اخبار ویژه

  • شناسه : 20147
  • ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۷:۲۳
  • 59 بازدید
  • ارسال توسط :
سیل ۴۶۶۲ میلیارد تومان به حوزه کشاورزی خوزستان آسیب زد
سیل ۴۶۶۲ میلیارد تومان به حوزه کشاورزی خوزستان آسیب زد

سیل ۴۶۶۲ میلیارد تومان به حوزه کشاورزی خوزستان آسیب زد

به گزارش خبر روز، کیخسرو چنگلوایی عصر سه‌شنبه در شورای برنامه‌ریزی استان خوزستان که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: در سال آبی ۹۷ و ۹۸ سه نوبت در آذر، بهمن و فروردین ۹۸ دچار سیل شدیم که بیشترین خسارت در عید امسال بود. وی افزود: در مجموع بیش از چهار […]

به گزارش خبر روز، کیخسرو چنگلوایی عصر سه‌شنبه در شورای برنامه‌ریزی استان خوزستان که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: در سال آبی ۹۷ و ۹۸ سه نوبت در آذر، بهمن و فروردین ۹۸ دچار سیل شدیم که بیشترین خسارت در عید امسال بود.

وی افزود: در مجموع بیش از چهار هزار و ۶۶۲ میلیارد تومان به اراضی زراعی باغی حوزه دام، طیور، شیلات، زنبورعسل و تأسیسات زیربنایی خسارت وارد شد.

رئیس سازمان کشاورزی استان خوزستان بیان کرد: تحت فرماندهی استاندار یک سری اقدامات را حین سیل و یک سری را پس از سیل انجام دادیم که مهم‌ترین کار خروج آب از مزارع بود.

وی عنوان کرد: ۱۶۸ هزار هکتار از ۲۱۳ هزار هکتار اراضی که دچار سیل گرفتگی شده بودند، آب را به صورت فیزیکی خارج کردیم.

چنگلوایی بیان کرد: با وجود مشکلاتی که در کشاورزی پیش آمد اما فرآیند تولید نسبت به سال گذشته افزایش داشت؛ به نحوی که گندم با وجود از دست دادن برخی از سطوح مزارع شاهد افزایش ۱۵ درصدی تولید بودیم و در تولید کلزا هم ۶۵ درصد افزایش تولید داشتیم.

وی تصریح کرد: تابستان قبل کشاورزی در سطح ۱۵۷ هزار هکتار کشت داشتیم که امسال این رقم به ۳۷۰ هزار هکتار رسید.

رئیس سازمان کشاورزی استان خوزستان عنوان کرد: با وجود بروز سیلاب ۹۰۰ هزار تُن ارزش تولید در چهار محصول اصلی داشتیم.

چنگلوایی گفت: در استان خوزستان ۹۲۶ میلیارد کمک بلاعوض اختصاص دادند که ۵۰ درصد آن تخصیص داده شد؛ همچنین ۹۱۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه چهار درصد مصوب شد که همه این مبلغ را به استان خوزستان تخصیص دادند.

وی اظهار داشت: تاکنون هفت هزار و ۷۰۰ نفر معادل ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند و مابقی افراد در هشت بانک عامل تشکیل پرونده داده‌اند.

رئیس سازمان کشاورزی استان خوزستان با بیان اینکه ۹۲ میلیارد تومان برای تأسیسات زیربنای عمومی به ما اعتبار داده شده است، بیان کرد: ۱۵۰ میلیارد تومان کسری بودجه داریم تا کل کمک‌های بلاعوض را پرداخت کنیم.

وی در ادامه گفت: ۵۰ هزار هکتار از اراضی دچار سیل شده و این روزها رسوب‌گذاری شده‌اند و نیاز به تسطیح و بازسازی دوباره دارند و برای این امر به اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومانی نیاز داریم.

امیر حیدری

سردبیر خبر روز، مدیر فروش و تبلیغات شرکت رایسام، دارای سابقه ۱۴ ساله در برنامه نویسی وب، مشاوره در تبلیغات اینترنتی و فروش است. مدت ۷ سال است که در وبسایت های خبری با موضوعات تکنولوژی قلم می‌زند.