اخبار ویژه

  • شناسه : 7139
  • ۰۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴
  • 465 بازدید
  • ارسال توسط :
تعطیلی مدارس خوزستان به ۸ شهر افزایش یافت/ بحران گرد و غبار در غرب و جنوب کشور
تعطیلی مدارس خوزستان به ۸ شهر افزایش یافت/ بحران گرد و غبار در غرب و جنوب کشور

تعطیلی مدارس خوزستان به ۸ شهر افزایش یافت/ بحران گرد و غبار در غرب و جنوب کشور

بر اساس اعلام فرمانداری های شهرهای مختلف استان خوزستان، تاکنون مدارس نوبت صبح و بعد از ظهر هشت شهر استان خوزستان به علت گرد و غبار تعطیل اعلام شده است، همچنین وضعیت آلودگی هوا در شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب به حد بحران و وضعیت آلودگی شهر کرمانشاه به حد اضطرار رسیده است.

به گزارش خبرروز، در پی وقوع پدیده گرد و غبار در برخی نقاط استان خوزستان، مدارس کلیه مقاطع تحصیلی پنج شهرستان آبادان، خرمشهر، باوی، شادگان، دشت آزادگان، حمیدیه و هویزه بر اساس دستورالعمل مدیریت بحران با توجه به افزایش غلظت گرد و غبارتعطیل اعلام شد. همچنین مدارس نوبت بعد از ظهر اهواز نیز از سوی فرمانداری تعطیل اعلام شد.

 

بر همین اساس، به دلیل شدت گرد و خاک در آبادان، فرمانداری این شهر تمامی مدارس و دانشگاهها را در دو نوبت صبح و بعد از ظهر تعطیل اعلام کرد. همچنین فرمانداری خرمشهر، مدارس و دانشگاه های این شهر در نوبت بعد از ظهر را نیز تعطیل کرد.

 

در آبادان و خرمشهر ادارات نیز برای امروز تعطیل اعلام شد.

 

در زمان حاضر دید افقی در آبادان به ۴۰۰ متر می رسد. رطوبت نسبی هوای آبادان ۶۰ درصد و دمای آن به ۳۷ درجه سانتیگراد می رسد.

 

ثریا قربانی گفت: براساس میانگین ۶ ساعته از ساعت ۱۲ شب گذشته تا ۶ صبح امروز میانگین غلظت آلودگی هوا در شهر کرمانشاه به ۳۹۸ میکروگرم بر متر مکعب هوا رسیده است.

 

وی افزود: این مقدار آلودگی در شهر کرمانشاه بیانگر وضعیت اضطرار است و تقریبا ۲.۵ برابر حد مجاز است.

 

قربانی ادامه داد: بیشترین غلطت گرد و غبار و آلودگی هوا به صورت لحظه ای در ساعت ۶ صبح با مقدار ۷۰۶ میکروگرم بر متر مکعب هوا اتفاق افتاد.

 

رئیس اداره نظارت و پایش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه همچنین با بیان اینکه اطلاع دقیقی از میزان غلظت گرد و غبار در شهرستان های مرزی استان در دست نیست، افزود: با این حال طبق اعلام همکارانمان، میزان آلودگی هوا در شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب به حد بحران رسیده و مدارس آن ها نیز تعطیل شده است.

 

او گفت: میزان غلظت گرد و غبار تا ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا طبیعی و استاندارد است اما از این مقدار تا ۳۹۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا باعث قرار گرفتن در وضعیت هشدار و از ۳۹۰ تا ۴۶۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا نیز باعث ورود به وضعیت اضطرار می شود.

 

قربانی افزود: اگر میزان غلظت گرد و غبار از ۴۶۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا افزایش یابد، وضعیت آلودگی به حد بحران می رسد که شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب هم اکنون در این وضعیت هستند.

 

رئیس اداره نظارت و پایش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه گفت: آنچه که ایستگاه های سنجش گرد وغبار نشان می دهد، وضعیت آلودگی هوا در استان رو به افزایش است.

 

وی در پایان گفت: از ابتدای سال جاری، هوای شهر کرمانشاه چهار روز در وضعیت هشدار بوده است که ۲ روز آن در اردیبهشت و ۲ روز هم در مهر اتفاق افتاده و یک روز هم در وضعیت اضطرار قرار داشته است

پریسا طاهری

مدیر مسئول خبر روز، کارشناس مدیریت فرهنگی و دارای سابقه ی ۷ ساله در هیئت های تحریریه بیش از ۵ خبرگزاری است. وی فعال اجتماعی محیط زیست بوده و ترجیحاً وقت فراغت خود را در خواندن کتاب های علمی و جامع شناختی صرف می‌کند. 

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*