اخبار ویژه

  • شناسه : 548
  • ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۵
  • 423 بازدید
  • ارسال توسط :
سه شرکت ایرانی از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شدند
سه شرکت ایرانی از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شدند

سه شرکت ایرانی از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شدند

متعاقب مذاکرات و پیگیری‌های مستمر حقوقی و سیاسی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت، شرکت نکا نوین و شرکت تجاری وست‌سان به موجب فرآیند مرور اداری، از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شدند.

به گزارش خبر روز، براساس اعلام وزارت خارجه، متعاقب مذاکرات و پیگیری‌های مستمر حقوقی و سیاسی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت، شرکت نکا نوین و شرکت تجاری وست‌سان به موجب فرآیند مرور اداری، از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شدند.

قرار بود این شرکت ها ۸ سال بعد از روز توافق برجام، از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شوند.در چارچوب لغو تحریم‌های مرتبط هسته‌ای وفق برجام، مجموعا تعداد ۶۱۱ (با لحاظ نمودن سه شرکتی که طی سه ماه اخیر از فهرست تحریمی اتحادیه اروپا خارج شدند) شخص و نهاد ایرانی، به همراه ۳۰۳ فروند هواپیما، نفتکش و کشتی ثبت شده در ایران (مجموعا ۹۱۴ مورد) همزمان با اجرایی شدن برجام و طی یک سال اخیر، از فهرست سه‌گانه‌ تحریم‌های هسته‌ای شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا خارج شده‌اند.

حذف نام اشخاص حقوقی ایرانی از فهرست اشخاص تحت کنترل و مراقبت سازمان کنترل صادرات بریتانیا

طبق اعلام وزارت خارجه، سازمان کنترل صادرات بریتانیا در دوره تحریم و به عنوان دستورالعمل رسمی برای صادر کنندگان برخی اقلام استراتژیک به ایران و جهت حصول اطمینان از کاربری نهایی این قبیل کالاها، فهرستی موسوم به فهرست ایران تهیه کرده بود که بر اساس دستورالعمل مترتب بر آن، صادر کنندگان مقیم بریتانیا موظف بودند برای صدور کالاهای مزبور به ایران و حتی صدور بسیاری از کالاهایی که در شرایط عادی نیاز به کسب مجوز صادرات ندارد، از مراجع رسمی این کشور مجوز کسب نمایند. در پی تحولات مبتنی بر برجام و برداشته شدن بخش عمده تحریم‌های موضوعی و نیز رفع تحریم از اغلب اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، در تاریخ ۲ فروردین ۱۳۹۶ «فهرست ایران» لغو شد.

پریسا طاهری

مدیر مسئول خبر روز، کارشناس مدیریت فرهنگی و دارای سابقه ی ۶ ساله در هیئت های تحریریه بیش از ۴ خبرگزاری است. فعال اجتماعی محیط زیست بوده و ترجیحاً وقت فراغت خود را در خواندن کتاب های علمی صرف می‌کند. 

بیشتر بخوانید»  مردی که گوشی‌ها را به ورزشکاران ایرانی نداد+عکس

برچسب ها

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*