اخبار ویژه

  • شناسه : 41
  • ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۲:۱۴
  • 454 بازدید
  • ارسال توسط :
پنجمین رزمایش مشترک ترکیه و عربستان در کمتر از دو سال
پنجمین رزمایش مشترک ترکیه و عربستان در کمتر از دو سال

پنجمین رزمایش مشترک ترکیه و عربستان در کمتر از دو سال

رزمایش مشترک ترکیه و عربستان موسوم به «گرگ صحرا» در حالی در ترکیه آغاز شد که این پنجمین رزمایش مشترک دو طرف در ۱۵ ماه گذشته است.

رزمایش مشترک عربستان و ترکیه در خاک این کشور اولین تمرین مشترک نظامی دو طرف در سال ۲۰۱۷ و پنجمین رزمایش آنان در طول ۱۵ ماه گذشته است.
به گزارش خبر روز به نقل از روزنامه رای الیوم، این رزمایش کمتر از دو ماه پس از سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به عربستان، بحرین و قطر صورت گرفته است.
سیر صعودی روابط ترکیه و عربستان
روابط عربستان و ترکیه از زمان ریاست جمهوری اردوغان در اوت ۲۰۱۴ تا  و نیز پادشاهی ملک سلمان بن عبدالعزیز از ژانویه ۲۰۱۵ شاهد گسترش زیادی بوده است.
این توسعه روابط یک سال پیش با امضای صورت جلسه تشکیل شورای هماهنگی سعودی- ترکی با حضور ملک سلمان و اردوغان به اوج رسید.
گسترش همکاری نظامی؛ چهار رزمایش در یک سال
مرحله نخست شورای هماهنگی ترکیه و عربستان چند ماه پیش در آنکارا برگزار شد و به این ترتیب روابط دو طرف به سمت هرچه نزدیک شدن پیش رفت و با گسترش آن همکاری مشترک در تمام زمینه ها به ویژه در بخش نظامی تقویت شد تا جایی که عربستان و ترکیه در سال ۲۰۱۶ چهار رزمایش مشترک برگزار کردند.
از جمله مانورهای مشترک دو طرف مشارکت نیروی هوایی عربستان در رزمایش «النور» بود که در سال ۲۰۱۶ در پایگاه نظامی قونیه در مرکز ترکیه برگزار شد.
این رزمایش دو هفته پس از تمرین نظامی «شاهین آناتول ۴» در ماه می همان سال برگزار شد.
ترکیه نیز درماه مارس ۲۰۱۶ در رزمایش «رعد شمال» در شمال عربستان با حضور ۲۰ کشور جهان از جمله نیروهای موسوم به سپر جزیره مشارکت کرد.

پریسا طاهری

مدیر مسئول خبر روز، کارشناس مدیریت فرهنگی و دارای سابقه ی ۴ ساله در هیئت های تحریریه بیش از ۳ خبرگزاری است. فعال اجتماعی محیط زیست بوده و ترجیحاً وقت فراغت خود را در خواندن کتاب های علمی صرف می‌کند. 

بیشتر بخوانید»  چرا خانه تکانی را مرد‌ها باید انجام دهند؟

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*