سه شنبه, ۸ فروردین ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-03-28
تبلیغات
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کد خبر: 92922 |
تاریخ انتشار : ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۳:۴۲ |
ارسال به دوستان

به گزارش خبر روز، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با تاکید بر اینکه نگاه دولت مردمی در حوزه فرهنگ تحقق و بسط عدالت فرهنگی در همه مناطق است گفت: قطعا در سراسر ایران اسلامی ظرفیت های بی نظیری در عرصه فرهنگ و هنر وجود دارد که با  حمایت و تقویت از این […]

به گزارش خبر روز، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با تاکید بر اینکه نگاه دولت مردمی در حوزه فرهنگ تحقق و بسط عدالت فرهنگی در همه مناطق است گفت: قطعا در سراسر ایران اسلامی ظرفیت های بی نظیری در عرصه فرهنگ و هنر وجود دارد که با  حمایت و تقویت از این عزیزان شاهد انگیزه بیشتر، رشد و تعالی در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه  کشور خواهیم بود به همین دلیل دولت در سال اول تلاش کرد با سفرهای استانی و گزارش های میدانی بخشی از این عدالت فرهنگی را به نحو احسنت پیش ببرد. 

وی افزود: بحمد الله این فکر در دولت به عمل رسیده و امروز  وقتی از پایان سال اول دولت صحبت می کنیم یک کارنامه خوب از عملکرد دولت در بخش های مختلف سخن می گوید.

محمدمهدی اسماعیلی همچنین اظهار کرد: برای اینکه پیشرفت فرهنگی صورت گیرد ما باید حضور میدانی داشته باشیم و از نزدیک مشکلات و مسایل مناطق مختلف را ببینیم و لمس کنیم و این حس و انگیزه را برای عمران و آبادانی صد چندان خواهد کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: مهمتر از ایجاد زیر ساخت ها منابع انسانی هستند که بایستی با نگاه متعالی در خدمت فرهنگ و هنر در تراز انقلاب اسلامی قرار بگیریم.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدا به ویژه شهدای خوزستان و مسجد سلیمان و با اشاره به اینکه  میراث شهدا در حوزه فرهنگ و هنر این است که ما از این ابزار برای رساندن پیام انقلاب اسلامی به نحو احسنت استفاده کنیم گفت: بر ماست که میراث شهدا و مسیری که شهدا برای ما باز کردند اجرایی و عملیاتی کنیم.

 وزیر ارشاد در ادامه بیان داشت: الحمد الله مشکلات و مسایل فرهنگی حوزه انتخابیه خصوصا مسجدسلیمان توسط نماینده و رئوسای ارشاد به بنده گزارش شده است و امروز با بازدید های میدانی به جمع بندی خوبی در این حوزه خواهیم رسید حضور ما در این شهر و مشاهده میدانی باید کمک کند که بخشی از این مشکلات در یک فرصت منطقی حل شود و به همین منظور در این منطقه حضور یافتیم و تلاش ما این است که در نهایت آنچه که شایسته بزرگی و عظمت این منطقه است در حد توان به انجام برسانیم.

محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به افتتاح و تاسیس خانه هنر مسجد سلیمان گفت: مجموعه خوبی برای بهره بردای آماده شده است، تاسیس خانه هنر کار مهمی  است که در این شهرستان با هدف تقویت و حمایت هنرمندان این منطقه صورت گرفته و امیدواریم این مهم منشا تعالی و رشد فرهنگی و هنری و خانه واقعی برای اهالی فرهنگ و هنر باشد.

وی خاطر نشان کرد: مسجدسلیمان در دو آسیب اجتماعی بسیار جدی است و باید کار اساسی و زیربنایی در این خصوص صورت گیرد؛ در بحث رفع و کاهش آسیب های اجتماعی امسال یک بودجه متمرکز در وزارت کشور و مجلس اختصاص داده شده است و گوشه ای از کار را ما در وزارت ارشاد به عهده گرفتیم. قطعا یک بخش خوبی را اختصاص به آسیب های این منطقه خواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد مشکلات مطرح شده توسط مسئولین شهرستان و نماینده محترم طبقه بندی و اولویت بندی خواهد شد. و نگاه دولت به مسجدسلیمان در بعد فرهنگی یک نگاه ویژه است.

دکتر علیرضا ورناصری نماینده مردم مسجد سلیمان، اندیکا و‌ لالی و هفتکل اظهار کرد: مسجدسلیمان همپای همه شهر های خوزستان از جمله خرمشهر و دزفول در جنگ درخشید و هم در دفاع از آب و خاک کشورمان و هم در تحمل بمب باران شدید سربلند بیرون آمد. متاسفانه با وجود این مهم شاهد کم لطفی هایی به مردم مسجدسلیمان شده است.

وی ادامه داد: رخداد ۳۰ مهر در مسجدسلیمان و تعمدا مورد غفلت و بی مهری قرا گرفت. انتظار داریم با نام گذاری مسجدسلیمان در این روز یاد و نام شهدای این روز همیشه زنده نگه داشته شود.

نماینده مردم مسجدسلیمان همچنین گفت: از نظر تجهیزات و ملزومات فقیرترین ادارات ما در حوزه فرهنگ و هنر شهرستان است و متاسفانه ادارات ارشاد، کتابخانه ها و اوقاف حوزه انتخابیه وضعیت مناسبی ندارند و نیاز به حمایت های ویژه دارند 

وی ادامه داد: دلبستگی ایل بزرگ بختیاری به مسجدسلیمان زیاد است و حدود ۷ ماه از سال عشایر عزیز ما در این منطقه حضور دارند و لذا لازم است بزرگداشت فرهنگ بختیاری هفته ای اختصاصا به اسم زاگرس و ایل بختیاری به مرکزیت مسجدسلیمان  پیش بینی و برنامه ریزی شود قطعا با تصویب این مهم، کار ارزشمند و ماندگاری در حوزه فرهنگ و هنر صورت خواهد گرفت.

علیرضا ورناصری با اشاره به برگزاری جشنواره های طوایف در بهار و حضور خیل عظیم علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ بختیاری در این منطقه افزود: مردم شهرستان در برگزاری این برنامه ها بسیار مشتاق عمل کنند لازم است از این ظرفیت خوب در شهرستان استفاده و با ثبت رسمی و حمایت در بهتر برگزار شدن این جشنواره های مردمی به توسعه فرهنگی شهرستان کمک کنیم.

وی افزود: اوقاف در خیلی از مناطق محروم سرمایه گذاری می کند و حوزه انتخابیه مسجد سلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل جز محروم ترین های مناطق کشور هستند متاسفانه در بحث اوقاف با وجود ظرفیت های خیلی خوب جای کار داریم و نیاز است که اوقاف اندیکا لالی و مسجدسلیمان به صورت مجزا اداره شود.

ورناصری خاطر نشان کرد: کتابخانه ها درحوزه انتخابیه در مکان های استیجاری یا مکان های نامناسب مستقر هستند که  این مشکلات زیبنده فرهنگ و هنر نیست. اداره مرکزی کتابخانه ها در مسجدسلیمان متاسفانه قدمت طولانی بود و دچار حادثه شده است و همچنان در آن مکان نا مناسب مستقر هستند انتظار  داریم با عنایت وزیر محترم مشکلات این حوزه بهبود پیدا کند.

نماینده مردم مسجدسلیمان همچنین گفت: هنرمندان نامی زیادی متعلق به مسجد سلیمان است و جامعه هنری این شهرستان دارای ظرفیت های بسیار خوبی است ان شا الله با برپایی بزرگداشت مفاخر هنری شهرستان و هم در بحث حمایت های و پیگیری مشکلات معیشتی اهتمام وزارت ارشاد در این خصوص و رهاورد و نتیجه این سفر پر برکت دو موضوع مادی و معنوی باشد.

 رضایی فاضل فرماندار مسجدسلیمان در این مراسم نیز افزود: امروز یکی از وعده های دولت مردمی در مسجدسلیمان محقق شده است و شاهد افتتاح مجموعه خانه هنر با اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد تومان هستیم.

رضایی فاضل اظهار کرد: خدا را شاکریم که در هفته دولت وعده های دولت برای افتتاح و تکمیل پروژه ها یک به یک در حال انجام است پروژه های خوبی در شهرستان تامین اعتبار و به بهره برداری رسیده است.  که این نشان دهنده این است دولت انقلابی و مردمی آیت الله رئیسی یک نگاه ویژه برای توسعه و پیشرفت کشور دارد و به معنای واقعی خدمت صادقانه به مردم را در سر لوحه خود قرار می دهد.

نماینده دولت در مسجدسلیمان گفت: مسجد سلیمان در عرصه های مختلف از جمله نفت، هنر، فرهنگ، اقتصاد موتور پیشرو در توسعه کشور  است  در حوزه فرهنگ اشتغال اقدامات و برنامه های خوبی داریم و ان شاءالله با هماهنگی مسئولین شهرستان به معنای واقعی شاهد توسعه و پیشرفت شهرستان باشیم  

وی تاکید کرد: مسجدسلیمان هنرمندان و فرهیختگان زیادی در عرصه شعر و هنر و ادبیات و فرهنگ دارد قطعا با حمایت های دولت نامش بیش از گذشته در آسمان فرهنگ و هنر کشور خواهند درخشید و دولت هم وظیفه دارد برای پیشرفت و حمایت از هنرمندان برنامه و اقدامات موثری را پی ریزی کند.

تاسیس نمایندگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در عنبر و گلگیر ،راه اندازی خبرگزاری جمهوری اسلامی در مسجدسلیمان و تامین اعتبار برای تاسیس مکان مناسب کتابخانه های گلگیر و عنبر از جمله درخواست های فرماندار مسجدسلیمان از وزیر ارشاد بود.

ستار فاطمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد مسجدسلیمان در این مراسم با اشاره به کمبود نیروی انسانی در اداره خواستار تامین نیرو و جذب نیروی متخصص همراه و همکار مجموعه هنرمندان شهرستان شد

وی در ادامه گفت: ساختمان مرکزی اداره ارشاد واقع در مرکز شهر بخاطر موقعیت جغرافیایی این ساختمان یکی از مراکز مهم و اساسی ما هستند اما متاسفانه بخاطر زلزله در سال های گذشته آسیب دید و ما به ناچار در اداره نفتک مستقر هستیم و امیدواریم در آینده و با تامین اعتبارات و حمایت وزارت ارشاد شاهد بازسازی مجتمع فرهنگی تجاری در خور هنرمندان این شهر باشیم.

فاطمی همچنین با اشاره به ضعف شدید در بخش تجهیزات انجمن های هنری شهرستان اظهار امیدواری کرد انجمن های فرهنگی هنری شهرستان که ستون های دستگاه های فرهنگی خصوصا ارشاد هستند با حمایت های ویژه وزارت ارشاد در این بخش حمایت شوند. وی افزود: انجمن های ما بعد از چندین سال صاحب مکان مناسبی شدند اما متاسفانه از نظر امکانات و تجهیزات چه نرم افزاری و چه سخت افزاری از اوضاع مناسبی برخوردار نیستند و در شان یک دستگاه فرهنگی نیست به همین علت در تامین تجهیزات و ملزومات انجمن های شهرستان نیاز به حمایت و مساعدت ویژه دولت دارند 

همچنین اظهار داشت: شهر مسجدسلیمان در ۷۵ مورد جز اولین هاست انتظار می رود در عرصه فرهنگ و هنر رویداد هایی مصوب شود که ما بتوانیم هنرمندان شاخص خود را بیشتر از گذشته به کشور و فراتر از آن معرفی کنیم.

وی گفت: جشنواره ادبی زنده یاد بهمن علاء الدین و شهید علی مردان خان از رویداد هایی است که در شهرستان تعریف شده است و انتظار داریم که با حمایت های وزارت ارشاد این جشنواره ها و همایش ها را در گستره ملی و بین المللی به میزبانی شهرستان برگزار کنیم

فاطمی همچنین گفت: در حوزه هنر های نمایشی با افتخار اعلام می کنم که شهرستان مسجدسلیمان با عنوان شهر خلاق کشور معرفی شده است  انتظار داریم جشنواره ای که با عنوان جشنواره تئاتر بومی زاگرس ۷ دوره برگزار شده است و مدت پنج سال است که این جشنواره تعطیل شده است با حمایت و تصویب وزارت ارشاد در پایان سال شاهد برگزاری این رویداد بزرگ در مسجد سلیمان باشیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد مسجدسلیمان خاطرنشان کرد: نام مسجد سلیمان در تقویم ایران خالی است دو رویداد بزرگ در شهرستان رخ داده است یکی  ۳۰ مهرماه ۶۲ که در این روز شاهد حمله موشکی عراق و اصابت سه موشک در سه نقطه شهر بودیم در این روز ۱۲۲ شهید و ۲۲۰ مجروح شدند و غم این روز چنان زیاد بود که از سوی امام خمینی رحمت الله سه روز عزای عمومی در سراسر کشور اعلام شد. 

وی ادامه داد: رویداد بعدی فوران چاه نفت در ۵ خرداد و پیدایش اولین چاه نفت خاورمیانه و ایران در مسجد سلیمان است که مردم انتظار دارند این رویدادها در تقویم ایران گنجانده و ثبت رسمی شوند.

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

خبر روز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبر روز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید