اخبار ویژه

  • شناسه : 15299
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
  • 117 بازدید
  • ارسال توسط :
نماینده ایران آمریکا را شُست!
نماینده ایران آمریکا را شُست!

نماینده ایران آمریکا را شُست!

معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: سیاست ظالمانه آمریکا علیه ایران قطعا بدون پاسخ نخواهد ماند.

به گزارش خبر روز؛ «غلامحسین دهقانی» معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان در سومین اجلاس کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ۲۰۲۰ سخنرانی کرد.
وی در این نشست حمایت هیات ایران را از بیانیه جنبش عدم تعهد که توسط ونزوئلا ایراد شد، اعلام کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه از اهداف پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و اجرای کامل آن دفاع کرده است.
دهقانی افزود:استمرار و اعتبار این پیمان به عنوان یک کمک مهم به صلح و امنیت بین المللی به حفظ توازن الزامات آن بستگی دارد، همانطور که ساختار اصلی ان پی تی بر اساس آن بنا شده است؛ یعنی تعهد کشورهای غیرهسته ای که به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای نباشند و در مقابل تعهد کشورهای هسته ای برای پیگیری خلع سلاح هسته ای.
معاون وزیر خارجه کشورمان عنوان کرد: به جز تعداد اندکی از کشورهای زیر چتر هسته ای در اروپا که سلاح های هسته ای آمریکا را در خاک خود جای داده اند، بقیه کشورهای غیر هسته ای به تعهدات عدم اشاعه ای خود همچنان متعهد بوده اند. با این وجود کشورهای هسته ای به تعهد خود برای پیگیری مذکرات در مورد اقدامات موثر برای خلع سلاح هسته ای پایبند نبوده‌اند. آنها زرادخانه های هسته ای خود را امحاء نکرده اند. 
دهقانی افزود: عدم پایبندی به ماده شش NPT در مورد خلع سلاح هسته ای یک تهدید جدی برای این معاهده با پیامدهای وسیع می باشد. وی تصریح کرد: کشورهای هسته ای باید بدانند هیچ زمینه ای برای پایبندی انتخابی و یا مشروط نسبت به تعهدات معاهده وجود ندارد.
معاون وزیر خارجه با بیان اینکه کاهش سلاح های هسته ای نباید با اقدامات خلع سلاح هسته ای موثر اشتباه گرفته شود، خاطرنشان کرد: کاهش در بیشتر موارد منجر به حذف واقعی سلاح های هسته ای نمی شود. چنین کاهشی که عمدتا بر اساس مفاهیم جنگ سرد برای توازن قدرت استراتژیک شکل گرفته است هم اکنون از طریق توسعه سلاح های هسته ای پیشرفته‌تر با قدرت تخریبی بیشتر دنبال می شود. با این اقدامات دنیا به سمت یک عصر جدید از مسابقه تسلیحات هسته‌ای بازگشته است.
وی همچنین گفت: برنامه های بسیار وسیع و جاه طلبانه آمریکا برای نوسازی سلاح های هسته ای در نقض آشکار روح و متن ان پی تی یک مثال روشن است.
دهقانی افزود: معاهده نیروهای موشکی میان برد که سمبل پایان جنگ سرد تلقی می شد بخاطر عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خود تحت این معاهده در آستانه فروپاشی قرار دارد. بدتر اینکه آنها قصد تولید بمب هسته ای به اصطلاح قابل بکارگیری را دارند و گستاخانه تهدید می‌کنند که از آنها حتی علیه کشورهای غیر هسته ای استفاده می کنند. 
به گزارش فارس، این دیپلمات عالیرتبه کشورمان ادامه داد:نگران کننده تر اینکه سیاستهای بی رحمانه دولت آمریکا هیچ محدودیتی را نمی‌شناسد و برای قوانین اخلاقی و بین‌المللی هیچ احترامی قایل نیست.
دهقانی گفت: خروج آمریکا از تعداد زیادی معاهدات و نهادهای بین المللی، خروج از برجام، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و تحمیل مجدد تحریم های غیرقانونی و یکجانبه علیه کشور من است نمونه هایی از عدم احترام این کشور به مقررات و تعهدات بین المللی خود می باشد. 
وی افزود: آمریکا این سیاست علیه جمهوری اسلامی ایران را در شرایطی دنبال می کند که آژانس بین المللی انرژی اتمی بطور مکرر پایبندی کامل ایران به تعهداتش در برجام و ان پی تی را تائید کرده است. آمریکا اعضای شورای امنیت و ملل متحد را بخاطر پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که با اجماع از جمله رای مثبت خود آمریکا تصویب شده، بطور آشکار تهدید می کند. 
به گزارش خبر روز، معاون وزیر خارجه کشورمان با ذکر این نکته که آمریکا در حال اعمال حداکثر فشار برای نابودی برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است، اظهار داشت: بدون شک پیامد چنین فشاری، اگر ادامه یابد ، موجب آسیب نه تنها به ثبات و امنیت خاورمیانه بلکه به ان پی تی نیز خواهد شد. 
وی گفت: اقدامات ضد برجامی و دیگر اقدامات غیرقانونی آمریکا علیه ایران نشانگر آن است که این دولت فقط به قانون جنگل در روابط بین المللی خود اعتقاد دارد. این سیاست ظالمانه آمریکا علیه ایران قطعا بدون پاسخ نخواهد ماند و ایران اقدامات مناسب برای حفظ منافع ملی عالیه خود را اتخاذ خواهد کرد.
وی همچنین عنوان کرد: در کنفرانس بازنگری ۲۰۲۰، اولویت نخست ما اتخاذ تصمیمات مشخص در مورد خلع سلاح هسته ای می باشد، از جمله توافق برای آغاز مذاکرات و انعقاد هرچه سریعتر کنوانسیون جامع سلاح های هسته ای. هرگونه مفاهیمی همچون «ایجاد شرایط لازم برای خلع سلاح هسته ای» (پیشنهاد آمریکا) که هدف آن ایجاد شرط برای خلع سلاح هسته ای می باشد، به طور کامل مردود است و باید در این کنفرانس رد شود.
دهقانی افزود: اولویت دیگر ما اجرای قطعنامه ۱۹۹۵ در مورد خاورمیانه است. سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی همچنان صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن را تهدید می کند. این رژیم اشغالگر و متجاوز که گستاخانه دیگران را به نابودی اتمی تهدید می کند بایستی هرچه سریعتر و بدون قید و شرط به عنوان یک عضو غیر هسته ای ملزم به الحاق به ان پی تی شود و همچنین تمام فعالیتها و تاسیسات خود را بطور کامل تحت پادمانهای آژانس قرار دهد. این تنها راه اجرای قطعنامه ۱۹۹۵ خاورمیانه می باشد.

امیر حیدری

سردبیر خبر روز، مدیر فروش و تبلیغات شرکت رایسام، دارای سابقه ۱۴ ساله در برنامه نویسی وب، مشاوره در تبلیغات اینترنتی و فروش است. مدت ۷ سال است که در وبسایت های خبری با موضوعات تکنولوژی قلم می‌زند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*