اخبار ویژه

  • شناسه : 18600
  • ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
  • 269 بازدید
  • ارسال توسط :
روایت نیویورک‌تایمز از نقش همسر البغدادی در مرگ وی
روایت نیویورک‌تایمز از نقش همسر البغدادی در مرگ وی

روایت نیویورک‌تایمز از نقش همسر البغدادی در مرگ وی

دو مقام آمریکایی اعلام کردند که دستگیری و بازجویی از یکی از همسران «ابوبکر البغدادی» و یک راهنما، در کشف محل و کشته شدن سرکرده گروه تروریستی داعش موثر بوده است.

به گزارش خبر روز، طرح ریزی برای حمله به محل اختفای البغدادی تابستان گذشته انجام شد، زمانیکه سازمان سیا اولین اطلاعات خود را در مورد محل اختفای سرکرده گروه داعش در روستایی در عمق بخشی از شمال غرب سوریه تحت کنترل گروه القاعده بدست آورد.

مقامات آمریکایی اعلام کردند که که تصمیم ناگهانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه، پنتاگون را مجبور کرد تا در مسیر اجرای یک عملیات شبانه پرخطر حرکت کند که در نهایت منجر به کشته شدن البغدادی شد.

این مقامات آمریکایی گفته اند، ترامپ زمانیکه اوایل ماه جاری میلادی دستور خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه را صادر کرد، می دانست که سازمان سیا و کماندوهای عملیات های ویژه آمریکا بر روی شناسایی محل اختفای ابوبکر البغدادی متمرکز هستند. این تصمیم ترامپ شرایط را برای پنتاگون در مسیر تسریع این عملیات سخت کرد.

سازمان سیا پس از آنکه اطلاعات خوبی را در تابستان گذشته در مورد محل اختفای البغدادی بدست آورد، با مقامات اطلاعتی کُرد و عراقی در سوریه و عراق برای شناسایی دقیق این محل همکاری هایی داشت و برای مشخص شدن جابجایی های مقطعی سرکرده داعش جاسوسانی نیز در محل های نزدیک به کار گرفت.

تصمیم نهایی برای حمله به محل اختفای البغدادی دو تا سه روز طی هفته گذشته اتخاذ شد. مقامات دولتی نیز در این رابطه گفتند که البغدادی در آستانه جابجایی بود و مقامات نظامی آمریکا به این نتیجه رسیدند که نیروها باید فورا وارد عمل شوند و اینکه اگر البغدادی بر دیگر جابجا شود، رهگیری وی برای عوامل اطلاعاتی همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه سخت تر می شود.

انتشار خبر کشته شدن البغدادی در حالی پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از سوی دولت آمریکا اعلام شد که دونالد ترامپ همچنان در داخل آمریکا تحت فشار استیضاح قرار دارد و به دنبال این بوده که با اعلام این خبر افکار عمومی را نسبت به فشارها علیه وی و طرح استیضاحش منحرف کند.

رسانه های غربی پیش از این گزارش داده بودند که در عملیات روز شنبه بالگردهای ارتش آمریکا در شمال غربی شهر ادلب سوریه سرکرده داعش کشته شد. براساس این گزارش، بغدادی در چند سال اخیر مورد هدف عملیات مخفی آمریکا در منطقه خاورمیانه قرار گرفته بود.

امیر حیدری

سردبیر خبر روز، مدیر فروش و تبلیغات شرکت رایسام، دارای سابقه ۱۵ ساله در برنامه نویسی وب، مشاوره در تبلیغات اینترنتی و فروش است. مدت ۸ سال است که در وبسایت های خبری با موضوعات تکنولوژی قلم می‌زند.

طراحی وبسایت

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*