×
آخرین اخبار

آمریکا و عربستان به‌دنبال تفرقه‌اندازی بین ایران و عراق هستند/ کاهش حضور منطقه‌ای ایران خوابی که تعبیر نخواهد شد

 • کد نوشته: 13285
 • ۱۳۹۷-۰۶-۲۱
 • 595 بازدید
 • یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: طرف‌های بین الملل و ارتجاع منطقه و رژیم صهیونیستی درصدد یافتن سوژه‌هایی هستند که از یک سو بین دولت و ملت ایران و عراق اختلاف ایجاد کنند تا با این کار هر دو کشور نفت خیز را تضعیف کنند.

  آمریکا و عربستان به‌دنبال تفرقه‌اندازی بین ایران و عراق هستند/ کاهش حضور منطقه‌ای ایران خوابی که تعبیر نخواهد شد

  به گزارش دیدگاه نیوز؛ جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل خاورمیانه ، در خصوص بحران پیش آمده در عراق و حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در بصره گفت: اساس شکل گیری این اتفاق اعتراضی از سوی مردم بود که از طرف دولت پاسخ داده نشد این اعتراض رفته رفته گسترش یافت و به خشونت کشیده شد و در این روند عده‌ای کشته و زخمی شدند. 

  وی ادامه داد: بر اساس این اعتراضات عده‌ای از شرایط پیش آمده بهره برداری کردند و از اعتراضاتی که به حق بود مترصد پیدا کردن بهانه‌هایی برای ایجاد شکاف بین ایران و عراق شدند. 

  قنادباشی با بیان اینکه این قبیل اقدامات موضوع جدیدی نیست و در گذشته نیز با شکل و شمایل دیگری بروز و ظهور داشته است، گفت: به عنوان مثال در انتخابات عراق پول‌های زیادی هزینه شد که افرادی که مواضعی علیه جمهوری اسلامی دارند انتخاب شوند و در حقیقت این اقدامات براساس راهبرد آمریکا و ارتجاع منطقه بود. 

  این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند که حضور منطقه‌ای ایران را به عنوان پناه کشور‌های مقامت کاهش دهند، گفت: اگر کره شمالی بمب اتم دارد جمهوری اسلامی نیز حضور منطقه‌ای دارد.

  وی تصریح کرد: از این رو طرف‌های بین الملل و ارتجاع منطقه و رژیم صهیونیستی درصدد یافتن سوژه‌هایی هستند که از یک سو بین دولت و ملت ایران و عراق اختلاف ایجاد کنند تا با این کار هر دو کشور نفت خیز را تضعیف کنند و از سوی دیگر حضور منطقه‌ای ایران را کاهش دهند. 

  قنادباشی ادامه داد: این اقدام آمریکایی‌ها در متولد ساختن داعش نتیجه نداد همچنین در سوریه و لبنان نیز دست خالی ماندند از این رو سعی کردند جریان بصره را به یک جریان ضد ایرانی تبدیل کنند. 

  این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: شرایط فعلی عراق به این شکل است که اولا دو جنگ توسط آمریکایی‌ها علیه این کشور صورت گرفته است غیر از این هنوز بعثی‌ها از حکومت عراق به طور کامل تصفیه نشدند و عراق هنوز فرصت تشکیل یک قدرت توانمند پیدا نکرده لذا دولت برای پاسخ به معیشت مردم فلج است و از آنجا که دولت فعلی عراق در آستانه تغییر است اراده چندانی برای پاسخ به اعتراضات مردمی ندارد. 

  وی با استناد به تحلیل بسیاری از کارشناسان و مقامات سیاسی عراق گفت: بسیاری از این افراد معتقدند آنچه در بصره علیه روابط ایران و عراق رخ داد از جمله آتش زدن کنسولگری ایران توسط عوامل آمریکا در بغداد یا عناصر داعشی مورد حمایت عربستان بوده است و اسناد آن به وضوح وجود دارد.

  قنادباشی در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی جریان اعتراضات مردم را جریانی منسوخ نمی‌داند و در مورد انتخابات پیش رو در عراق ایران خواستار روی کار آمدن دولتی مستقل در این کشور است.

  نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

  دیدگاه نیوز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *