اخبار ویژه

  • شناسه : 15984
  • ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۴
  • 334 بازدید
  • ارسال توسط :
فشار خون در سال گذشته ۹۷ هزار نفر را به کام مرگ کشانده است/ حلقه مفقوده خودمراقبتی باید احیا شود
فشار خون در سال گذشته ۹۷ هزار نفر را به کام مرگ کشانده است/ حلقه مفقوده خودمراقبتی باید احیا شود
مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اجتماعی شدن سلامت:

فشار خون در سال گذشته ۹۷ هزار نفر را به کام مرگ کشانده است/ حلقه مفقوده خودمراقبتی باید احیا شود

اکبری گفت: فشارخون بالا، در سال گذشته، ۹۷ هزار نفر را به کام مرگ کشانده است.

به گزارش  خبر روز، محمداسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت در اظهار کرد: با توجه به حساسیت‌هایی که در حوزه پاسخگویی به نیاز‌های عموم مردم در حوزه سلامت وجود دارد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده تا با عملیاتی کردن این برنامه ها، جمعیت بیشتری را هدف قرار داده و مردم از خدمات سلامت، بهره بیشتری ببرند.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل خطری که به افزایش آمار بیماری‌های غیرواگیر در کشور دامن می‌زند، فشارخون بالا است، افزود: فشارخون بالا، در سال گذشته، ۹۷ هزار نفر را به کام مرگ کشانده است.

مرگ و میر ناشی از فشارخون بالا، صد در صد قابل پیشگیری است

اکبری با بیان اینکه مرگ و میر ناشی از فشارخون بالا، صد در صد قابل پیشگیری است، بیان کرد: اینکه گفته می‌شود نیمی از افرادی که مبتلا به فشارخون هستند، از مشکل خود اطلاعی نداشته یا فشارخون خود را درمان و کنترل نمی‌کنند، خوب نیست. نظام سلامت ما باید تا جایی توانمند شود که پاسخگوی این ۵۰ درصد نیز باشد و نتیجه این خواهد شد که هیچ بیماری در اثر ابتلای به فشارخون بالا فوت نخواهد کرد.

مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اجتماعی شدن سلامت با اشاره به راه اندازی بسیج ملی کنترل فشارخون در سراسر کشور، تصریح کرد: شرط اول برای کاهش مرگ و میر‌های ناشی از فشارخون بالا، این است که مردم فشارخون خود را کنترل کرده و افراد دارای فشارخون بالا شناسایی شوند. کمپین ملی کنترل فشارخون نیز به منظور آگاهی رسانی به مردم طراحی و اجرا شده است.

وی ادامه داد: تنها شناسایی، آگاهی از فشارخون و دریافت دارو کافی نیست، بلکه درمان و کنترل مستمر فشارخون نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وگرنه راه اندازی اینگونه کمپین ها، سودی در برنخواهد داشت. چراکه بیمار شناسایی و به پزشک ارجاع داده می‌شود و دارو هم دریافت می‌کند، اما فشارخونش را کنترل نمی‌کند. این حلقه مفقوده، همان خودمراقبتی است که در حوزه سلامت به خوبی تعریف نشده است و وزارت بهداشت درصدد است، این حلقه مفقوده را احیا کند. ما باید مراقب سلامت مردم باشیم و آن‌ها را توانمند کنیم تا خودمراقبتی را سرلوحه زندگی شان قرار دهند.

آغاز فاز عملیاتی بسیج ملی کنترل فشارخون از روز عید فطر

اکبری با بیان اینکه فاز عملیاتی بسیج ملی کنترل فشارخون از روز عید فطر آغاز می‌شود، یادآور شد: در فاز عملیاتی، پایگاه‌های سیار کنترل فشارخون در اماکن عمومی و محل‌های تجمع مردم مستقر شده و مردم به راحتی می‌توانند فشارخون خود را چک کنند. نیرو‌های متخصص بهداشتی که در پایگاه‌ها به ارائه خدمت خواهند پرداخت نیز از قبل آموزش‌های ویژه‌ای دریافت کرده اند تا براساس همان استانداردها، عمل کنند.

مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اجتماعی شدن سلامت در پایان تاکید کرد: هدف ما از برگزاری این پویش ملی این است که در سال آینده اعلام کنیم، تعداد قابل توجهی از افرادی که در اثر فشارخون فوت کرده یا بیمار و ناتوان شده اند، کاهش پیدا کرده و این موضوع را به عنوان یکی از دستاورد‌های موفق حوزه سلامت معرفی کنیم.

امیر حیدری

سردبیر خبر روز، مدیر فروش و تبلیغات شرکت رایسام، دارای سابقه ۱۵ ساله در برنامه نویسی وب، مشاوره در تبلیغات اینترنتی و فروش است. مدت ۸ سال است که در وبسایت های خبری با موضوعات تکنولوژی قلم می‌زند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*