اخبار ویژه

  • شناسه : 13897
  • ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۰
  • 318 بازدید
  • ارسال توسط :
سوسنگرد ، پس از باران…!
سوسنگرد ، پس از باران…!

سوسنگرد ، پس از باران…!

چندین سال است که مسئولین مختلف وعده ی اصلاح شبکه دفع آب های سطحی و مهمتر از آن وعده ی بازسازی شبکه ی فاضلاب که عمر آن از سن اکثر مردم شهر بیشتر است را می دهند اما بجز یکی دو مورد جزیی که آنهم شوی تبلیغاتی و در جهت گول زدن مردم بود ، اقدام جدی صورت نگرفت !

خبرروز یادداشتی از ادیب یلالی؛باران رحمت الهی است ، باران که می بارد درختان و طبیعت حیات تازه ، جانوران به تَبَع آن شور و نشاط و زمین که در پی بی آبی مرده است ، جان می گیرد .

اما در این میان حال مردم شهر من پس از باران ، نشان از اوصاف بالا ندارد . . .
پس از باران درگیر مشکلات آبگرفتگی و فوران فاضلاب شهری به درون معابر و خانه های خود می شوند .

نه خبر از نشاط است ، نه حیات و نه جانی دوباره !

قطره بارانی ببارد شهر تبدیل به دریا می شود . . .
دریایی از آب باران و فضولات فاضلاب های خفه شده !

▪چندین سال است که مسئولین مختلف وعده ی اصلاح شبکه دفع آب های سطحی و مهمتر از آن وعده ی بازسازی شبکه ی فاضلاب که عمر آن از سن اکثر مردم شهر بیشتر است را می دهند اما بجز یکی دو مورد جزیی که آنهم شوی تبلیغاتی و در جهت گول زدن مردم بود ، اقدام جدی صورت نگرفت !

▪دفع آب های سطحی نیاز به راهکارها و پروژه های جدید و علمی دارد ، نیاز به فکر نو و مدرن و همکاری و متحد شدن چند ارگان و مهمتراز اینها تامین اعتبارات لازم است ، اعتباراتی که فقط حرفش را شنیدیم !

▪از آنجایی که یکی از زیرساخت های دفع آب های سطحی ، شبکه فاضلاب شهری است ، شاهد هستیم باخفگی و فوران کردن آن به سطح ، مشکلات را دوچندان می کند . . .
اصلاح شبکه ی فرسوده ی فاضلاب شهری اساسی ترین اقدامی است که باید در اسرع وقت صورت بگیرد .

▪ستاد مدیریت بحران
همانطور که همه در جریان هستیم ، خبر نزدیک شدن سامانه بارشی قدرتمند ، یک هفته قبل توسط هواشناسی های مختلف داخلی و خارجی گزارش شد و با توجه به تجربه ی قبلی از بارش چند هفته قبل ، ستاد مدیریت بحران می بایست هفته ها قبل تدابیر لازم را برای مقابله با این بی تدبیری ، اتخاذ می کردند.

از کار افتاده و غیر فعال بودن پمپ های آبفا ، آن هم بعداز تجربه ی بارش اول نشان می دهد که ستاد بحران خود در بحران بی تدبیری به سر می برد .

▪بله دفع آب های شهری برعهده ی شهرداری است ، قصد تَبْرِیر شهرداری از این مسئولیت را ندارم، اما ابتدا باید زیرساخت های لازم آن را فراهم نمود .

تامین اعتبارات ، امکانات کافی و همکاری دیگر ارگان ها لازمه ی فعالیت ثمربخش شهرداری خواهد بود .

▪در این زمینه باید انقلابی کار کرد ، ارگان های مسئول باید متحد باشند ، از مسئولیت شانه خالی نکنند و توپ را در میدان دیگری نیندازند . . .

پیامی که در روز بارش توسط یکی از روابط عمومی ها برای شانه خالی کردن از مسئولیت ، در شرایط بحرانی شهرارسال شد ،مصداق همین عدم اتحاد و همکاری است .

برای انقلابی کار کردن ، نیاز به مسئولین انقلابی و متعهد و صادق در سطح شهرستان است .

تا چند زنی نعره که قانون خدا کو . . . گوش شنوا کو

کو آن که دهد گوش به عرضِ فقرا کو . . . گوش شنوا کو

به امید بیدارشدن وجدان های خفته شهر و پیدا شدن کسی که گوش شنوا داشته باشد برای درد مردم . . .

 

               

                   

علیرضا شناوی

خبرنگار اختصاصی خبر روز در شهرستان دشت آزادگان و هویزه بوده، فارغ التحصیل کارشناسی رشته حقوق، عضو کمیته خبرنگاران و امور رسانه قرارگاه فرهنگی دشت آزادگان، عضو شورای نویسندگی نشریه و هفته نامه رضوان خوزستان، سابقه فعالیت در بیش از ۳ خبرگزاری استان خوزستان را دارد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*