ها را نزدیک مرزهای ایران بیاورند/ راه‌حل هیچ مسئله‌ای آتش، جنگ و خون نیست

رئیس‌جمهور در واکنش به جنگ ارمنستان و آذربایجان گفت: اجازه نمی‌دهیم دولت‌ها تروریست‌ها را نزدیک مرزهای ایران بیاورند، حواسمان باشد این جنگ به جنگ منطقه‌ای تبدیل نشود. به گزارش خبر روز ،‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: در آستانه روز اربعین امام حسین(ع) هستیم؛ روز بسیار مهمی […]

رئیس‌جمهور در واکنش به جنگ ارمنستان و آذربایجان گفت: اجازه نمی‌دهیم دولت‌ها تروریست‌ها را نزدیک مرزهای ایران بیاورند، حواسمان باشد این جنگ به جنگ منطقه‌ای تبدیل نشود.

به گزارش خبر روز ،‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: در آستانه روز اربعین امام حسین(ع) هستیم؛ روز بسیار مهمی که در تاریخ واقعه کربلا به ما نشان داد که کنار فداکاری و شهادت، می‌تواند پیام آن فداکاری برای همیشه جاودانه بشود.

وی افزود: وقتی در این ۴۰ روز از عاشورا تا اربعین در حادثه کربلا را بررسی می‌کنیم، همه کسانی که امام حسین(ع) و یارانش را به شهادت رساندند، با لحن غرور و افتخار سخن می‌گفتند گویا کار مهم و بزرگ و درستی را انجام دادند، شروع روز عاشورا با فریاد فرمانده سپاه نفاق بود که از سربازانش به‌عنوان سربازان خدا نام برد و برای کشتن عزیزترین انسان‌ها فرمان می‌داد. وقتی امام حسین(ع) را به شهادت رساندند، وقتی قاتلان به کوفه رسیدند شعارشان این بود که “جایزه بزرگ به ما بدهید چون ما بهترین انسان روی زمین از لحاظ حسب و نسب به این عظمت را کشتیم” و با این لحن حرف می‌زدند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: خیلی طول نکشید که لحن‌ها عوض شد و افکار عمومی تغییر کرد با بیان حضرت زینب(س)، ام‌کلثوم(س)، فاطمه بنت‌الحسین(س) و امام سجاد(ع) دیدیم شرایط را نه‌فقط در کوفه و حجاز، بلکه در مرکز خلافت آن زمان در شام. بیان حضرت زینب کبری(س) در مجلس یزید که فرمود “ای یزید، این از عدل توست که زن و بچه و کنیزکان خود را پشت پرده برده‌ای درحالی که دختران پیامبر(ص) را به‌عنوان اسیر جلوی جمعیت قرار دادی”، مجلس و جمعیت را تکان داد و امام سجاد(ع) با خطبه خود مجلس یزید را تکان داد و آن‌ها مجبور شدند به مؤذن بگویند که اذان بگوید و وقتی به نام پیامبر(ص) رسید، امام سجاد(ع) فرمود “کسی که نام او را می‌برید جد تو یا جد من است؟”.

روحانی با بیان اینکه با این خطبه‌ها و اقدامات، شرایط عوض شد و مردم شام، کوفه و حجاز با شرایط جدید روبه‌رو شدند و ندای “یا لثارات الحسین” شعار جدید مردم حجاز و عراق شد، ابراز کرد: اولین بازگشت اسرا و خاندان رسالت به کربلا در روز اربعین است و این حادثه آن‌قدر مهم است که خداوند خواسته حادثه عاشورا برای همیشه زنده بماند، حادثه اربعین هم اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد که زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین از علائم مؤمن و ایمان شناخته شده است.

وی بیان کرد: ما در زیارت اربعین امام حسین(ع) به ایشان و یاران‌شان می‌گوییم “تمام این قیام و فداکاری برای بیداری مردم و هوشیاری مردم بود” و این‌که مردم از جهالت‌ها عبور کنند و از گمراهی دور شوند و مسیر هدایت را بیابند. امام حسین(ع) برای نجات جامعه این‌کار را انجام داد و خداوند خواسته روز اربعین روز زنده‌ای در تاریخ باشد. همان‌طور که می‌بینید در حادثه ابراهیم خلیل، هاجر و اسماعیل این تاریخ را تثبیت کرد و زنده نگه‌داشت؛ هر حاجی که الآن به مکه می‌رود، سعی صفا و مروه را انجام می‌دهد و از آب زمزم می‌نوشد و همه آثار آن فداکاری ابراهیم، اسماعیل و هاجر است و خداوند آن را زنده کرد، کربلا هم به همین صورت است و مثل یک برگ تاریخی است که برای همیشه زنده است و روز اربعین که یادآور اولین زیارت کنار قبر امام حسین(ع) است، این راهپیمایی و زیارت نشانه ایمان است.

رئیس‌جمهور گفت: مردم ما در سال‌های گذشته با عشق و اشتیاق از هفته‌ها و ماه‌های قبل خود را آماده می‌کردند و امسال هم می‌خواستند بروند و در آن راهپیمایی شرکت کنند ولی اینجا ترکیب عقل و عشق است. کسی خردمند است که عقل را با عشق ترکیب کند؛ عشق و محبت امام حسین(ع) می‌گوید “الآن هم راه بیفتیم به‌سمت کربلا” ولی عقل می‌گوید “باید پروتکل‌ها را حفظ کنیم” و این قابل جمع است. فردا در خانه‌ها و جمع‌های کوچک زیارت اربعین را می‌خوانیم و رهبر ما به‌عنوان آموزگار ما در این میدان است که ایشان در حسینیه می‌نشیند و این زیارت را گوش می‌کند و به ما درس می‌دهد که چگونه می‌توانیم عشق به امام حسین(ع) را با وظیفه دینی‌مان کنار هم جمع کنیم. امیدوارم امسال همه به شور، حزن و اندوه بیشتر زیارت اربعین را بخوانند و از خدا بخواهند در سال‌های آینده شرایطی برای سلامت مردم و عبور از این بیماری پیش بیاید تا راهپیمایی اربعین را تکرار کنند.

روحانی در ادامه این جلسه  درخصوص اختلافات بر سر منطقه قره‌باغ خاطرنشان کرد: امنیت منطقه و امنیت مرزی ما برای ما مهم است و حدود ۱۰ روز است که این جنگ بین دو کشور در قره‌باغ شروع شده که کنار مرزهای ماست و یکی از تأکیدات مهم من در صحبتم با رئیس‌جمهور آذربایجان و صحبت قبلی‌ام با نخست وزیر ارمنستان مسئله توجه به امنیت ایران بوده است. ما از جنگ متأسفیم و جنگ باید پایان یابد و ادامه آن به‌نفع هیچ‌کسی نیست؛ ما حقوق مردم آذربایجان را محترم می‌شماریم و راه هیچ مسئله‌ای آتش و جنگ و خون نیست و ما برای راه‌حل‌های دیگر این مسئله آمادگی داریم که کمک کنیم.

وی تصریح کرد: امنیت ما مهم است و این‌که تعدادی گلوله به خاک ما اصابت کند، اصلاً برای ما قابل قبول نیست و هر دو دولت همسایه که با آن‌ها رابطه خوبی داریم و از آذربایجان به‌عنوان برادر و ارمنستان به‌عنوان همسایه‌مان می‌خواهیم که به این مسئله توجه کنند.

رئیس‌جمهور درباره مسئله تروریست‌ها نیز گفت: برای ما قابل قبول نیست و دراین‌باره اجازه نمی‌دهیم، زیرا ما سال‌ها جنگیده‌ایم و سردار شهید سلیمانی ما در میدان بود تا تروریست‌ها در منطقه و کنار مرز ما قرار نگیرند، به‌همین علت در سوریه و عراق جنگیدیم و به مردم آن‌ها کمک کردیم. اگر بنا باشد عده‌ای، تروریست‌ها را به نزدیک مرزهای ما بیاورند غیرقابل قبول است و این لحن با صراحت به مسئولین آذربایجان و ارمنستان گفته شده است. باید حواس‌ها جمع شود که این جنگ به جنگِ منطقه‌ای گسترش نیابد. افرادی که در آتش جنگ می‌دمند بدانند که این به‌نفع هیچ‌کسی نخواهد بود و همه باید حقوق ملت‌ها را رعایت کنند و بدانند راه‌حل این مسئله، جنگ نیست.

روحانی گفت: باید کار و فعالیت سیاسی انجام شود و هر کشوری حقوق همسایه‌اش را بدهد و اشغال برای ما قابل قبول نیست. امیدواریم با تلاش‌هایی که انجام می‌شود و خودشان هم با گذشت زمان احساس می‌کنند که جنگ آن‌ها را به اهداف‌شان نمی‌رساند و امیدواریم به‌طریق صلح‌آمیز به حقوق حقه خود برسند.

 


پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*