اخبار ویژه

  • شناسه : 25660
  • ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۸:۲۶
  • 179 بازدید
  • ارسال توسط :
نخستین کتیبه‌ میدان چوگان ایران در لرستان کشف شد
نخستین کتیبه‌ میدان چوگان ایران در لرستان کشف شد

نخستین کتیبه‌ میدان چوگان ایران در لرستان کشف شد

سومین میدان چوگان ایران با میل دروازه‌های سنگی کتیبه‌ دار در شرق لرستان کشف شد.

به گزارش خبر روز از لرستان، باستان‌شناس برجسته‌ی لرستانی گفت: طی آخرین بررسی‌های قوم‌ باستان‌شناسی اخیر در شهرستان الیگودرز، عناصر معماری و تاریخی مهمی از نخستین میدان چوگان در لرستان و غرب کشور به‌دست آمد.
«عطا حسن‌پور» افزود: کشف این میدان بعد از اصفهان و قزوین، سومین میدان چوگان در ایران به‌شمار می‌آید که باب تازه‌ای در مطالعات دوره‌ صفوی باز نموده است.
حسن پور اظهار کرد: عناصر معماری مکشوفه شامل ۴ میل سنگی ایستاده، به شکل غنچه‌ گل یا قارچی شکل و مربوط به دروازه‌های میدان چوگان هستند که یکی از آن‌ها دارای کتیبه ‌ای به زبان فارسی است.
وی اظهار کرد: کتیبه‌ مکشوفه بر بدنه‌ میل سنگی دروازه‌ی میدان چوگان، شامل ۴ مصرع شعر فارسی است که تاریخ ۱۱۱۶ هجری قمری را بر خود دارد که با اواسط دوره‌ی صفویه همزمان است.
حسن پور بیان کرد: متن کتیبه نشان می‌دهد یحیی بن یوسف نوه‌ی خلیل خان سرلک، از حاکمان سرشناس بختیاری در دوره‌ی صفوی، بنای عمارتی را در این منطقه بنیان نهاده که مشرف به میدان چوگان بوده است.

این باستان شناس عنوان کرد: سنگ‌های پاک‌تراش به‌جای مانده از این عمارت، که اکنون در اطراف پراکنده شده‌اند، حکایت از شکوه و عظمت این بنا دارد. هر چهار میل سنگی از محل خود جدا و در سده‌های گذشته پس از تخریب میدان چوگان، به قبرستان خلیل‌آباد واقع در دامنه‌های قالی‌کوه و اشترانکوه منتقل شده‌اند.

وی گفت: از این تعداد سه میل سنگی که توسط سودجویان آثار فرهنگی-تاریخی در معرض تخریب و یکی از آن‌ها را نیز شکسته بودند، به موزه‌ی مردم‌شناسی الیگودرز انتقال یافته‌اند. نمونه‌ی مشابه‌ این میل‌های سنگی هم اکنون در میدان نقش جهان اصفهان که قدیمی‌ترین میدان چوگان در جهان است، وجود دارد. هم‌چنین در نقاشی‌های مینیاتور دوره‌ی ‌صفوی به کرات شاهد این میل‌های سنگی هستیم.

طراحی وبسایت

برچسب ها

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*