اخبار ویژه

  • شناسه : 15027
  • ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
  • 186 بازدید
  • ارسال توسط :
تازه‌ترین اخبار بارندگی و سیل/دستور تخلیه ۶ شهر خوزستان
تازه‌ترین اخبار بارندگی و سیل/دستور تخلیه ۶ شهر خوزستان

تازه‌ترین اخبار بارندگی و سیل/دستور تخلیه ۶ شهر خوزستان

در پی افزایش رهاسازی آب از سد کرخه، دستور تخلیه فوری شهر‌های سوسنگرد، بستان، حمیدیه، کوت سیدنعیم، رفیع و ابوحمیظه در استان خوزستان صادر شد.

خبر روز: بارش‎های سیل آسای باران طی چند روز اخیر در مناطق مختلف کشور موجب سیلابی شدن برخی از استان ها و اختلال در زندگی مردم شده است.

بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی کشور در برخی نقاط استان‌های قزوین، کرمانشاه ، کردستان، شمال ایلام، غرب لرستان، جنوب بوشهر، خوزستان و شمال کرمان گاهی رگبار و رعدوبرق و در سایر مناطق کشور آسمان صاف تا نیمه ابری پیش‌بینی می‌شود.

۴ متر از ارتفاع آب سد دز کاهش یافت

مدیرعامل سد و نیروگاه دز گفت: ۴ متر از ارتفاع آب موجود در سد دز کاهش یافته که به معنی ایجاد ۲۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت جدید در مخزن سد است.

سعید رئوفی نسب، مدیرعامل سد و نیروگاه دز پیش از ظهر امروز اظهار کرد: ۴ متر از ارتفاع آب موجود در سد دز کاهش یافته که به معنی ایجاد ۲۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت جدید در مخزن سد است.

وی با بیان اینکه شرایط سد دز در حال عادی شدن است، گفت: ورودی سد دز به یک هزار و ۳۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده و به مرور با توجه به کاهش آورد، میزان آب خروجی از سد دز هم کاهش پیدا می‌کند.

 

دستور تخلیه ۷ روستای خرم‌آباد صادر شد
ستاد مدیریت بحران خرم‌آباد، دستور تخلیه ۷ روستای در معرض رانش زمین این شهرستان را صادر کرد.

به گزارش مهر، ستاد مدیریت بحران خرم آباد دستور تخلیه ۷ روستای این شهرستان را صادر کرد.

در بخش زاغه روستا‌های گرماوله بالا، طالقان و بخشی از زردآباد و در بخش مرکزی نیز روستا‌های دولت آباد، رباط دولت شاه، رباط نمکی و حیدر آباد در معرض خطر رانش قرار دارند که باید نسبت به تخلیه اقدام فوری صورت پذیرد.

دستور تخلیه ۶ شهر خوزستان

در پی افزایش رهاسازی آب از سد کرخه، دستور تخلیه فوری شهر‌های سوسنگرد، بستان، حمیدیه، کوت سیدنعیم، رفیع و ابوحمیظه در استان خوزستان صادر شد.

به گزارش فارس، در پی افزایش رهاسازی آب از سد کرخه، دستور تخلیه فوری تمامی شهر‌ها و روستا‌های حاشیه رودخانه صادر شد.

غلامعباس هزاریان سرپرست فرمانداری دشت آزادگان اظهار کرد: با شدت گرفتن دبی رودخانه کرخه، استاندار خوزستان دستور تخلیه کلیه مناطق شهرستان دشت آزادگان شامل ۴ شهر سوسنگرد، بستان، ابوحمیظه، کوت سیدنعیم و روستا‌های تابعه را صادر کرد که متعاقبا اماکن اسکان اضطراری اعلام خواهد شد؛ وی شهر رفیع در شهرستان هویزه را نیز شامل این دستور برشمرد.

بنا بر این گزارش، مدیریت بحران شهرستان حمیدیه نیز بعد از ورود سیلاب به مناطقی از شهر، در ساعت ۲ بامداد امروز شنبه، دستور تخلیه شهر حمیدیه را صادر کرد.

دستور تخلیه شهر گوریه در بخش شعیبیه شوشتر نیز از پنج شنبه شب با ورود سیلاب رودخانه دز به آن، اعلام شد.

همچنین شب گذشته دستور تخلیه نیمه غربی شهر ال‌هایی در بخش مرکزی اهواز و منازل ساحلی شهر الوان در بخش شاوور شهرستان شوش اعلام شد.

فرماندار شادگان نیز جمعه شب گفت: به دلیل اتصال رودخانه کارون به شهر دارخوین در این شهرستان، برای جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار، حکم تخلیه شهر و روستا‌های حاشیه رودخانه کارون صادر شد.

همچنین فرماندار شوش در ۱۳ فروردین ماه دستور تخلیه فوری شهر فتح المبین و ده‌ها روستا در دو حوضه کرخه و دز را صادر کرد.

دستور تخلیه صد‌ها هزار نفر از مردم شهر‌ها و روستا‌های خوزستان در حالی صادر شده که اماکن اسکان اضطراری تاکنون مشخص نیست.

سیلاب رودخانه‌های کرخه، دز و کارون در استان خوزستان تاکنون باعث زیرآب رفتن چند منطقه از جمله شهر گوریه و روستا‌های بخش شعیبیه شوشتر، روستا‌های منطقه بامدژ و دهستان عنافچه اهواز، تعداد زیادی از روستا‌های بخش شاوور و بخش فتح المبین شهرستان شوش، مناطق روستایی شهرستان‌های کارون، دشت آزادگان، هویزه و مناطقی از شهر حمیدیه و روستا‌های مسیر خسرج شده است.

استاندار خوزستان جمعه شب در مصاحبه با اخبار سیما، گفت: خروجی سد کرخه با توجه به ورودی آن تنظیم می‌شود و هم‌اکنون به طور متوسط خروجی آب به ۲۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه رسیده است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان از اسکان اضطراری حدود ۴۰ هزار سیل‌زده از چهارم تا ۱۶ فروردین ماه امسال خبر داد.

جهرمی از سد دز بازدید کرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سد دز بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی جمعه ۱۶ فروردین ماه در سفر خود به خوزستان از سد دز بازدید کرد.

وی در این بازدید در جریان آخرین وضعیت دریچه‌های این سد، میزان دبی ورودی و خروجی آن و همچنین فضای خالی مخزن قرار گرفت.

جهرمی پیش از این از سد کرخه نیز دیدن و با کارشناسان این سد در خصوص آخرین وضعیت دریچه‌های خروجی آب گفتگو کرده بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از این بازدید‌ها از طریق فرودگاه بین المللی اهواز به تهران باز خواهد گشت.

پریسا طاهری

مدیر مسئول خبر روز، کارشناس مدیریت فرهنگی و دارای سابقه ی ۶ ساله در هیئت های تحریریه بیش از ۴ خبرگزاری است. فعال اجتماعی محیط زیست بوده و ترجیحاً وقت فراغت خود را در خواندن کتاب های علمی صرف می‌کند. 

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*