اخبار ویژه

  • شناسه : 26147
  • ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۹:۵۱
  • 121 بازدید
  • ارسال توسط :
ورود بهزیستی به آگهی‌های خرید و فروش کودکان
ورود بهزیستی به آگهی‌های خرید و فروش کودکان

ورود بهزیستی به آگهی‌های خرید و فروش کودکان

به گزارش خبر روز؛ معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از ورود این سازمان به موضوع آگهی‌های خرید و فروش نوزادان خبر داد و گفت: این موارد از نظر قانونی کاملا قابل پیگرد است، هم خریدار و هم فروشنده هر دو مجرم هستند و ممکن است جرم آنها حکم قاچاق کودک را نیز داشته باشد. […]

به گزارش خبر روز؛ معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از ورود این سازمان به موضوع آگهی‌های خرید و فروش نوزادان خبر داد و گفت: این موارد از نظر قانونی کاملا قابل پیگرد است، هم خریدار و هم فروشنده هر دو مجرم هستند و ممکن است جرم آنها حکم قاچاق کودک را نیز داشته باشد.

حبیب الله مسعودی فرید روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: موضوع فرزندخواندگی در همه جای دنیا حائز اهمیت است و همه دولت ها نظارت خاصی و قوانین سفت و سختی در آن مورد دارند و حتی بعد از سپردن کودک به خانواده نیز نظارت ویژه دارند چون خانواده باید صلاحیت اخلاقی و روانی داشته باشد. سوء سابقه و اعتیاد نداشته باشد و تمکن مالی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: قانون سال ۹۲ مجلس موجب افزایش آمار موارد فرزندخواندگی شد و سالانه ۲۰ درصد تا ۳۰ درصد میزان فرزندخواندگی در کشور افزایش داشته و سالانه یکهزار و ۷۰۰ تا دو هزار کودک به خانواده ها سپرده می شود.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: در قانون قبلی فقط کودک با سن زیر ۱۲ سال می توانست به فرزندخواندگی پذیرفته شود اما در قانون جدید تا ۱۶ سالگی این امکان وجود دارد. استقبال مردم از این موضوع نیز زیاد بوده به طوریکه طی سال‌ گذشته نزدیک ۱۶۰ کودک دارای بیماری خاص را به فرزندخواندگی قبول کردند. همچنین ۱۳۰ کودک دختر نیز زنان مجرد بالای زیر به فرزندخواندگی پذیرفتند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد:  اخیرا مواردی در مورد فروش کودک و نوزاد مطرح می‌شود که باید گفت این موارد از نظر قانونی کاملا قابل پیگرد است. هم کسی که خریدار و هم کسی که فروشنده است هر دو مجرم هستند و ممکن است حکم قاچاق کودک هم داشته باشد.  

مسعودی فرید با بیان اینکه جلسات متعددی با پلیس فتا، قوه قضاییه و دادستانی برگزار کردیم تا برخورد قاطعی با کسانی که کودکی را می‌فروشند یا می‌خرند انجام شود، افزود: نکته دیگر هم این است که فرایند فرزندخواندگی باید فرآیندی مشخص باشد. اغلب کسانی که اقدام به خرید و فروش کودک می‌کنند کسانی هستند که شرایط و صلاحیت لازم را ندارند.

وی با اشاره مطالعه تطبیقی با بیش از ۱۰ کشور دنیا از سوی بهزیستی در مورد فرایند فرزندخواندگی، ادامه داد : براساس این مطالعه متوجه شدیم در بسیاری از کشورها مقررات سختگیرانه‌تری نسبت به فرزندخواندگی وجود دارد.  

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: اگر سازمان بهزیستی تبلیغ یا آگهی در این خصوص مشاهده کند، خود به سرعت تماس می گیرد زیرا بسیاری مواقع تبلیغ غیرواقعی است و در عین حال این موارد را به پلیس فتا و دادستانی اطلاع می‌دهد.

مسعودی فرید افزود: خریدار نیز در جرم فروشنده سهیم است. برخی افراد اقدام به این کار می کنند و در مرحله اخذ شناسنامه با مشکل روبرو می شوند زیرا دستگاه قضایی در این مرحله آنها را شناسایی و برخورد می‌کند.

وی از شهروندان خواست تا اگر با موردی از فروش کودک و نوزاد روبرو شدند به سرعت آن را به قوه قضاییه و محاکم انتظامی گزارش دهند. همچنین در صورت اطلاع بهزیستی، کارشناسان این سازمان، آن را پیگیری خواهند کرد.  

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: برای ایجاد شفافیت در حوزه فرزندخواندگی و دسترسی آسانتر مردم و قابل رهگیری و نظارت شدن پرونده‌ها سامانه فرزندخواندگی راه اندازی شده است.

طراحی وبسایت

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*