اخبار ویژه

  • شناسه : 18606
  • ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
  • 238 بازدید
  • ارسال توسط :
رئیس‌جمهور عراق: در جنگ ایران و آمریکا نمی‌توانیم طرف کسی را بگیریم
رئیس‌جمهور عراق: در جنگ ایران و آمریکا نمی‌توانیم طرف کسی را بگیریم
ابراز نگرانی «برهم صالح» از پاکسازی قومی کردها و بازگشت داعش؛

رئیس‌جمهور عراق: در جنگ ایران و آمریکا نمی‌توانیم طرف کسی را بگیریم

رئیس جمهور عراق اظهار داشت در صورتی که میان ایران و آمریکا جنگی رخ دهد، بغداد نمی‌تواند طرف هیچ کدام را بگیرد. او همچنین نسبت به پاکسازی قومی در کردستان سوریه هشدار داد.

به گزارش خبر روز، برهم صالح، رئیس جمهور عراق، با ابراز نگرانی از این که جنگ میان آمریکا و ایران می‌تواند «برای هرکسی فاجعه» باشد، اظهار داشت که بغداد نمی‌تواند در چنین جنگی طرف یکی از دو کشور را بگیرد.
صالح در گفتگو با آکسیوس گفت: واقعیت این است که ضربه زدن به همسایه قدرتمند، به نفع عراق نیست. او گفت: «ایران همسایه ما است. ما ۱۴۰۰ کیلومتر مرز با ایران داریم و نمی‌توانیم آرزو کنیم ایران ناخوش باشد. این به نفع ما نیست.»
رئیس جمهور عراق در عین حال اضافه کرد: «ایالات متحده یک متحد مهم و یک شریک برای ماست… ما می‌خواهیم این وضعیت ادامه داشته باشد و مشخصا نمی‌خواهیم سرزمینمان [برای جنگ]مورد استفاده قرار بگیرد. ما باید تلاش کنیم و آن را متوقف کنیم چرا که عراق نمی‌تواند [جنگ را]تحمل کند و زنده بماند.»
صالح درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران و تصمیم دونالد ترامپ برای تلافی آن گفت: اگر رئیس جمهور آمریکا در آخرین دقیقه نظرش را عوض نمی‌کرد، درگیری آمریکا و ایران می‌توانست از کنترل خارج شود.
صالح در این گفتگو که دوشنبه هفته پیش ضبط شده بود، سیاست‌های دولت آمریکا را مورد نقد قرار داد. او با تاکید بر این که عراق مایل به حفظ اتحاد با آمریکا است گفت: «توان تکیه به ایالات متحده به شکل بسیار بسیار جدی زیر سوال رفته است و متحدان ایالات متحده درباره امکان اطمینان به این کشور نگران هستند.»
رئیس جمهور عراق که در این گفتگو بار‌ها از «بازاندیشی» و «تنظیم دوباره» رویکرد آتی عراق در رابطه با آمریکا سخن گفت، در مورد خروج نیرو‌های آمریکایی از منطقه و گرایش نیرو‌های حاضر به سمت روسیه و ایران اظهار داشت: «البته کنشگران بسیاری در همسایگی ما وجود دارند. من از این آدم‌هایی نیستم که دنبال آمریکایی‌ها یا روس‌ها بروند و بگویند اگر این کار را برای من نکنی دنبال یکی دیگر می‌روم. [اما]ما نیاز داریم درباره اولویت هایمان بی اندیشیم و من در این باره بسیار صریح بوده ام.»
صالح که از چهره‌های پر نفوذ کُرد و رهبر سابق کردستان عراق است، درباره تنها گذاشتن کرد‌ها از سوی واشنگتن و عملیات نظامی ترکیه هم با نگرانی سخن گفت: «من نگران پاکسازی قومی هستم؛ و این تاریخ، تاریخ غمبار مردم کُرد بوده است و [اکنون هم]خطرناک و غمبار است. هزینه انسانی وحشتناک است.»
او اضافه کرد: «ما در یک دنیای در هم تنیده زندگی می‌کنیم. آنچه در عراق رخ دهد بر امنیت شما تاثیر می‌گذارد و برعکس. سیاست‌های شما بر خاورمیانه هم تاثیر می‌گذارد.»
صالح درباره ظهور دوباره داعش در پی خروج آمریکایی‌ها گفت: «ما مذاکراتی بسیار جدی با مقامات ارشد آمریکایی داشتیم و من کاملا صریح بودم. من حرفم را غیرمستقیم نمی‌گویم. شکست نظامی داعش یک پیروزی مهم بود، اما نه این طور ناقص و پر خطر. این [پیروزی]به راحتی می‌تواند از دست برود و من این چیزی است که من را نگران می‌کند.»

امیر حیدری

سردبیر خبر روز، مدیر فروش و تبلیغات شرکت رایسام، دارای سابقه ۱۵ ساله در برنامه نویسی وب، مشاوره در تبلیغات اینترنتی و فروش است. مدت ۸ سال است که در وبسایت های خبری با موضوعات تکنولوژی قلم می‌زند.

طراحی وبسایت

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*