اخبار ویژه

  • شناسه : 18737
  • ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
  • 251 بازدید
  • ارسال توسط :
کارت سوخت من کجاست؟
کارت سوخت من کجاست؟

کارت سوخت من کجاست؟

خبر روز/ مردم برای اینکه بدانند کارت سوختشان کجاست و اصلاً صادر شده یا نه باید چکار کنند… با توجه به سهمیه بندی بنزین و تعیین قیمت سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و آزاد ۳۰۰۰ تومان، ضرورت و نیاز به استفاده از کارت سوخت شخصی بیش از پیش خود را نشان داده است. البته با […]

خبر روز/ مردم برای اینکه بدانند کارت سوختشان کجاست و اصلاً صادر شده یا نه باید چکار کنند…

با توجه به سهمیه بندی بنزین و تعیین قیمت سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و آزاد ۳۰۰۰ تومان، ضرورت و نیاز به استفاده از کارت سوخت شخصی بیش از پیش خود را نشان داده است.

البته با این تصمیم، محدودیت سوختگیری با کارت سوخت جایگاه دار برداشته شده تا افرادی که هنوز موفق به دریافت کارت سوخت خود نشده اند بتوانند از کارت سوخت جایگاه‌ها استفاده کنند. با این حال استفاده از کارت سوخت شخصی برای استفاده از سهمیه و دریافت بنزین با قیمت ۱۵۰۰ تومان به صرفه‌تر است، این در حالی است که هنوز بسیاری از افراد کارت سوخت ندارند که یا برای دریافت آن مراجعه نکرده اند و یا اصلا نسبت به ثبت نام و یا دریافت آن هیچ اقدامی انجام نداده اند.

مدیرکل پست استان بوشهر عنوان کرد: اخذ کارت سوخت یک مرحله اولیه داشته که افراد در سامانه Epolice.ir ثبت نام کرده و یک مشخصه یا کد رهگیری جهت پیگیری‌های بعدی دریافت کرده اند که اگر در همان سامانه مشخصات خودرو خود را وارد کنند به آن‌ها می‌گوید که کارت سوخت صادر شده یا نه. اگر صادر نشده که باید منتظر صدور آن بمانند و اگر صادر شده اعلام می‌شود که با این کد رهگیری پستی تحویل اداره پست شده است.

علی پارسیده با اشاره به اینکه روند توزیع کارت‌های سوخت ادامه دارد، گفت: لازم است توضیح بدهم فاصله اینکه پلیس کارت سوخت را پاکت گذاری کرده و تحویل پست می‌دهد معمولا زمان چند روزه‌ای است، و مرز وظیفه ما از جایی آغاز می‌شود که پاکتی که کد پستی آن توسط پلیس صادر شده به پست تحویل داده می‌شود.

وی افزود: پاکت از زمان تحویل به پست -هر جای کشور که باشد- نهایتا سه روز بعد به گیرنده تحویل داده می‌شود. در استان بوشهر برای مراکز نزدیک به مرکز استان تقریبا ۴۸ ساعته تحویل می‌شود و در دورترین نقطه نیز طی ۷۲ ساعت به دست مالک کارت سوخت می‌رسد.

مدیرکل پست استان بوشهر با اشاره به روش‌های دریافت کارت سوخت اظهار کرد: با توجه به اینکه عده‌ای از هم استانی‌های عزیز ما دچار سردرگمی می‌شوند اول باید از طریق سامانه خدمات الکترونیک انتظامی (Epolice.ir) استعلام بگیرند که کارت سوخت آن‌ها صادر شده یا نشده؟ و اگر صادر شده کد رهگیری دریافتی را در سامانه Post.ir و بخش رهگیری مرسولات وارد کرده که مشخص می‌شود مرسوله پستی الان کجاست و دقیقا نقطه پستی آن را اعلام می‌کند، و اگر هم پلیس هنوز به پست تحویل نداده باشد سامانه اعلام می‌کند که این کد پستی هنوز سابقه‌ای ندارد.

پارسیده خاطرنشان کرد: این اطمینان را می‌دهیم به محض اینکه کارت سوخت به دست اداره پست می‌رسد نهایتا ۷۲ ساعت بعد به دست فرد خواهد رسید، مگر اینکه آدرس پستی فرد اشتباه ثبت شده باشد.

وی تاکید کرد: کارت سوخت‌هایی از سال ۹۴ در باجه‌های پستی باقی مانده بوده و مالکان آن به تازگی برای دریافت آن‌ها مراجعه کرده اند، علت آن نیز آدرس اشتباه و یا تغییر و مخدوش بودن آدرس پستی تحویل گیرنده بوده است که در این مواقع مرسوله در باجه‌های پستی مرکز شهرستان‌ها نگهداری می‌شود تا زمانی که پلیس از پست درخواست کند که آن‌ها را برگردانیم.

این مسئول تصریح کرد: دو موضوع وجود دارد. اول اینکه افراد با داشتن کد رهگیری پستی به دفاتر پستی مرکزی شهرستان‌های خود مراجعه و این کد را به متصدی پست ارائه کرده و پس از بررسی اگر در شهرستان باشد تحویل داده می‌شود؛ و دوم اینکه ممکن است فرد محل زندگی اش تغییر کرده، و یا به یکی از شهرستان‌ها یا استان‌های همجوار نقل مکان کرده باشد. در این مورد پست یک بستر نرم افزاری ایجاد کرده و هر کسی که آدرس منزل خود را پیش از این وارد کرده است، در سامانه Post.ir رهگیری و از طریق گزینه تغییر آدرس، نشانی جدید خود را اعلام می‌کند.

مدیرکل پست استان بوشهر در پاسخ به چگونگی تعامل و اطلاع رسانی صدور کارت‌های سوخت گفت: سامانه Epolice.ir به محض صدور کارت سوخت پیامکی برای مالک آن ارسال می‌کند، و با کد پستی به فرد اعلام می‌کند که کارت سوخت صادر شده به پست تحویل گردیده است.

علی پارسیده عنوان کرد: طی بازه زمانی اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، تمام واحد‌های پستی دولتی تا بعدازظهر مستقر هستند تا مراجعات را پاسخگو باشند، اما معمولا بعد از ساعت ۱۳ مراجعه زیادی نداریم و بیشترین ازدحام برای دریافت کارت سوخت در همان روز شنبه ۲۵ آبان بوده است.

وی تصریح کرد: از ۲۵ هزار کارت سوخت که در دفاتر پستی سطح استان بوشهر موجود بوده است تا روز گذشته قریب به ۲ هزار و ۸۰۰ کارت سوخت تحویل گردیده که تقریبا ۴۰۰ عدد به آدرس تحویل شده و ۲ هزار و ۴۰۰ عدد با مراجعه مردم به باجه‌های معطله پست دریافت شده است؛ و امروز می‌توانیم بگوییم که تقریبا ۲۱ هزار و ۵۰۰ کارت مانده معطله داریم که مردم باید برای دریافت آن به دفاتر مرکزی پست مراجعه نمایند.

این مسئول اعلام کرد: مدارک موردنیاز برای تحویل کارت سوخت شامل شناسنامه خودرو و یا کارت ماشین برای احراز هویت و شناسایی افراد است، فرآیند تحویل نیز همچنان برقرار بوده و تعطیل نشده است.

مدیرکل پست استان بوشهر بیان کرد: معتقدیم که خیلی از این کارت‌های سوخت تحویل گرفته نمی‌شود و علت آن نیز این است که خیلی از افراد از سرنوشت کارت خود بی خبر بوده و درخواست المثنی نموده اند و کارت المثنی را تحویل گرفته و استفاده می‌کنند و در نتیجه کارت نزد پست غیرفعال شده است.

به گزارش خبر روز، صدور کارت سوخت هوشمند المثنی فقط از طریق دفاتر پلیس +۱۰ مقدور است، زیرا افراد سودجو با هدف دستیابی به اطلاعات شخصی و کارت بانکی و کلاهبرداری از هموطنان و سوء استفاده‌های احتمالی اقدام به ایجاد سایت‌های غیرمجاز کرده اند؛ بنابراین کسانی که کارت سوخت ندارند و تاکنون نیز درخواست صدور کارت سوخت نکرده اند، می‌توانند با در دست داشتن مدارک هویتی مالک خودرو و وسیله نقلیه به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه کنند

امیر حیدری

سردبیر خبر روز، مدیر فروش و تبلیغات شرکت رایسام، دارای سابقه ۱۵ ساله در برنامه نویسی وب، مشاوره در تبلیغات اینترنتی و فروش است. مدت ۸ سال است که در وبسایت های خبری با موضوعات تکنولوژی قلم می‌زند.

طراحی وبسایت

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*