اخبار ویژه

  • شناسه : 19538
  • ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۰
  • 169 بازدید
  • ارسال توسط :
کدام سیاره‌ها شرایط مناسبی برای زندگی دارند؟
کدام سیاره‌ها شرایط مناسبی برای زندگی دارند؟

کدام سیاره‌ها شرایط مناسبی برای زندگی دارند؟

خبر روز / محققان با استفاده از مجموعه نرم‌افزاری که توسط مؤسسۀ گودارد (Goddard Institute) ناسا برای مطالعات فضایی طراحی شده‌ است، ترکیب عواملی که باعث به وجود آمدن شرایط مناسب برای فعالیت‌های زیستی می‌شوند را تعیین کردند. پژوهش شگفت‌آوری که توسط دانشمندان دانشگاه شیکاگو انجام شد، نشان داد که در خارج از منظومه شمسی، […]

خبر روز / محققان با استفاده از مجموعه نرم‌افزاری که توسط مؤسسۀ گودارد (Goddard Institute) ناسا برای مطالعات فضایی طراحی شده‌ است، ترکیب عواملی که باعث به وجود آمدن شرایط مناسب برای فعالیت‌های زیستی می‌شوند را تعیین کردند.
پژوهش شگفت‌آوری که توسط دانشمندان دانشگاه شیکاگو انجام شد، نشان داد که در خارج از منظومه شمسی، سیاراتی وجود دارند که شرایط برای وجود حیات در آن بسیار مناسب‌تر از زمین است.
هدف اصلی دانشمندان، شناسایی اقیانوس‌هایی بر روی سیارات خارج از منظومه شمسی بود که ظرفیتی عظیم برای میزبانی فعالیت‌های زیستی دارند.
به گفته مدیر این پژوهش‌ها؛ حیات در اقیانوس‌های کره زمین، به جریان آب رو به بالا بستگی دارد که مواد مغذی را از اعماق تاریک اقیانوس، به قسمت روشن آن می‌برد. جایی که موجودات فتوسنتز کننده وجود دارند. هر چه این جریان بیشتر باشد، فعالیت زیستی نیز بیشتر است. این همان شرایطی است که باید روی سیارات بیگانه پیدا کنیم.
دانشمندان با استفاده از نرم‌افزاری که ROCKE-3D نام دارد و توسط ناسا برای مطالعه مدل سیارات بیگانه (در خارج از منظومه شمسی) طراحی شده‌ است، مشخص کردند که ترکیب اتمسفر‌های ضخیم‌تر با سرعت چرخش کمتر و حضور قاره‌ها، میزان جریان رو به بالای اقیانوس را افزایش می‌دهد.
این یک نتیجه‌گیری شگفت‌آور است و به ما نشان می‌دهد که شرایط برخی از سیارات بیگانه با الگو‌های گردش مطلوب اقیانوسی برای حیات، ممکن است از شرایط موجود در کره زمین نیز مناسب‌تر باشد.
انتظار می‌رود در این تحقیق، پارامتر‌های مهمی برای اخترشناسانی که در جستجوی حیات روی جهان‌های دور هستند، فراهم شود.

 

 

امیر حیدری

سردبیر خبر روز، مدیر فروش و تبلیغات شرکت رایسام، دارای سابقه ۱۵ ساله در برنامه نویسی وب، مشاوره در تبلیغات اینترنتی و فروش است. مدت ۸ سال است که در وبسایت های خبری با موضوعات تکنولوژی قلم می‌زند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*