اخبار ویژه

  • شناسه : 19179
  • ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۱
  • 141 بازدید
  • ارسال توسط :
ثبت بیش از ۲۴ هزار ازدواج در خوزستان / کاهش ۱۳.۵ درصدی آمار ولادت در استان
ثبت بیش از ۲۴ هزار ازدواج در خوزستان / کاهش ۱۳.۵ درصدی آمار ولادت در استان
مدیرکل ثبت احوال خوزستان:

ثبت بیش از ۲۴ هزار ازدواج در خوزستان / کاهش ۱۳.۵ درصدی آمار ولادت در استان

خبر روز / فاطمی از ثبت ۲۴ هزار و ۱۶۰ ازدواج و پنج هزار و ۹۹۴ طلاق در هشت ماهه سال جاری در خوزستان خبر داد و گفت: در سال جاری ۶۵ هزار و ۲۴۵ ولادت ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۱۳.۵ درصد کاهش داشته است. «مجتبی فاطمی» امروز (سه شنبه ۳ دی) […]

خبر روز / فاطمی از ثبت ۲۴ هزار و ۱۶۰ ازدواج و پنج هزار و ۹۹۴ طلاق در هشت ماهه سال جاری در خوزستان خبر داد و گفت: در سال جاری ۶۵ هزار و ۲۴۵ ولادت ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۱۳.۵ درصد کاهش داشته است.

«مجتبی فاطمی» امروز (سه شنبه ۳ دی) به مناسبت روز ثبت احوال در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: به جز مرز جغرافیایی، یک مرز بسیار حساس دیگری به نام مرز هویتی وجود دارد که اگر جدی گرفته نشود، دستگاه ‌ها و مراجع قضایی و امنیتی قطعا دچار مشکل خواهند شد.

مدیرکل ثبت احوال خوزستان با بیان اینکه اگر کارمندان ثبت احوال وجدان کاری نداشته و متعهد به رصد نباشند لطمات زیادی به کشور وارد می‌ شود افزود: راه پیشگیری از آسیب به مرز هویتی این است که هر فوت در مدت ۱۰ روز ثبت شود و موارد ولادت و فوت نوزادان نیز ظرف ۱۵ روز ثبت شود.

وی با بیان اینکه در سوم دی ۱۲۹۷ نخستین شناسنامه به نام فاطمه ایرانی صادر شد اضافه کرد: کار در ثبت احوال بسیار حساس است و در صورتی که کارمند ثبت احوال به وظایف خود عمل کند، آلودگی هویتی، نسبی و سببی به وجود نمی آید.

فاطمی با اشاره به اینکه از سال ۹۱ که شناسنامه مکانیزه شد، تاکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار شناسنامه جلد قرمز در خوزستان تعویض و مکانیزه شده است تصریح کرد: به دلیل اینکه شناسنامه قرمز قدیمی مورد سوء استفاده قرار می‌ گیرد، افرادی که شناسنامه خود را گم می‌ کنند باید در کمترین زمان این موضوع را اطلاع دهند تا حداقل شناسنامه آنها از درجه اعتبار ساقط شود.

فاطمی با بیان اینکه شناسنامه نوزدان نیز مکانیزه و دو برگه شده و جای الصاق عکس را ندارد و پس از ۱۵ سال تعویض و عکسدار می شود عنوان کرد: طی هشت ماهه سال جاری ۲۰۴ هزار شناسنامه جلد قرمز در تعویض شده است؛ شناسنامه را زمانی می‌ توانیم حذف کنیم که قانون انتخابات عوض شود.

وی با اشاره به اینکه نه تنها در استان بلکه در همه کشور با کاهش ازدواج مواجه هستیم اذعان داشت: در هشت ماهه امسال ۲۴ هزار و ۱۶۰ ازدواج ثبت شده در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۲۶ هزار و ۵۰۸ ازدواج به ثبت رسیده، یعنی ۹ درصد کاهش ازدواج نسبت به سال گذشته در خوزستان داشتیم.

مدیرکل ثبت احوال خوزستان با بیان اینکه خوزستان رتبه ششم کشور را در ازدواج‌ دارد و سال گذشته نیز همین رتبه را داشتیم ابراز کرد: میانگین سن ازدواج مردها ۲۸ سال و ۹ ماه و دختران ۲۳ سال و ۹ ماه است.

وی در سال جاری ۴۲ درصد میزان ازدواج ها در خوزستان را افراد بی سواد و دارای مدارک تحصیلی زیر دیپلم عنوان کرد و ادامه داد: در هشت ماهه امسال حدود ۳۲۵ مرد بالای ۶۰ سال و ۲۵ زن بالای ۶۰ سال ازدواج کردند، همچنین ۲۲ مورد ازدواج زن و مرد بالای ۶۰ سال ثبت شده است.

فاطمی از ثبت پنج هزار و ۹۹۴ طلاق در هشت ماهه ابتدایی امسال خبر داد و بیان کرد: رتبه خوزستان در طلاق ۲۱ کشوری است و همچنین در هشت ماهه سال گذشته ۶ هزار و ۱۴۸ طلاق داشتیم که البته ممکن است برخی از طلاق ‌ها در سال‌ های گذشته انجام شده و تنها در این سال ثبت شده‌ باشند.

وی با ابراز نگرانی از آمار ولادت در کل کشور خاطر نشان کرد: خوزستان پس از سیستان و بلوچستان رتبه دوم را در ولادت دارد و در هشت ماهه سال جاری ۶۵ هزار و ۲۴۵ ولادت ثبت شده و این در حالی است که در مدت در سال گذشته ۷۵ هزار و ۳۹۸ واقعه ولادت به ثبت رسیده و ۱۳.۵ درصد کاهش ولادت در استان را نشان می دهد.

مدیرکل ثبت احوال خوزستان با اشاره به اینکه خانواده ها به سمت تک ‌فرزندی پیش می‌ روند که این موضوع به فرزندان آسیب وارد می‌ کند و باعث می ‌شود استقلال فکری کمی داشته باشند تشریح کرد: بیشترین میزان فرزندآوری در خوزستان به ترتیب برای مادران گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال با ۱۸ هزار و ۵۷۴ ولادت بوده که این موضوع نگران کننده است.

وی یاد آور شد: همچنین گروه سنی فرزندآوری مادران ۳۰ تا ۳۴ سال با ۱۶ هزار و ۶۴۲ ولادت و گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال با ۱۳ هزار و ۵۲۹ ولادت در رده‌ های بعدی قرار دارند.

فاطمی با بیان اینکه به ازای هر ۱۰۰ دختر، تولد ۱۰۵ پسر ثبت شده است اظهار داشت: در هشت ماهه سال جاری، ۳۳ هزار و ۵۳۹ واقعه پسر و ۳۱ هزار و ۷۰۶ دختر ثبت شده و از این تعداد ۵۰ هزار و ۵۷۳ ولادت در شهر و ۱۴ هزار و ۶۷۲ واقعه ولادت در روستا ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال ۱۳ هزار و ۷۴۱ مورد فوتی ثبت شده و بیشترین علت مرگ و میرها به دلیل بیماری قلبی عروقی بوده است تاکید کرد: در هشت ماهه سال جاری به ازای هر ۱۰۰ زن فوت شده، فوت ۱۳۳ مرد ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال خوزستان با بیان اینکه در این مدت هفت هزار و ۸۴۲ مرد و پنج هزار و ۸۹۹ زن در خوزستان فوت کرده‌ اند افزود: همچنین در این مدت ۱۱ هزار و ۵۶۶ مورد فوت در شهرها و ۲ هزار و ۱۷۵ مورد در روستاها بوده است.

وی با بیان اینکه ۶۳ هزار و ۲۵۵ مورد از ولادت ها تک ‌زایی، ۹۵۷ مورد دوقلوزایی، ۲۴ مورد سه‌ قلوزایی و یک مورد چهارقلوزایی ثبت شده است اضافه کرد: بیشترین مراجعه‌ کنندگان به ثبت ‌احوال در زمینه حذف اطلاعات از صفحه شناسنامه است.

فاطمی با اشاره به اینکه در گروه فراوانی نام‌ ها هنوز آمار نام‌ های مذهبی پسران و دختران در صدر هستند گفت: در هشت ماهه امسال نام حسین، علی، محمد، امیرعلی و امیرحسین به ترتیب بیشترین میزان نامگذاری برای پسران و فاطمه، زینب، زهرا و رقیه برای دختران به ترتیب بیشترین میزان نامگذاری برای دختران بوده است.

وی به ثبت نام کارت ملی اشاره کرد و اذعان داشت: در سطح کشور ۹ میلیون کارت ملی تا پایان بهمن ماه به افراد تحویل داده می ‌شود اما کسانی که ۱۵ سال سن دارند، صدور کارت آنها سریع تر انجام می ‌شود.

مدیرکل ثبت احوال خوزستان تصریح کرد: حدود ۲۲ هزار کارت ملی هوشمند صادر شده در دفاتر پیشخوان، ادارت پست و ثبت احوال وجود دارند که صاحبان آنها جهت دریافت این کارت ها اقدام نکردند.

وی با اشاره به اینکه در خوزستان کمیسیون تغییر نام وجود دارد و حداقل ماهانه ۳۰۰ تغییر نام انجام می‌شود عنوان کرد: در سال جاری سه هزار و ۲۷۹ تغییر نام و هفت هزار و ۷۳۶ تغییر نام خانودادگی انجام شده اما باید توجه کرد که نام افراد با اسامی ائمه تحت هیچ شرایطی عوض نمی‌ شوند.

فاطمی در خصوص اهمیت کارت ملی هوشمند توضیح داد: برای جلوگیری از فرار مالیاتی، فرار اقتصادی، کلاهبرداری و مبارزه با پولشویی باید افراد جهت دریافت کارت هوشمند ملی اقدام کنند.

وی ابراز کرد: در خوزستان سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت کارت ملی هستند که تاکنون سه میلیون و ۲۵۰ هزار نفر یعنی ۹۰ درصد افراد در این زمینه اقدام کردند.

مدیرکل ثبت احوال خوزستان خاطر نشان کرد: افراد معلول و کسانی که مشکلات جسمانی دارند و نمی ‌توانند برای تقاضای کارت ملی هوشمند به مراکز ملی مراجعه کنند، می ‌توانند با شماره بازرسی ۰۹۳۶۹۹۵۸۵۸۵ تماس بگیرند تا ایستگاه سیار به منطقه مورد نظر اعزام شود.

امیر حیدری

سردبیر خبر روز، مدیر فروش و تبلیغات شرکت رایسام، دارای سابقه ۱۴ ساله در برنامه نویسی وب، مشاوره در تبلیغات اینترنتی و فروش است. مدت ۷ سال است که در وبسایت های خبری با موضوعات تکنولوژی قلم می‌زند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*