اخبار ویژه

  • شناسه : 476
  • ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
  • 384 بازدید
  • ارسال توسط :
سیل اخیر دریاچه ارومیه را سیراب کرد
سیل اخیر دریاچه ارومیه را سیراب کرد

سیل اخیر دریاچه ارومیه را سیراب کرد

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی از افزایش سطح تراز دریاچه ارومیه در پی بارندگی‌های اخیر خبر داد.

به گزارش خبر روز، فرهاد سرخوش با بیان این‌که تراز در یاچه ارومیه از زمان تثبیت حدود ۷۲ سانتی‌متر افزایش داشته است، گفت: هم‌اکنون تراز دریاچه به ۱۲۷۰/۸۰ رسیده است که سهم بهار امسال تا امروز ۴ سانتی‌متر بوده است. وی ادامه داد: با توجه به این‌که ۹۰ درصد بارندگی‌ها در جنوب استان اتفاق افتاده است پیش‌بینی می‌شود طی دو روز آینده حدود ۸ تا ۹ سانتی‌متر افزایش تراز داشته باشیم.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: طبق اعلام شرکت آب منطقه‌ای حدود ۶۱۰ متر مکعب در هر ثانیه وارد دریاچه می‌شود هم‌چنین حجم کل آب وارد شده از حوضه آبریز شرقی و غربی ۱۲۰ میلیون متر مکعب بوده است که امید است با افزایش بارندگی‌ها این میزان تا ۱۵۰ میلیون متر مکعب افزایش یابد. سرخوش، تبخیر هر سال دریاچه را در فصل گرما حدود ۵۰ سانتی‌متر برشمرد و افزود: تا توجه به پیش‌بینی حجم زیاد بارندگی‌ها تا پایان فصل بهار و دریافت به موقع اعتبارات اختصاص یافته، در سال ۹۶ احیا دریاچه با روند خوبی پیش خواهد رفت.

ورود ۸۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: بارش های متناوب باران در استان در چند روز گذشته موجب شده تا ۸۰ میلیون مترمکعب آب از طریق رودخانه ها و در جریان سیلاب های اخیر وارد دریاچه ارومیه شود. به گزارش خبر روز، کامران دانشجو افزود: هم اکنون میزان آب ورودی به دریاچه ارومیه ۶۶۰ متر مکعب در ثانیه است که در سه روز گذشته تداوم داشته است.

وی با اشاره به اینکه در صورت تداوم بارش ها در استان میزان آب ورودی به دریاچه به ۱۰۰ میلیون متر مکعب می رسد، بیان کرد: در سال آبی جاری/از اول مهر ۹۵ تاکنون/ ۲۴۱ میلمیتر بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ثبت شده که ۲۰ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته و ۹ درصد نسبت به دراز مدت کاهش یافته است. وی گفت: میانگین بارندگی های آذربایجان غربی در این مدت ۲۴۹ میلیمتر بود که این میزان نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته که ۳۱۹ میلیمتر بوده، ۲۲ درصد کاهش یافته است. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به میزان بارندگی های ماه جاری در استان که ۶۳ میلیمتر به ثبت رسیده است، افزود: میزان بارندگی های این ماه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۶۷ میلیمتر، در حوضه آبریز زاب ۱۱۵ میلیمتر و در حوضه آبریز ارس ۴۲ میلیمتر بود.

دانشجو با اشاره به وضعیت بحرانی و طغیانی رودخانه های آذربایجان غربی در ۲ روز گذشته ادامه داد: نازلوچای، گدار، باراندوز، زرینه و سیمینه رود جزو رودخانه های مهم جاری در استان است که در ۴۸ ساعت گذشته وضعیت سیلابی داشت. وی بیان کرد: هم اکنون بسیاری از رودخانه ها در حال فروکش است و انتظار می رود تا ۲ روز آینده شرایط به حالت عادی بازگردد. دانشجو وجود ۱۲ سد در استان را یادآوری کرد و گفت: بیشترین حجم آب ورودی از آغاز بارش های هفته جاری مربوط به سد بوکان بود که موجب شد تا حجم مخزن آن به ۷۲۴ میلیون متر مکعب برسد.

وی بیان کرد: هم اکنون ارتفاع آب در پشت این سد رو به افزایش بوده و ورودی به این سد با توجه به بارش های چند روز گذشته ۶۸۰ متر مکعب در ثانیه است. وی گفت: با توجه به حجم بارندگی های بهاره پیش بینی می شود که شرایط ذخایر آبی استان در پشت سدها روند رو به بهبودی را طی کند. تراز آبی دریاچه ارومیه در ۲۵ فروردین امسال یکهزار و ۲۷۰ متر و ۷۸ سانتیمتر از سطح آبهای آزاد و حجم آب موجود در آن ۲ میلیارد و ۸۰ میلیون مترمکعب است.

در روزهای اخیر تشدید بارش ها در آذربایجان غربی هم موجب طغیان و جاری شدن آب رودخانه ها به سمت دریاچه ارومیه شده است. طغیان رودخانه های آذربایجان غربی خسارات مالی و جانی در پی داشت و رودخانه گادر در اشنویه علاوه بر مسدود کردن مسیر ۴۹ کیلومتری اشنویه – پیرانشهر، یک نوجوان ۱۲ ساله را به کام خود کشید و عملیات جست و جو برای یافتن این نوجوان همچنان ادامه دارد.
تخریب شدن پل هاشم آباد در پی طغیان رودخانه باراندوز در محور راژان به منطقه ‘زیوه’ و ‘مرگور’، نیز راه ارتباطی ۵۰ روستای ارومیه را مسدود کرده است.

مدارس برخی از نقاط اشنویه و بخش سیلوانای ارومیه در نوبت صبح و بعد از ظهر روز گذشته به دلیل طغیان آب رودخانه ها، مسدود بودن مسیرهای مواصلاتی و احتمال بروز حوادث ناشی از بارش ها تعطیل بود. در شهرستان نقده با توجه به کاهش میزان آب رودخانه گادر، شرایط بهتر شده و این شهرستان در حال خروج از بحران است؛ روز گذشته در اثر طغیان این رودخانه و بروز سیل خسارت هایی به ۲۵ روستای این شهرستان و برخی از منازل در شهرهای نقده و محمدیار وارد شد اما تعیین این خسارت ها به بعد از کنترل بحران موکول شده است.

آذربایجان غربی ۱۷ شهرستان، ۴۲ شهر و بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ روستا دارد و جمعیت آن حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است. آذربایجان غربی از جمله استان های سردسیر کشور است که به علت موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی منحصر بفرد همواره در معرض بحران های طبیعی نظیر سیل و زلزله قرار دارد و کسب آمادگی برای امدادرسانی و کاهش دامنه آسیب ها و خسارت های آن جزو ضرورت های زندگی اجتماعی شهروندان این استان محسوب می شود.

پریسا طاهری

مدیر مسئول خبر روز، کارشناس مدیریت فرهنگی و دارای سابقه ی ۶ ساله در هیئت های تحریریه بیش از ۴ خبرگزاری است. فعال اجتماعی محیط زیست بوده و ترجیحاً وقت فراغت خود را در خواندن کتاب های علمی صرف می‌کند. 

بیشتر بخوانید»  دادستان تهران مامور رسیدگی به ناهنجاری مراسم روز زن شد

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*