اخبار ویژه

  • شناسه : 14947
  • ۰۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
  • 119 بازدید
  • ارسال توسط :
هشدار وقوع سیل در مناطق پایین‌دست سدهای کرخه و دز؛ مناطق پرخطر تخلیه شوند
هشدار وقوع سیل در مناطق پایین‌دست سدهای کرخه و دز؛ مناطق پرخطر تخلیه شوند

هشدار وقوع سیل در مناطق پایین‌دست سدهای کرخه و دز؛ مناطق پرخطر تخلیه شوند

سازمان آب و برق خوزستان شامگاه چهارشنبه(۷ فروردین) با صدور دو اطلاعیه فوری نسبت به وقوع سیلاب در مناطق پایین دست رودخانه های کرخه و دز به دلیل افزایش دبی خروجی این سدها هشدار داد.

به گزارش خبر روز، در اطلاعیه‌های سیلاب این سازمان آمده است: با توجه به حجم آب ورودی به مخزن سد کرخه در اثر بارندگی‌های بالادست از شنبه ۹۷/۱/۱۰ سد کرخه به حداکثر امکان افزایش ارتفاع می‌رسد که با توجه به دستورالعمل‌ها و قوانین ایمنی سد کرخه و سیلاب محتمل پیش رو، نیاز مبرم و قطعی است که خروجی‌های آب از این سد افزایش یافته و بصورت پلکانی تا ۱۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه برسد. افزایش خروجی به میزان فوق‌الذکر احتمال وقوع خسارات قابل توجه در پایین دست این سد را به شدت افزایش می‌دهد.

همچنین با پایش حجم آب‌های ورودی به مخزن سد دز از ۴۸ ساعت آینده به صورت پلکانی و تدریجی دبی خروجی از سد دز به ۲۰۰۰ مترمکعب و احتمال افزایش آن نیز محتمل خواهد بود از آنجایی‌که لازم است طبق دستورالعمل‌ها و قوانین ایمنی سیلاب محتمل پیش رو خروجی‌های آب از سد دز افزایش یابد و به‌صورت پلکانی به بیش از ۲۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه برسد، افزایش خروجی به میزان فوق‌الذکر احتمال وقوع خسارات قابل توجه در پایین دست این سد را به شدت افزایش می‌دهد.

لذا با هشدار مجدد، انجام اقدامات لازم متناسب با شرایط سیلابی مورد تأکید است و باید دستگاه‌های اجرایی مرتبط ضمن آمادگی کامل، برنامه‌ریزی لازم برای روبه‌رو شدن با شرایط سیلابی پیش رو را داشته باشند.

همچنین موارد زیر توصیه جدی می‌شود:

۱- آمادگی برای افزایش دبی از سد کرخه و اطلاع‌رسانی به مردم مستقر در مناطق حاشیه رودخانه کرخه و دز.
۲- آمادگی و برنامه‌ریزی اضطراری و از پیش طراحی شده برای تخلیه بازه‌های پرخطر و سیلابی مناطق مسکونی شهری و روستایی مسیر رودخانه کرخه و دز و تعیین نقاط مطمئن و امن و تمهیدات لازم برای این منظور.
۳- تحکیم سیل‌بندها و رفع موانع احتمالی در مناطق پرخطر توسط دستگاه‌های مسئول.

پریسا طاهری

مدیر مسئول خبر روز، کارشناس مدیریت فرهنگی و دارای سابقه ی ۶ ساله در هیئت های تحریریه بیش از ۴ خبرگزاری است. فعال اجتماعی محیط زیست بوده و ترجیحاً وقت فراغت خود را در خواندن کتاب های علمی صرف می‌کند. 

بیشتر بخوانید»  چه زمانی باید روغن موتور را تعویض کنیم؟

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*