• امروز : شنبه - ۱۵ آذر - ۱۳۹۹
  • برابر با : 20 - ربيع ثاني - 1442
  • برابر با : Saturday - 5 December - 2020

اخبار ویژه

دیدار جوانان داوطلب بشر دوست هلال احمر امیدیه از مرکز جامعه معلولین نماینده هندیجان در مجلس شورای اسلامی: معیشت و بیکاری مشکل اصلی مردم منطقه است سرمربی تیم نفت مسجدسلیمان: مقابل سپاهان دست و پا بسته نیستیم مصوبات جلسه شهرداران حوزه انتخابیه در محل سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با حضور دکتر علیرضا ورناصری چرا مجموعه شورا و شهرداری شهر رودزرد ماشین از هر گونه اطلاع رسانی در خصوص عملکرد شهرداری به مردم خودداری می کنند؟ قطع درختان بین ۳۵ تا ۵۰ سال به بهانه های مختلف درشهر رامهرمز کمبود بذرگندم و سرگردانی کشاورزان رامهرمزی احداث یک میدان بدنما و خطرناک توسط شورا و شهرداری در شهر رودزرد جاده مرگ مسجدسلیمان – اهواز، جان مسافرانی که بازیچه وعده های پوشالی شد / راه و شهرسازی، استاندار، نماینده و فرماندارهای ادوار گذشته چه کردند؟ ۲۰ اسفند؛ آغاز ثبت نام از داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهرها واکسن مدرنا دست‌کم ۳ ماه ایمنی ایجاد می‌کند ۶۰ دانشجوی افغانستان در دانشگاه چابهار مشغول به تحصیل شدند ۷ مصدوم در برخورد پژو و پراید در محور بازفت – اندیکا واکنش دادستان ایلام به گزارش «خبر روز»؛ مسئله کوتاهی در درمان و صدور گواهی فوت نوزاد آبدانانی فوراً رسیدگی می‌شود ماجرای قصور پزشکی و احیای نوزاد ۲ماهه در غسالخانه “آبدانان” چه بود؟/ مسئولان علوم پزشکی ایلام پاسخگو نیستند امارات، آمریکا را تهدید کرد: یا بهترین تسلیحات آمریکایی را می‌دهید یا از کشورهای دیگر تهیه می‌کنیم واکنش ظریف به اظهارات همتای آلمانی؛ دست از نقض برجام و رفتارهای شرورانه بردارید بازدید میدانی وحید زمانی رئیس شورای شهرستان مسجدسلیمان و شهردار مسجدسلیمان از مشکلات منطقه نفتک شهرک خیبر آخرین جزئیات تصادف خونین وانت نیسان و ۵ مینی بوس در جاده مسجدسلیمان – لالی توسعه محوطه اولین چاه نفت خاورمیانه در دستور کار شورای اسلامی شهر مسجدسلیمان

ترور سردار سلیمانی مهمترین اتفاق خاورمیانه در سال ۹۸ بود

  • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 4 دقیقه
  • کد خبر : 21627
  • ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
ترور سردار سلیمانی مهمترین اتفاق خاورمیانه در سال ۹۸ بود

خبر روز / ماهیت و سنخ نظام بین المللی یکی از موضوعاتی است که در نظریه‌های روابط بین الملل مورد توجه بوده و هست. برخی معتقد هستند که منطق حاکم بر نظام بین الملل و روابط بین الملل منطق آنارشی (نظم هابزی) است. در مقابل این دیدگاه برخی نظریه پردازان با نگاهی خوشبینانه به ماهیت […]

خبر روز / ماهیت و سنخ نظام بین المللی یکی از موضوعاتی است که در نظریه‌های روابط بین الملل مورد توجه بوده و هست. برخی معتقد هستند که منطق حاکم بر نظام بین الملل و روابط بین الملل منطق آنارشی (نظم هابزی) است.

در مقابل این دیدگاه برخی نظریه پردازان با نگاهی خوشبینانه به ماهیت و سرشت انسان، نظام و روابط بین الملل و روابط میان کشورها را مبتنی بر همکاری (نظم کانتی) می‌دانند. برخی نیز معتقدند که منطق حاکم بر نظام بین الملل و روابط میان واحدهای سیاسی مبتنی بر رقابت (نظم لاکی) است که این رقابت الزاماً منازعه آمیز نیست.

در این میان منطق «ماکیاولیستی» نیز وجود دارد که البته در نگاه هابزی به نظام بین الملل نیز به نوعی وجود دارد مبنی بر اینکه «هدف وسیله را توجیه می‌کند.»

به نظر می‌رسد در نظام بین الملل «سیاست قدرت» وجه غالب رفتاری بازیگران هست. در این میان «سیاست هویت» نیز روندهای داخلی و بین المللی کشورهای متعلق به مکتب لیبرال دموکراسی را وارد مراحل تازه ای کرده است. برگزیت و ظهور ترامپ و قدرت یابی جریان‌های راست افراطی و ناسیونالیسم را می‌تواند عینیتی از «سیاست هویت» دانست که مسلماً در سالهای آینده تأثیرات بیشتری بر روابط بین المللی کشورها در نتیجه تغییرات در ساختارهای داخلی خواهد داشت.

خبر روز در گفتگو با پروفسور «شیرین هانتر» عضو شورای روابط خارجی آمریکا به بررسی مهمترین تحولات نظام بین المللی در سال ۱۳۹۸ شمسی پرداخته که در ادامه می‌آید.

شیرین طهماسب هانتر (۱۹۴۵ در تبریز) استاد ایرانی-آمریکایی در دانشگاه جورج تاون است که در زمینه مقالات سیاسی به فعالیت مشغول است. او متخصص مسائل سیاسی ایران، خاورمیانه و اسلام سیاسی است تا پیش از انقلاب ۵۷ ایران، هانتر عضو وزارت امور خارجه ایران بوده‌است و پس از آن به ایالات متحده نقل مکان نمود. وی به زبان‌های فارسی، انگلیسی، فرانسه و ترکی صحبت می‌کند. وی همچنین عضو شورای روابط خارجی امریکاست.

کتاب «روابط ایرانی-عربی، فرایندهای تنش و سازگاری» از جمله کتابهای متأخر هانتر است. این کتاب تلاشی برای فهم و درک بهتر تأثیرات رقابت‌های فرهنگی، مدرنیزاسیون (نوگرایی)، اختلافات قومی و مذهبی، دولت‌سازی، نقش قدرت‌های بزرگ و سیستم سیاسی بین‌المللی بر روابط ایرانیان و اعراب طی هفت دهۀ گذشته است. از جمله آثار دیگر وی می‌توان به کتابهای «خدا در کنار ماست: دین و امور بین الملل»، «سیاست خارجی ایران در دوران بعد از شوروی»، «ایران متفرق: ریشه‌های تاریخی مناظرات ایرانیان درباره هویت»، «فرهنگ و حکومت در قرن بیست و یکم»، «اسلام در روسیه؛ سیاست هویت و امنیت»، «آینده اسلام و غرب؛ برخورد تمدنها یا همزیستی مسالمت آمیز»، «صدای اسلام از جناح اصلاح طلب»، «اسلام و حقوق بشر»، «مدرنیزاسیون، دموکراسی و اسلام» و «اسلام: دین دوم اروپا» اشاره کرد.

*مهمترین دلایل اقبال به راستگرایان و ناسیونالیستها در اروپا و آمریکا چیست؟

بر اساس مشاهدات شخصی من مهمترین عامل انتشار افکار راستگرا و ناسیونالیستی را در اروپا و آمریکا مهاجرت می دانم. بسیاری از مردمان این دو قاره احساس می کنند که در شرف از دست دادن هویت ملی و فرهنگی خود هستند. پاره ای دیگر از زیاد شدن پیروان مذاهب دیگر نگران هستند و آنرا باعث تضعیف هویت خود می دانند.

عده ای دیگر از اثرات جهان گرایی(Globalization) از جمله تشدید نابرابری های اقتصادی آشفته اند. شیوع ویروس کرونا و ضعق همکاری ها حتی در اتحادیه اروپا باعث تشدید تمایلات ناسیونالیستی خواهد شد گرچه لزوماً حس ناسیونالیستی راستگرا نخواهد بود بود. اما به تشدید احساسات ضد مهاجرتی کمک خواهد کرد.

*یکی از مهمترین مسائل مرتبط با تحولات خاورمیانه اعلام آمریکا مبنی بر خروج نیروهایش از این منطقه بود. ولی در عمل این موضوع رخ نداده است. به نظر شما آمریکا در چه صورتی نیروهای خود را از منطقه خارج می‌کند؟

در آمریکا مخالفان زیادی به طرح خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاورمیانه وجود دارد. به نظر من آمریکا ممکن است نیروهای خود را کم کند اما در آینده نزدیک آنها را کاملاً بیرون نخواهد کشید.

یک علت مسأله اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس است. اما اگر مشکلات اقتصادی در آمریکا بیشتر شود مسلماً مسأله هزینه دفاعی و اثر آن بر برنامه های رفاه اجتماعی مطرح خواهد شد.

*یکی از مشکلات اساسی آمریکا در حال حاضر و در آینده چین است. در اسناد مختلف امنیتی غربی از جمله در بیانیه کنفرانس امنیتی مونیخ چین به همراه روسیه به عنوان تهدید مطرح شده اند. آمریکا چگونه قادر خواهد بود چین را مهار کند؟ آیا سیاست مهار جواب خواهد داد؟

به نظر من مهار چین ممکن نخواهد بود. چین بسیار بزرگتر و پر جمعیت تر از اتحاد جماهیر شوروی است. ضمناً اقتصاد قوی دارد. آمریکا و چین بالاخره مجبور به نوعی سازش خواهند بود. سؤال این است که آیا این سازش زود و بیش از هدر کردن منابع صورت خواهد گرفت یا دیرتر.

*شیوع ویروس کرونا این نکته را یادآور شد که تهدیداتی وجود دارند که در سایه همکاری کشورها راحت تر قابل حل هستند. آیا جامعه جهانی از آسیب‌های ناشی از شیوع این ویروس درس خواهد گرفت و آیا شاهد افزایش همکاری بین المللی برای رفع تهدیدات جهانی خواهیم بود؟

مسلماً همکاری بین المللی در شکست ویروس کرونا بیشتر از رفتارهای خودخواهانه مؤثر خواهد بود. متأسفانه کشورها نظیر افراد هنگام ترس به طور خودخواهانه رفتار می کنند و در نتیجه همه بیشتر آسیب می بینند.

*آثار اقتصادی ناشی از ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی چه خواهد بود؟ این موضوع چه تأثیری بر انتخابات آینده آمریکا خواهد داشت؟

مسلماً در همه جا کرونا اثرات اقتصادی منفی خواهد داشت. میزان زیان بستگی به توان اقتصادی کشورها و سیاستهای اقتصادی آنها خواهد داشت. آمریکا هم از رکود اقتصادی ضربه خواهد دید. البته میزان زیان به این نیز بستگی دارد که بحران کرونا چه قدر طول بکشد.

*مهمترین تحولات بین المللی در طی یک سال گذشته در اروپا، آمریکا، آسیا و خاورمیانه را چه می‌دانید؟

مهمترین حادثه بین المللی همین ویروس کرونا است. نتایج نهایی آن بعداً روشن خواهد شد. در خاورمیانه ترور سردار سلیمانی مهم بود زیرا که خطر جنگ منطقه ای را برای مدتی بیشتر کرد.


نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

لینک کوتاه : https://daylinews.ir/?p=21627

نظر دهید:

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.