یکشنبه, ۶ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-11-27
تبلیغات
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کد خبر: 103310 |
تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲ |
53 بازدید
1
ارسال به دوستان

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای استیضاح وزیر صمت با حضور معاون اول رئیس جمهور آغاز شد. مجلس دوباره به فاطمی‌امین اعتماد کرد.

به گزارش خبر روز، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی درخواست تعدادی از نمایندگان در خصوص استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور ۲۰۷ نماینده دقایقی پیش آغاز شد.

آغاز رای‌گیری برای استیضاح فاطمی امین

رای‌گیری از نمایندگان برای اعلام نظرشان درباره استیضاح سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت آغاز شد.

رییس کمیسیون عمران مجلس گفت : در دولت قبل شاهد بی ثباتی قیمت ها در مصالح ساختمانی بودیم همچنین در آن دوره کارخانه‌ها با کمبود سوخت مواجه بودند که این روند اگر ادامه پیدا می‌کرد، می‌بایست مصالح ساختمانی از خارج وارد می‌کردیم اما با تدبیر درست فاطمی امین این موضوعات برای صنعت ساختمان پیش نیامد و حتی شاهد کنترل قیمت‌ها بودیم.

مخالفت ما به معنای دادن چک سفید امضاء نیست

مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس به عنوان مخالف استیضاح گفت: اینکه ما مخالف استیضاح وزیر صمت هستیم بدان معنا نیست که چک سفید امضاء دادیم. انگیزه ما برای نظارت بیشتر شده و حرف‌های مطرح شده را بیشتر از قبل رصد می‌کنیم.

وی اظهار کرد: ابتدا لازم است که توضیح دهم من به عنوان یکی از اعضای کمیسیون و نه رئیس کمیسیون صنایع و معادن صحبت می‌کنم هر چند که ۱۸ نفر از اعضا اعلام کردند که مخالف استیضاح هستند.

فاطمی‌امین گفت: خودرو قصه پرغصه است. همه ناراضی‌اند؛ من هم ناراضی‌ام.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه استیضاح در صحن علنی مجلس اظهار داشت: ما وارث مشکلات انبوه در وزارتخانه هستیم. خبرهای بسیار خوبی برای نمایندگان مردم دارم. وضعیت امروز خودرو قابل دفاع نیست، اما از سال گذشته بهتر است. مشکل قطعات خودروهای کف پارکینگ طی سال گذشته حل شد.

به نقل از ایرنا، جلسه علنی روز سه‌شنبه -۱۰ آبان- مجلس شورای اسلامی برای بررسی درخواست تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر استیضاح فاطمی‌امین وزیر صنعت،معدن و تجارت دقایقی قبل به ریاست محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی و با حضور اکثریت نمایندگان آغاز شد.

محمد مخبر معاون اول رییس جمهور و اسماعیلی رییس دفتر رییس جمهور و تعدادی از وزرا در جلسه استیضاح حضور دارند.

نخست وزیر ارمنستان امروز به دعوت رسمی آیت الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان به تهران سفر می کند. رییس جمهور امروز در کاخ سعدآباد از نخست وزیر ارمنستان استقبال می‌کند و به همین دلیل در جلسه استیضاح حضور نخواهد یافت.

طرح استیضاح فاطمی امین در تاریخ ۲۷ مهرماه اعلام وصول شد.هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و تعداد زیادی از نمایندگان با این استیضاح مخالف هستند.

چندی پیش نیز مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی عملکرد این وزارتخانه را در یکسال اخیر مثبت و رو به رشد ارزیابی کرد.

رئیس‌جمهور در جلسه حضور ندارد

براساس برنامه ‌ریزی صورت گرفته؛ به مدت یک ساعت و نیم استیضاح کنندگان فرصت دارند مطالب خود را مطرح کنند و از آنجا که رئیس جمهور در جلسه حضور ندارند سپس وزیر یک ساعت و نیم فرصت دارد تا مطالب خود را مطرح کند که می‌تواند بخشی از وقت خود را در اختیار نمایندگان قرار دهد.

سپس به مدت ۳۰ دقیقه دو نفر از استیضاح‌ کنندگان مطالب خود را بیان کرده و در نهایت مجددا وزیر ۳۰ دقیقه فرصت دارد از خود دفاع کند. به دلیل ضیق وقت برنامه ‌ریزی‌ها به گونه‌ای انجام شده تا جلسه استیضاح در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی به پایان برسد.

معاون اول رئیس جمهور، رئیس دفتر ریاست جمهوری و وزرای اقتصاد، صمت و ارتباطات و معاون پارلمانی ریاست جمهوری برای حضور در نشست علنی امروز مجلس حضور دارند.

خرید خودرو به آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده است

جلال رشیدی کوچی به عنوان موافق استیضاح فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که خرید خودرو تبدیل به آرزو برای مردم شده است، گفت: قصه خودرو غصه پردردی است اجازه دهید فرد جدیدی در وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور پیدا کند تا این وزارتخانه را به مسیر خود برگرداند.

وی اظهار کرد: آقای فاطمی امین شما فردی پاک و سالم هستید اما شرط پذیرش هر نوع مسئولیت در جمهوری اسلامی ایران علاوه بر سالم بودن، توان مدیریتی است. به عبارت دقیق‌تر شرط کافی برای وزارت توان مدیریت، برنامه ‌ریزی، شجاعت و ایستادن در برابر مافیای زر و زور و تزویر است.

فاطمی امین در حوزه مبارزه با فساد ضعیف عمل کرده است

حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در جریان بررسی تقاضای استیضاح فاطمی امین به عنوان موافق استیضاح با بیان این‌که «فاطمی امین در حوزه مبارزه با فساد ضعیف عمل کرده است»، اظهار کرد: وزیر صمت عضو کمیته پول‌شویی است و بر اساس آیین نامه داخلی پولشویی مسئولیت‌هایی را بر عهده دارد، اما آقای فاطمی امین یک مرتبه هم در جلسات این کمیته حضور نیافته است.

گفت: به نظر من آقای فاطمی امین تحصیلکرده ایران و جوانی متدین که تا امروز سکاندار وزارت صمت است در حوزه مبارزه با فساد ضعیف عمل کرده است.

وزیر صمت درک مناسبی از واقعیت‌های صنعت خودرو ندارد

صدیف بدری نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از متقاضیان استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: وعده‌های بر زمین مانده وزیر صنعت، معدن و تجارت در حوزه خودرو و نابه‌سامانی این صنعت با گذشت ۱۴ ماه از اداره این وزارتخانه توسط آقای فاطمی امین حاکی از آن است که ایشان درک درستی از واقعیت‌های صنعت خودرو نداشته و نیازمند رویکردی جدید با عزمی جدی در این حوزه هستیم.

وی بیان کرد: استیضاح نه تنها تهدیدی برای دولت نیست بلکه زمینه تقویت کابینه برای جامه عمل پوشاندن به برنامه‌های وزرا را فراهم می‌کند. بنده قصد دارم در مورد فعل و انفعالاتی که در ۱۴ ماه اخیر در بازار خودرو گذشته است مواردی را مطرح کنم.

آقای وزیر، دوران ان‌شاءالله ماشاءالله تمام شده است

هاجر چنارانی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به عنوان موافق استیضاح خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: آقای وزیر دوران ان‌شاءالله ماشاءالله تمام شده است و مردم احترام، کار و اقدام انقلابی می‌خواهند.

وی گفت: اینکه از همان ابتدای جلسه دو دو (به نشانه مخالفت نمایندگان) می‌کنید، از کجا آمده است، آیا از تماس‌های پشت پرده و فشار و لابی آمده است؟

فاطمی امین: ضعف‌ها را می‌پذیرم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که دولت و مجلس انقلابی باید با همدلی و همراهی مشکلات کشور را حل کنند، اظهار کرد: من ضعف‌ها را می‌پذیرم.

سیدرضا فاطمی امین در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) و در جریان بررسی استیضاح خود ضمن قرائت نامه رئیس جمهور به نمایندگان اظهار کرد: دولت و مجلس انقلابی باید با همدلی و همراهی و کمک به یکدیگر مشکلات کشور را حل کنند؛ من ضعف‌ها را می‌پذیرم و پاسخ‌هایی دارم.

وی توضیح داد: اول باید بگوییم که ما چه چیزی تحویل گرفته‌ایم در دولت قبل ظرف چهار سال، پنج وزیر و سرپرست در وزارت صمت مدیریت داشتند این نشان می‌دهد که این حوزه پرچالش و پردردسر است. چالش‌های انبوهی که باعث تعدد حضور مدیران در این وزارتخانه شده بود. ما با مشکلات انباشته شده مواجه بودیم که باید برای آن اولویت‌بندی می‌کردیم. اعتراف می‌کنم و قبول دارم که هنوز مسائل وجود دارد، اما ما برای برداشته شدن مشکلات اولویت‌بندی کردیم.

وزیر صمت گفت: رشد تولید در ۳ ماه اول امسال رشد اقتصادی کشور ۳/۸ بوده است اما رشد بخش صنعت ۵/۱ بوده است. در فولاد ۱۰ درصد رشد داشتیم و همچنین در اقلام خوراکی مانند روغن قاچاق منتفی شده است.

 

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

خبر روز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کوتاه خبر:
بیشتر بخوانید
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبر روز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!