اخبار ویژه

  • شناسه : 16765
  • 18 جولای 2019 - 19:57
  • 213 بازدید
  • ارسال توسط :
جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان مسجدسلیمان با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برگزار شد + گزارش تصویری
جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان مسجدسلیمان با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برگزار شد + گزارش تصویری

جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان مسجدسلیمان با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برگزار شد + گزارش تصویری

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: مشخص شد که طی ۳۰ سال اخیر هیچ تغییرات عمده ای در شهرستان مسجدسلیمان صورت نگرفته است.

.

به گزارش خبر روز، محمد مخبر ظهر امروز در جلسه ستاد بحران مسجدسلیمان اظهار کرد: توسعه کشور مدیون مسجدسلیمان و اهالی این شهر است. وی افزود: وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و وزارت نفت باید به میدان آمده و تصمیمات اساسی برای مسجدسلیمان بگیرند. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام تصریح کرد: تکمیل واحدهای مسکن مهر نیمه‌تمام از ضرورت‌هایی است که باید در دستور کار قرار گیرد و ستاد اجرایی فرمان امام حمایت‌های لازم را در این زمینه دارد.

مخبر بیان کرد: برای مسجدسلیمان باید یک کار خوب و جدی شود تا مردم از این وضعیت خارج شوند. وی عنوان کرد: نمی‌توان همه معضلات کشور را به صورت دولتی صرف از سوی مسئولان حل کرد و باید از پتانسیل‌های مردمی نهایت بهره مندی را داشت. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام یادآور شد: در سیل اخیر مردم خودشان سیل بند ساخته و با سیلاب مقابله کردند؛ اگر آنها نبودند شاید نمی‌توانستیم سیل را کنترل کنیم.

مخبر ادامه داد: طی بازدید اخیر مشخص شد که طی ۳۰ سال اخیر هیچ تغییرات عمده‌ای در شهرستان مسجدسلیمان صورت نگرفته است. وی خبر داد: مقرر شده تا دو هزار بسته کالای خانگی (هر بسته شامل ۶ قلم کالای خانگی) به آسیب دیدگان زلزله مسجدسلیمان اهدا کنیم. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اضافه کرد: تا اوایل مهر، سه هزار بسته لوازم تحریری با ۱۴ قلم را به آموزش و پرورش مسجدسلیمان می‌دهیم تا میان دانش آموزان توزیع کند.

مخبر در پایان تأکید کرد: بازسازی منازل آسیب دیده و همچنین اجرای طرح‌های اشتغال در مناطق مختلف مسجدسلیمان از اقدامات مؤثری است که هرچه سریع‌تر باید برای این شهر انجام شود.

.

 

 

معاون وزارت راه و شهرسازی گفت: در مسجدسلیمان اینقدر وضعیت فرسودگی بالاست که اماکن با شتاب زلزله ۲۵ سانتی‌متری تخریب شده در حالی که باید تاب زلزله تا ۲۰۰ سانتی‌متر داشته باشند.

مازیار حسینی ظهر امروز در جلسه ستاد بحران شهرستان مسجدسلیمان اظهار کرد: ساخت و سازهای غیرمجاز یکی از مسائلی است که باید در اولویت به آن بپردازیم؛ باید اجازه ساخت و سازهای قانونی را انجام دهیم تا دیگر مردم بیشتر مشکل نشوند
وی افزود: نظارت و کنترل و نقشه نبود برای همین هم مشکلات زیادی ایجاد شده و باید محدودیت ها را برداریم تا مردم بتوانند این مجوز ساخت و ساز را داشته و کار را انجام دهند. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: در مسجدسلیمان اینقدر وضعیت فرسودگی بالاست که اماکن با شتاب زلزله ۲۵ سانتی‌متری تخریب شده در حالی که باید تاب شتاب زلزله تا میزان ۲۰۰ سانتی‌متر داشته باشند.
حسینی عنوان کرد: تسهیلات بانکی که در تبصره ماده ۱۸ به مردم پرداخت می کنیم برای مسجدسلیمان کارساز نیست چون این مردم توانایی بازپرداخت آن را ندارند.
وی بیان کرد: برای مسجدسلیمان تفاهمنامه ای باید منعقد شود که مشکل اساسی شهر حل و نگران آینده مردم آن نباشیم؛ در عین حال باید واحدهای مسکونی با کیفیتی را با تخصص و توان مهندسان داخلی برای آنها بسازیم.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: برخی منازل را می توان با هزینه‌های پایین اما مهندسی دقیق بازسازی و تعمیر کرد.
حسینی با تأکید بر اینکه شرکت نفت باید به تعهدات خود عمل کند، گفت: در زمینه مسکن مهر ظرفیت مازاد حدود ۱۲۰ واحد داریم که می توان از آن برای جابجایی منازل آسیب دیده از زلزله استفاده کرد.

.

 

نماینده مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی گفت: پنج هزار واحد مسکونی در مسجدسلیمان نه اجازه تعمیر، تخریب و بازسازی دارند و نه در عین حال آنها را جابجا می کنند. علی عسکر ظاهری عبده وند ظهر امروز در نشست ستاد بحران مسجدسلیمان اظهار کرد: صحبت در مورد شهرستان مسجدسلیمان و محرومیت های آن خیلی خاص است. وی افزود: شاید ۱۱۰ سال از قدمت کشف نفت این شهر می‌گذرد ولی هنوز یک طرح جامع شهری هم برای آن تعریف نشده است.

نماینده مسجدسلیمان، لالی و اندیکا و هفتکل تصریح کرد: پنج هزار واحد مسکونی در مسجدسلیمان نه اجازه تعمیر، تخریب و بازسازی دارند و نه در عین حال آنها را جابجا می کنند. ظاهری عبده وند عنوان کرد: ۸۵ هکتار زمین در مسجدسلیمان داریم که در اختیار ارتش است و باید آن را خریداری و برای جابجایی منازل در اختیار مردم قرار داد. وی در پایان تأکید کرد: قطعاً در مناطقی که دسترسی شهری ندارند و روی تپه یا در دره هستند، بازسازی جواب نمی دهد و باید آنها را به اراضی بهتر جابجا کرد.

.

 

امام جمعه مسجدسلیمان گفت: مسجدسلیمان شاید شهر هم محسوب نشود چون حتی یک طرح جامع شهری هم ندارد. حجت الاسلام محمد صادق امینی در جلسه ستاد بحران شهرستان مسجدسلیمان اظهار کرد: از محرومیت‌های شهرستان مسجدسلیمان دل پردردی داریم که در این جلسه نمی گنجد. وی افزود: باید فکری اساسی برای مردم مسجدسلیمان شود که با گذشت ۴۰ سال از انقلاب همچنان مشکلات بسیاری دارند.

امام جمعه مسجدسلیمان تصریح کرد: آب، گاز، راه، پارک، سینما و بوی متعفن فاضلاب همه مشکلات عدیده مسجدسلیمان هستند. امینی گلایه کرد: استان خوزستان از سال ۹۲ تا ۹۵ به میزان پنج هزار میلیارد تومان از چهار شرکت نفت مطالبه دارد که سهم مسجدسلیمان شاید حدود ۵۰۰ میلیارد تومان باشد. وی بیان کرد: عدم توسعه یافتگی تا جایی به چشم می آید که مردم نسبت به این بازدیدها بی اعتماد شده و فکر می کنند بعد از رفتن مسئولان باز شهر رها می شود.

امام جمعه مسجدسلیمان در پایان گفت: مسجدسلیمان شاید شهر هم محسوب نشود چون حتی یک طرح جامع شهری هم ندارد.

 

تصاویر: امیر حیدری

.

.

.

.

 

پریسا طاهری

مدیر مسئول خبر روز، کارشناس مدیریت فرهنگی و دارای سابقه ی ۶ ساله در هیئت های تحریریه بیش از ۴ خبرگزاری است. فعال اجتماعی محیط زیست بوده و ترجیحاً وقت فراغت خود را در خواندن کتاب های علمی صرف می‌کند. 

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*