• امروز : جمعه - ۲۷ فروردین - ۱۴۰۰
  • برابر با : 5 - رمضان - 1442
  • برابر با : Friday - 16 April - 2021

اخبار ویژه

نهایی شدن قرارداد خرید ۶۰ میلیون دز واکسن اسپوتنیک از روسیه پیام نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان شرقی در پی درگذشت مادر شهیدان «محمدپور کارگر» نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان شرقی، با صدور پیام مشترکی، درگذشت مادر شهیدان «محمدپور کارگر» را تسلیت گفتند. مصدوم شدن ۱۲ نفر در دو فقره تصادف در محورهای آذربایجان شرقی تلاش ما برگزاری انتخاباتی قانونمند و مشارکتی است / همه عوامل دخیل در انتخابات باید بی طرفی خود را در عمل ، نشان دهند اهواز و آبادان در وضعیت سیاه کرونایی قرار گرفتند قطع آب روستای شرف آباد ورزقان در پی سرقت ترانس منبع آب بیانیه مشترک شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان فارس و شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی استان فارس نخست وزیر کره جنوبی برکنار شد چشمه‌ آب معدنی تاپ‌تاپان #آذرشهر سیدحسن خمینی: مردم ناامید و قهرند رفع تدخل ۳۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان هشترود ضرورت احیای تمام بخش‌های خانه علی موسیو رژه روز ارتش به صورت محمول و خودرویی برگزار می شود تشکر معاون ترامپ از پزشک و جراح ایرانی ۸۵ درصد آب مراغه در بخش کشاورزی مصرف می شود آغاز مراحل بتن ریزی سایت تلفن همراه روستاهای گل تپه و حسن آباد شهرستان میانه هوش مصنوعی محبوب ترین رشته در میان دانشجویان چینی هنردست زیبای چاپ باتیک #اسکو تاکید استاندار خوزستان بر رفع مشکلات خانه مطبوعات و اصحاب رسانه مهلت یک هفته‌ای استاندار خوزستان برای انجام تعهدات آبفای استان

انفعال نمایندگان خوزستان در مجلس برای حذف بودجه طرح‌های انتقال آب

  • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 5 دقیقه
  • کد خبر : 54202
  • ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
انفعال نمایندگان خوزستان در مجلس برای حذف بودجه طرح‌های انتقال آب

به گزارش خبر روز ، اگر چه بحث طرح انتقال آب از سرشاخه‌های کارون سالهاست مورد مطالبه کارشناسان، فعالان محیط زیست و کاربران شبکه‌های اجتماعی است اما اکنون شرایطی که سبب شده حساسیت بیش از اندازه‌ای در خوزستان به این طرح ایجاد شود انتصاب استانداری است که سند امضای وی پای طرح‌های انتقال آب در شبکه‌های […]

به گزارش خبر روز ، اگر چه بحث طرح انتقال آب از سرشاخه‌های کارون سالهاست مورد مطالبه کارشناسان، فعالان محیط زیست و کاربران شبکه‌های اجتماعی است اما اکنون شرایطی که سبب شده حساسیت بیش از اندازه‌ای در خوزستان به این طرح ایجاد شود انتصاب استانداری است که سند امضای وی پای طرح‌های انتقال آب در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

هر چند غلام رضا شریعتی در مراسم تودیع و معارفه استانداران خوزستان در توجیه امضای آقای سلیمانی دشتکی استاندار جدید خوزستان پای طرح‌های انتقال آب گفت: وی فرزند خوزستان است و من شهادت می‌دهم در جلسات کارشناسی ایشان همیشه مخالف طرح‌های انتقال آب از خوزستان بوده است.

 

درخواست استاندار جدید خوزستان از معاون اول رئیس جمهور

 اما کاربران شبکه‌های اجتماعی استان چهار محال بختیاری در واکنش به این اظهارات و سکوت استاندار جدید خوزستان در خصوص موضع وی در رابطه با بحث انتقال آب نامه دیگری را منتشر کردند که در آن نامه، قاسم سلیمانی دشتکی به صراحت از معاون اول رئیس جمهور درخواست احداث سد بهشت آباد را کرده است و دلیل وی برای احدث این سد را تفاوت منعی‌دار بین میزان محاسبه آورد رودخانه‌های بهشت آباد و آب کوهرنگ جهت طرح انتقال آب در دوره‌های آماری و میزات تخصیص در نظر گرفته شده جهت احداث سد بهشت آباد و همچنین وضعیت موجود آبدهی رودخانه‌ها عنوان کرده است.

از طرفی دیگر با وجود اینکه مخالفت با اجرای طرح بهشت آباد مطالبه مردم، کارشناسان و فعالان محیط زیست استان چهار محال بختیاری نیز  است اما نمایندگان استان در نطق اخیر خود در مجلس نه تنها از ظرفیت‌های قانونی خود برای مخالفت با اجرای این طرح  استفاده نکردند بلکه شیوه مطالبه‌گری آن‌ها نشان می‌دهد با اجرای این طرح موافق هستند و بحثی که عنوان کردند این است که چرا  اجرای این پروژه را باید شرکت آب منطقه‌ای اصفهان انجام دهد؟

در حالی که با اجرای این طرح ده‌ها شهر و روستا و هزاران هکتار اراضی کشاورزی، باغی مزارع پرورش ماهی در شهرستان اردل تحت تاثیر مستقیم تونل سوم کوهرنگ قرار خواهند گرفت.

 

اختصاص ۳۳۰۰ میلیارد تومان برای انتقال آب

بررسی وضعیت مطالبه نمایندگان خوزستان در خصوص طرح بهشت آباد نیز نشان می‌دهد مطالبه آن‌ها دست کمی از نمایندگان استان چهارمحال بختیاری ندارد با اینکه  سید کریم حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی چند روز گذشته در مراسم تودیع استانداران قدیم و جدید خوزستان گفته بود خط قرمز خوزستان بحث انتقال آب است.

اما وی این التیماتوم را در تیرماه امسال پس از گذشت یک ماه و نیم از آغاز به کار مجلس یازدهم به دولت نیز داده بود و گفته بود: خط قرمز نمایندگان مجلس یازدهم انتقال آب بدون در نظر گرفتن حقابه خوزستان برای آب شرب، آب کشاورزی، حقابه رودخانه ها، تالاب ها و خلیج فارس است.

این در حالی است که در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ مبلغ  ۳۳۰۰ میلیارد تومان برای انتقال آب رودخانه کارون پیش‌بینی شده است.

 

درخواست نماینده تهران

به جای نمایندگان خوزستان و چهارمحال بختیاری و … خانم سمیه رفیعی نماینده مردم تهران در مجلس و رئیس فراکسیون محیط زیست طی درخواستی پیشنهاد کرد پروژه‌های فاقد مجوز محیط زیستی از ردیف بودجه ۱۴۰۰ حذف شوند.

این پروژه‌ها در حالی مراحل قانونی شدن را طی می‌کنند که انتظار می‌رفت دیوان محاسبات پروژه‌های فاقد مجوز قانونی و محیط زیستی را از فهرست بودجه خارج کند اما طی این سالها سکوت اختیار کرده است.

 

اختصاص بودجه طرح‌ها بدون ارزیابی زیست محیطی

حمید جلالوندی مدیرکل دفتر ارزیابی سازمان حفاظت با بیان اینکه برخی نمایندگان مجلس ممکن است این آگاهی‌ها را نداشته باشند که خیلی از پروژه‌ها مشمول ارزیابی هستند و مجوز هم ندارند، افزود: : طبق ضوابط محیط زیستی ماده ۲۳ قانون که مصوب شورای عالی محیط ‌زیست است تا وقتی ارزیابی این پروژه‌ها تمام نشود سازمان برنامه بودجه نباید بودجه تخصیص بدهد.

وی افزود: اتفاقی که می‌افتد این است که این لایحه به مجلس می‌رود و نمایندگان عموماً با نادیده گرفتن حساسیت‌های محیط‌ زیستی با تأمین اعتبار برای این پروژه‌ها در مناطق و استان‌های خود موافقت می‌کنند.

مدیرکل دفتر ارزیابی سازمان حفاظت گفت: بنابراین پروژه مصوب می‌شود بعد به قانون تبدیل می‌شود و پیوست بودجه قانون سال قرار می‌گیرد و مجری پروژه‌ها هم با استناد به قانون آن‌ها را اجرا می‌کنند.

جلالوندی با تأکید بر اینکه اصلی‌ترین مشکل ارزیابی این است که اول پروژه را مصوب می‌کنند و تأمین اعتبار می‌شود و سپس برای کسب مجوز محیط‌ زیستی به سازمان مراجعه می‌کنند، بیان کرد: این سؤال مطرح است که چرا سازمان برنامه ‌و بودجه که اشراف کامل به قوانین دارد برای پروژه‌های مشمول ارزیابی بودجه تخصص داده است.

 

تغییر نام پروژه‌های فاقد ارزیابی زیست محیطی

به نظر می‌رسد نهادهای پیشنهاد دهنده پروژه‌ها برای اینکه قادر به پیشبرد اهداف بودجه‌ای خود در دولت و مجلس شوند نام پروژه‌ها را تغییر داده‌اند.

 به طور مثال برای کاهش حساسیت اجتماعی انتقال آب خِرسان با نام خط انتقال آبرسانی به یزد و کرمان نام گذاری شده است.

و طرح انتقال آب بهشت آباد به عنوان انتقال آب به فلات مرکزی ردیف بودجه دریافت کرده است، علاوه بر این پروژه‌های دیگری از قبیل سبزکوه، گلاب، بهشت آباد، ونک، تراز مسجد سلیمان،  و … در این لیست به چشم می‌خورد.

 

فعالان محیط زیست معتقد هستند: نمایندگان مجلس در ظاهر از خط قرمزهای طرح‌های انتقال آب صحبت می‌کنند اما عملاً تلاش و یا اراده‌ای برای حذف بودجه این طرح‌ها از سوی نمایندگان دیده نمی‌شود در حالی که بر اساس آیین نامه داخلی مجلس طرح‌های بدون مجوز زیست محیطی باید از لیست بودجه خارج شوند.

از طرفی نماینده دولت در استان از موافقان اجرای طرح بهشت آباد است که ممکن است این انتصاب تسریع انتقال آب به فلات مرکزی را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

ضمن اینکه هم زمان با انتصاب استاندار خوزستان، نمایندگان مردم اصفهان در مجلس با وزیر نیرو نشستی را تشکیل داده‌اند که این نشست نگرانی‌های زیادی را برای فعالان محیط زیست در استان به وجود آورده است.

به گزارش خبر روز ، طرح بهشت آباد ضمن اینکه فاقد ارزیابی زیست محیطی است به دلیل آثار تاریخی و ثبتی (پل بهشت آباد، قبرستان و تپه) در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است که نباید تخریب شود.


نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

لینک کوتاه : https://daylinews.ir/?p=54202
  • 582 بازدید

نظر دهید:

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال نظرات

خبر روز حق خود را در منتشر نکردن دیدگاه شما بر اساس تشخیص خود، حتی به فرض این‌که قوانین زیر را صریحاً نقض نکرده باشند، محفوظ می‌داند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت خبر روز منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.