یکشنبه, ۹ مهر ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-10-01
تبلیغات
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کد خبر: 137753 |
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۴ |

نخستین همایش جذب سرمایه گذار برای طرح های اختراعی و کار آفرینی، بار حضور صنعتگران، سرمایه گذاران، شرکت های دانش بنیان و مخترعین مطرح استان فارس در شیراز برگزار شد.

به گزارش خبر روز با توجه به شعار سال (مهار تورم، رشد تولید) و منویات مقام معظم رهبری در خصوص کارآفرینی و حمایت از طرح های دانش بنیان و مخترعین به همت شرکت سیستم سازی کسب و کار های داریک نخستین همایش جذب سرمایه گذار برای طرح های اختراعی و کارآفرینی با حضور نخبگان، مخترعان و سرمایه گذاران با هدف معرفی طرح های کارآفرینی برتر به سرمایه گذاران، خرید یا شراکت در طرح های اختراعی و ارائه طرح های تحقیقاتی صنعتی از سمت صنعتگران به نخبگان در سالن همایش های شهر شیراز برگزار گردید.

قادری نماینده‌ی مردم شیراز و زرقان در ابتدای این همایش ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این همایش گفت: در حوزه های مختلفی ما افرادی را داریم که با استفاده از ظرفیت های ابتدایی کار بزرگی را انجام داده اند لذا ما الان در جامعه نیاز به برند سازی داریم این همان مسئله‌ی اعتماد و اطمینان سازی برای مشتری و مخاطب است و این مهم با برند سازی حل خواهد شد همان‌طور که در کشور های مختلف برند سازی کرده و ایجاد اطمینان می‌کنند برای مثال این موضوع برند سازی را میتوان در صنعت غذا و خوراکی به عنوان یک نمونه مثال زد و قطعا می‌توان در بقیه حوزه ها هم چنین کاری را انجام داد و این کار نیاز به سرمایه ندارد، نیاز به فکر، خلاقیت، نوآوری، پشتکار و کمی هم ریسک پذیری دارد.

وی در ادامه گفت: هستند در حوزه های مختلف افرادی که سرمایه های کلان در اختیارشان هست ولی خودشان نمی‌توانند از این سرمایه ها استفاده درست کنند پس این سرمایه ها را در اختیار جوان هایی که ریسک پذیری بیشتری دارند و اهل فکر و اندیشه و کارآفرینی هستند قرار داده تا از سرمایه ها استفاده کنند لذا نیروی انسانی، سرمایه، امکانات و منابع مختلف را در اختیار بگیرند و اینگونه خیلی از مشکلات ما حل خواهد شد.

قادری در ادامه گفت: ما امروز اگر بخواهیم وارد بازار های خارجی و بازار کشور های همسایه شویم کالا های ما باید یک حداقل کیفی را از نظر قیمت متوسط دارا باشد تا کالای ما قابل رقابت باشد خب اینها مستلزم برند سازی است و در حوزه های مختلف جا برای کار کردن هست و ما الان نیاز داریم جوان ها در حوزه های مختلف وارد شوند و کار های ارزشمند را انجام بدهند.

وی افزود: ما در مجلس برای حمایت در شرکت های دانش بنیان تسهیلات خوبی را در کمیسیون جهش تولید مصوب کردیم و کلیات آن در مجلس مصوب شده و جزئیات آن را وارد صحن خواهیم کرد که ان شاالله این طرح چهل و پنج ماده ای مصوب و بتوانیم ساز و کار های جدیدی برای تأمین مالی شرکت های کوچک را پیش روی شرکت ها قرار بدهیم.

قادری با اشاره به حوزه انتخابیه خود گفت: هم اکنون بحثی را که در شیراز دنبال می‌کنیم توسعه‌ی پهنه های نوآوری است و ناحیه نوآوری را در نقاطی با استفاده از ظریف بخش غیر دولتی به ایجاد برج های نوآوری در سطح شهر شیراز مبدل خواهیم کرد لذا تفکر و نگاه غلطی که متاسفانه در سیستم اداری ما وجود دارد این است که اگر بخواهیم از شرکت های دانش بنیان حمایت کنیم حتما دولت باید بیاید ساختمان بسازد و در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دهد در صورتی که اصلا چنین چیزی لازم نیست، چون بخش خصوصی این سرمایه گذاری را انجام میدهد و کار را پیش خواهد برد.

قادری در پایان گفت: ان شاالله که این نشست ها زمینه را برای تشویق شما و تلنگری برای ذهن ها باشد که در حقیقت طرح های مبتکرانه و نوآورانه را در سطح شهر شیراز، استان و کشور را شاهد باشیم ما هم آمادگی داریم در این مسیر راه کمک بکنیم و بستر هایی را برای این فعالیت ها فراهم کنیم که شاهد جهش این فعالیت ها در حوزه های مختلف باشیم.

 

کوروش امیریان یکی از کارآفرینان در حاشیه همایش گفت: در حال حاضر ایجاد شکاف بین صنعت و دانشگاه موجب شده که صنعتگران و سرمایه‌گذاران از پتانسیل دانشگاه‌ها در این زمینه اطلاعی نداشته باشند؛ هدف ما ترمیم شکافی است که بین صنعت و دانشگاه ایجاد شده است. درصدد هستیم از طریق برگزاری چنین رویدادهایی مخترعان را به صنعتگران و سرمایه‌گذاران وصل کنیم.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری روی اختراعات و طرح‌های کارآفرینی می‌تواند ایده‌ها را به سرمایه‌های کلان تبدیل کند و این کار قطعا موجبات کاهش وابستگی به بخش صنعت در خارج از کشور را فراهم می‌کند، افزود: متأسفانه عدم خودباوری باعث شده که نتوانیم به اهداف مورد نظرمان در این عرصه دست یابیم. باید تمام تلاش خود را برای ایجاد خودباوری در جوانان و سرمایه‌گذاران در کشور بکار بگیریم.

او ادامه داد: بخش خصوصی باید احساس تکلیف کند و سرمایه‌گذاری در این بخش باید جزو ارزش‌های سرمایه‌گذاران تلقی شود. در حال حاضر بسیاری از افراد ثروتمند نمی‌دانند که از سرمایه خود چگونه استفاده کنند و این ثروت را در چه زمینه بکار بگیرند. باید از طریق چنین رویدادهایی به جذب سرمایه‌گذاران بپردازیم و برای آنها امید و انگیزه ایجاد کنیم.

امیریان با بیان اینکه دانشگاه باید پژوهش‌ها و کارهای تحقیقاتی خود را به صنعت انتقال دهد، گفت: در حال حاضر صنعت در فقر نوآوری و تکنولوژی دست و پا می‌زند و دانشجویان نیز به دنبال بازار کار برای بهره‌گیری از اختراعات و ابداعاتشان هستند. آنها تصور می‌کنند بازاری برای ارایه ایده‌های آنها در ایران نیست.

امیریان عنوان کرد: برخی مخترعان باید به صنعتگران وصل شوند. برخی مواقع نیز اختراعاتی هستند که صنعتی برای آنها وجود ندارد و نیاز به سرمایه‌گذار دارند. می‌توان از ظرفیت سرمایه‌گذاری خطرپذیر بخش خصوصی که شرکت‌های بزرگ مانند بازار، دیوار، دیجی کالا و اسنپ را به وجود آورده است، برای حمایت از طرح‌های اختراعی بهره گرفت.

وی یادآور شد: اگر یک صنعتگر که اکنون در حال کار در صنعت ایران است دست جوانی را بگیرد و راهنمایی‌اش کند می‌تواند به واسطه آن جوان برای هزاران نفر اشتغال ایجاد کند.

او با اعتقاد به اینکه کسی که صنعتگر نیست و صنعت را تجربه نکرده نمی‌تواند به آموزش در این عرصه بپردازد، بر برگزاری همایش برای ایجاد ارتباط بین سرمایه‌گذاران و مخترعان تاکید کرد و گفت: برگزاری نخستین همایش جذب سرمایه‌گذار برای طرح‌های اختراعی و کارآفرینی هم یک نقطه عطف محسوب می‌شود و هم مایه تأسف است. اینکه این موضوع مورد توجه قرار گرفته از نقاط مثبت برگزاری این رویداد به شمار می‌رود، از طرفی هم برگزاری چنین همایشی پس از مهاجرت تعداد قابل توجهی از نخبگان و دانشجویان از کشور در طول سالهای گذشته جای بسی تأسف است.

امیریان افزود: به هر حال این همایش با هدف حمایت از مخترعان و جذب سرمایه‌گذار برای اجرای طرح‌های اختراعی برگزار شد و اساتید مختلف از دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی شیراز، دانشگاه آزاد، دانشگاه باهنر و دانشکده تغذیه در این رویداد شرکت کردند.

همچنین مخترعان،کارآفرینان و سرمایه گذاران می‌توانند جهت استفاده از خدمات شرکت سیستم سازی کسب و کار های داریک  به سایت این شرکت به نشانی  www.systemaric.com مراجعه کنند.

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

خبر روز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبر روز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید