اخبار ویژه

  • شناسه : 630
  • ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۱
  • 841 بازدید
  • ارسال توسط :
عکس هایی که جان عکاس را می گیرد
عکس هایی که جان عکاس را می گیرد

عکس هایی که جان عکاس را می گیرد

شاید شنیده باشید دانشجوی ۲۳ساله لهستانی که برای گذراندن تعطیلات خود به اسپانیا رفته بود ،زمانی که سعی داشت از خود عکس سلفی بگیرد بی خبر از عواقب آن ، به ناگاه به کام مرگ فرو رفت.

این دانشجوی رشته پرستاری که بر روی لبه پلی قرار گرفته بود، سعی داشت تا عکس سلفی جالبی از خود بگیرد که ناگهان بر اثر لیز خوردن پایش از ارتفاع ۴.۵ متری بر روی پایه های بتنی پل افتاد. اگرچه این دختر به سرعت به بیمارستان منتقل شد اما بر اثر جراحات وارده فوت کرد. خبرهایی از این دست زیاد است و ما هم آن را شنیده ایم. اما چرا این اتفاق ها رخ می دهد. می توان برای آن یک پاسخ داشت استفاده بی رویه از تکنولوژی.

به گزارش خبر روز، درحالیکه گرفتن عکس سلفی امروزه به یک تکنیک عکاسی رایج و آسان برای گرفتن عکس تبدیل شده و طرفداران بسیاری را از آن خود کرده است ولی این تکنیک به واسطه استفاده نادرست خطراتی را نیزبه همراه داشته است.

از این رو برخی کشورها نظیر روسیه اخیرا پس از بروز تعداد بیشماری از حوادث، صدمات و مرگ و میری ناشی از عکاسی های سلفی تصمیم به راه اندازی کمپین اطلاع رسانی و هشدار دهنده خطرات عکاسی های سلفی کرده اند تا به شهروندان یادآور شوند که “لایک بودن” در شبکه های اجتماعی ممکن است به قیمت جان آنها تمام شود.

ایران نیز در زمینه حوادث ناشی از گرفتن عکی سلفی از رتبه بالایی برخوردار است و سلفی بگیران کشورمان از هیچ شرایطی برای گرفتن عکس یادگاری نمی گذرند، حتی به هنگام وقوع سیل که می تواند آنها را با خود ببرد. به طوریکه به گفته معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، متاسفانه در حادثه اخیر سیل این استان برخی از مردم برای گرفتن عکس سلفی کنار رودخانه جمع شده بودند که سیل خودروی آنان را با خود برد. در حالیکه می توانست آنها را نیز با خود ببرد.

دکتر مهرداد کاظم‌زاده عطوفی معاون دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت گو با خبر روز با اشاره به اینکه غالبا این افراد درگیر موقعیت های هیجانی می شوند و می خواهند با انتشار عکس در این شرایط به نوعی خود را مطرح کنند، اظهارداشت: در واقع در پس ذهن این افراد این واقعیت نهفته است که این عکس را می گیرم چون می خواهم به دیگران بگویم در این شرایط قرار داشتم و ناظر حادثه بودم.

وی افزود: آن وقت این پرسش می تواند برای ما مطرح شود که گفتن اینکه ما در آن حادثه قرار داشتیم چه منافعی دارد؟ باید گفت از این طریق فرد سعی دارد خود را در میان دیگران مطرح سازد و معتقد است که موجب ارضا و افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.

این روانشناس در پاسخ به این پرسش که اینگونه عکس های سلفی غالبا توسط چه افرادی انجام می شود؟ گفت: براساس مطالعاتی که صورت گرفته این گونه رفتارها اغلب در میان جمعیت عام با اطلاعات اجتماعی و فرهنگی متوسط اتفاق می افتد. البته قصد ندارم موضوع مدرک تحصیلی را مطرح کنم. بلکه به عنوان روانشناس معتقدم این مسئله بیشتر مرتبط با مسئله اعتماد به نفس است. افرادی که برای خود دارای موقعیت اجتماعی هستند هیچگاه تمایلی به مطرح شدن ندارند و به ذهنشان هم نمی رسد که در این شرایط بخواهند عکس سلفی بگیرند.

وی با بیان اینکه ابزار تکنولوژی امروزه به کمک بیان و ابراز خودشیفتگی انسان ها آمده است افزود: البته خود شیفتگی در حد لزوم اشکالی ندارد ولی اگر از مرز خود عبور کند آن وقت می توان آن را نوعی بیماری تلقی کرد.

کاظمی در پاسخ به این پرسش که چنانچه این رفتارها موجب افزایش اعتماد به نفس شود می توان آن را مثبت ارزیابی کرد گفت: این روش، روش مناسبی برای افزایش اعتماد به نفس نیست چرا که منجر به توانمند سازی علمی و منطقی اعتماد به نفس نمی شود بلکه این روش یک روش جبرانی است که منجر به اعتیاد می شود.

یکی از پرسش هایی که در مورد رفتارهای این افراد به هنگام وقوع حادثه به ذهن می رسد این است آیا این افراد به هنگام حادثه فکر نمی کنند که تعلل برای گرفتن عکس می تواند جان آنها را نیز به خطر بیندازد؟ دکتر کاظمی درباره علت چنین رفتاری اظهارداشت:انسان وقتی سطح هیجانش بالا می رود و درگیر مسائل هیجانی می شود ابزارهای استدلالی و منطقی اش تحت الشعاع آن قرار می گیرد. نظیر عصبانیت که افراد به هنگام وقوع آن، رفتارهایی از خود نشان می دهند که بعد از مدت کوتاهی از انجام آن پشیمان می شوند. این افراد نیز وقتی سیل و طوفانی رخ می دهد عکس می گیرند و می خواهند به دیگران بگویند ناظر آن بوده اند.

وی نقش رسانه ها و صدا و سیما را در افزایش آگاهی مردم موثر دانست و افزود: اگر سطح آگاهی این افراد را افزایش دهیم می توانیم از وقوع این رفتارهای جبرانی وآسیب زا جلو گیری کنیم.

پریسا طاهری

مدیر مسئول خبر روز، کارشناس مدیریت فرهنگی و دارای سابقه ی ۷ ساله در هیئت های تحریریه بیش از ۵ خبرگزاری است. وی فعال اجتماعی محیط زیست بوده و ترجیحاً وقت فراغت خود را در خواندن کتاب های علمی و جامع شناختی صرف می‌کند. 

مطالب مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*