• امروز : یکشنبه - ۳ بهمن - ۱۴۰۰
  • برابر با : 20 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Sunday - 23 January - 2022

اخبار ویژه

کشف شکر قاچاق و خارج از شبکه توزیع در مراغه افتتاح سه مدرسه در مسجدسلیمان و لالی ساخت تونل «چری» به کجا رسید؟ / حذف ۱۰۰ پیچ خطرناک با ورود قرارگاه خاتم کلاهبرداری ۱۰ میلیاردی در قالب صندوق وام خانگی در”مسجدسلیمان”  سازمان مدیریت پسماند ودانشگاه تبریز دست همکاری دادند سازمان مدیریت پسماند به دنبال حل چالش های شهر است سارق خودرو حین گشت انتظامی پلیس تبریز دستگیر شد پیمایش لحظه های نجات از جنس امدادی برای نیروهای امدادی سهم فرشتگان نجات هلال احمر خداآفرین دستگیری شکارچیان غیر مجاز درشهرستان عجب شیر سانحه رانندگی در اتوبان پاسداران واژگونی خودرو در سه راهی فرودگاه وزیر خارجه آمریکا خواستار استفاده روسیه از نفوذش بر ایران برای احیای برجام شد کادر فنی جدید نفت مسجدسلیمان معرفی شد رقابت های لیگ آیندگان بسکتبال آذربایجان شرقی آغاز شد خرید تجهیزات استاندارد حفاظت فردی آتش نشانی تبریز سطوح پروازی فرودگاه بین المللی تبریز با خودروی برف خور برف روبی شد نابینایان آذربایجان شرقی افتخاری دیگر رقم زدند سارقان اماکن خصوصی در اهر در چنگال قانون تصاویر از چهره فرشتگان نجات یخ بسته در حین خدمت رسانی و عملیات های نجات تشکری از جنس کودکانه به زبان ترکی از پرسنل آتش نشانی تبریز به مناسبت فرار رسیدن سالگرد حادثه پلاسکو

3

توصیه های ماکان آریا پارسا از مبارزه با خودویرانگری تا رسیدن به موفقیت

  • برای مطالعه این خبر 5 دقیقه زمان نیاز است
  • کد خبر : 76926
  • 08 آذر 1400 - 12:53
توصیه های ماکان آریا پارسا از مبارزه با خودویرانگری تا رسیدن به موفقیت

تابه حال برای تان پیش آمده که فکر کنید لیاقت چیزهایی که بدست آورده اید را ندارید!؟! فرض کنید به تازگی ترفیع رتبه گرفته اید و مدیریت یک بخش از شرکت را به شما واگذار کرده اند. شاید هم کارفرمایتان به تازگی مسئولیت یک پروژه ی مهم را به شما واگذار کرده است. اگر با […]

تابه حال برای تان پیش آمده که فکر کنید لیاقت چیزهایی که بدست آورده اید را ندارید!؟!

فرض کنید به تازگی ترفیع رتبه گرفته اید و مدیریت یک بخش از شرکت را به شما واگذار کرده اند. شاید هم کارفرمایتان به تازگی مسئولیت یک پروژه ی مهم را به شما واگذار کرده است.

اگر با توجه به تمام این اتفاقات و پیشرفت ها هنوز هم احساس رضایت شغلی نداشته و در عین حال تصور می‌ کنید که شایستگی چنین مسئولیت‌ ها و موفقیت‌ هایی را ندارید. در این صورت باید بگوییم که شما هم از آثار فلج‌ کننده ی “سندرم ایمپاستر یا خودویرانگری” رنج می‌ برید.

سندرم ایمپاستر در بیشتر ما انسان ‌ها اتفاق می‌ افتد، بدون آن‌ که حتی خودمان از آن مطلع باشیم. ماکان آریا پارسا یکی از مدیران موفقی است که معتقد است هر مدیر یا کارآفرین برتر ممکن است در طول زندگی کاری یا حتی شخصی اش دچار این سندروم شود.

پس بهتر است برای مقابله با آن ابتدا آن را خوب بشناسید سپس با آن مقابله کنید.

منظور از سندرم ایمپاستر چیست؟

دو روانشناس بالینی در سال ۱۹۷۸ اصلاح سندرم ایمپاستر (Imposter Syndrome) را ابداع کردند. این سندرم به افرادی اشاره می کند که با وجود توانمندی های بالای خود، از لحاظ درونی دستاوردهای شان را نادیده گرفته و مدام ترس از شکست دارند.

خودویرانگری یک پدیده ی روانی است که در آن افراد موفقیت ها و توانایی های شان را نمی پذیرند. شواهد بیرونی نشان می دهد که فرد با تلاش و مهارت های بالای خود به موفقیت رسیده اما خود او تصور می ‌کند که لیاقت این موفقیت را ندارد و فریب ‌کار است.

افرادی که به این سندرم مبتلا هستند موفقیت خود را نتیجه خوش ‌شانسی، زمان ‌بندی خوب یا فریب دادن دیگران می ‌دانند و این موضوع که فردی باهوش یا تلاش‌ گر هستند از نظر خودشان کاملا اشتباه است و آن را رد می کنند.

خودویرانگری می تواند پیامدهای منفی شدیدی داشته باشد. بدون شک انگیزه ی تان کاهش می یابد، کیفیت کارتان افت می ‌کند و تمرکزتان را از دست می ‌دهید.

اما نکته بسیار مهم این است که این سندرم به مرور شما را تحت تاثیر قرار می ‌دهد. بسیاری از افراد این طور فکر می کنند که سندرم ایمپاستر برای قشر خاصی از افراد است درصورتی که این طور نیست. هرکسی که از استاندارهای بالایی برخوردار است می تواند تحت تاثیر ان قرار بگیرد.

چگونه با خودویرانگری مقابله کنیم؟

موضوعی که اعتماد به نفس‌ تان را کاهش می دهد را پیدا کنید

آیا شغل جدیدتان، اعتماد به نفس تان را کاهش می دهد؟ یا جلسه ای که به آن دعوت شده اید؟ یا پروژه بزرگی که مدیریتش بر عهده شما گذاشته شده است؟ چه چیزی موجب شده که به توانایی ‌های خود شک کنید؟

اکثر اوقات چنین فکری به ذهن شما می رسد:

من شایستگی مدیریت چنین پروژه بزرگی را ندارم زیرا آقای X از من با تجربه ‌تر است؛ یا مدت طولانی نیست که در این شرکت کار می ‌کنم؛ یا آخرین پروژه ‌ام را با شانس به موفقیت رساندم.

مشکل زمانی به وجود می آید که چنین برداشتی از خود دارید و دقیقا همین جا سندرم ایمپاستر شکل کمی گیرد. بنابراین اگر در این مقطع نتوانید عامل را تشخیص دهید، باید در مراحل بعدی این مشکل را حل کنید.

با یک دوست درباره این موضوع مشورت کنید

بهتر است راجع به عامل یا عوامل تخریب‌ کننده اعتماد به نفس خود با یکی از دوستان یا فردی با تجربه صحبت کنید. اگر مشکل شما، مشکلی شغلی است سعی کنید به همکاران خود اعتماد نکنید.

حتی بد نیست که زندگینامه ی افراد موفق را بخوانید و آن ها را باور کنید. برای مثال از مدیران و افراد موفق ایرانی شروع کنید. چرا که آ ها هم در شرایط مشابه شما زندگی می کنند. به عنوان نمونه ماکان آریا پارسا یکی از کارآفرینان موفق است که به گفته خود همیشه سعی داشته تا از خودویرانگری به دور باشد و خوشبختانه در این راه نیز موفق بوده است.
او موفق شده تا بارها عنوان مدیر برتر استان و کارآفرین نمونه کشور را از آن خود کند و همه ی این ها را مدیون افکار مثبت و مبارزه با سندروم هایی مثل ایمپاستر می داند.
شما هم سعی کنید در محیط کار با افرادی همراه شوید که احساسات غیرمنطقی شما را درک کرده و نقاط قوت ‌تان را به شما یادآوری کنند. در این صورت است که می ‌توانید از بند خودویرانگری رها شوید.

دستاوردها و پیشرفت‌ های خود را در ذهن‌ تان مرور کنید

یک دفترچه یادداشت بردارید و تمام نقاط قوت و دستاوردهای تان را در آن بنویسید. سعی کنید همیشه آن را همراه داشته باشید و با خود مرور کنید. به تمام دستاوردهای خود نگاهی دقیق بیندازید و تلاش و پشتکار خود را عاملی برای رسیدن به جایی که هستید، بدانید.

دکتر آریا پارسا در بسیاری از جلسات،کنفرانس ها و سمینارهایی که شرکت می کند به این موضوع اشاره می کند که همیشه دفترچه ای به همراه دارد که سعی می کند نه تنها اهدافش را یادداشت کند بلکه تمام دستاوردهای خود را نیز در آن نوشته و با خود مرور می کند.

این کار به شما کمک می کند تا باور کنید که موقعیت فعلی که دارید ناشی از کار خودتان است و این جایگاه را خودتان به دست آورده‌ اید. ماکان آریا پارسا یکی از جوان موفق است که فقط با ۳۶ سال سن درحال حاضر در حوزه آموزش مجازی حرف های زیادی برای گفتن دارد و تمام این موفقیت ها را مدیون خودش است!

شما هم خودتان با تلاش و پشتکاری که دارید به تمام چیزهایی که دارید، رسیده اید. به خودتان ایمان بیاورید.

فراموش نکنید، افرادی شایسته به شما مسئولیت داده‌ اند

فرض کنید که کارفرمای تان را فریب داده ‌اید. رئیس یا فرد استخدام‌ کننده ‌ای که شاید فکر کنید که نقاط ضعف موجود در رزومه شما را ندیده است، احمق نیست!
سعی کنید هیچ وقت به ضریب هوشی این افراد به دلیل استخدام، ترفیع شغلی یا پیشنهاد فرصت شغلی به شما شک نکنید. این افراد شما را باتوجه به توانایی ها و تجربیاتی که دارید انتخاب کرده ‌اند، پس شما استحقاق آن را داشته ‌اید.

طرز صحبت کردن خود را دقیق تر بررسی کنید

در طول صحبت های تان از عبارت هایی مثل “فکر می کنم” ، “احساس می کنم” زیاد استفاده می کنید؟ یا زمانی که قصد دارید ایده های تان را به زبان بیاورید از عبارت “شاید فقط نظر من این باشه” استفاده می‌ کنید.

اگر این گونه است پس باید شک های خود را دور بریزید.

زبان خود را با اعتماد به نفس بیشتر، اصطلاحات محکم ‌تر به روز کرده و حداقل خودتان بر اظهارات خودتان ایمان داشته باشید. به جای استفاده از عبارت “سوال دارم اما نمیدونم درست باشه” آن را اصلاح کنید و بگویید “من یه سوال دارم و مطمئنم که فقط سوال من نیست” .

قدرت خود را به کمک جملات تاکیدی بیشتر کنید. دقت در انتخاب زبان می تواند با از بین بردن شک و عدم اطمینان در شما، راهکار مناسبی برای مقابله با سندرم ایمپاستر باشد.


نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

لینک کوتاه : https://daylinews.ir/?p=76926

   
   

نظر دهید:

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال نظرات

خبر روز حق خود را در منتشر نکردن دیدگاه شما بر اساس تشخیص خود، حتی به فرض این‌که قوانین زیر را صریحاً نقض نکرده باشند، محفوظ می‌داند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت خبر روز منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.