اخبار ویژه

  • شناسه : 25138
  • ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۹:۵۵
  • 62 بازدید
  • ارسال توسط :
ایران جایگاه خوبی برای میانجی‌گری در افغانستان دارد
ایران جایگاه خوبی برای میانجی‌گری در افغانستان دارد

ایران جایگاه خوبی برای میانجی‌گری در افغانستان دارد

پیرمحمد ملازهی کارشناس مسائل افغانستان و شبه‌قاره در گفتگو با خبر روز در زمینه اقدامات ایران برای ایجاد ثبات و آرامش سیاسی در افغانستان، اظهار داشت: واقعیت این است که ایران در موقعیتی است که بتواند میانجی‌گری مؤثری را در موضوع افغانستان داشته باشد. وی ادامه داد: همچنین با توجه به اختلاف سیاسی پیش آمده […]

پیرمحمد ملازهی کارشناس مسائل افغانستان و شبه‌قاره در گفتگو با خبر روز در زمینه اقدامات ایران برای ایجاد ثبات و آرامش سیاسی در افغانستان، اظهار داشت: واقعیت این است که ایران در موقعیتی است که بتواند میانجی‌گری مؤثری را در موضوع افغانستان داشته باشد.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به اختلاف سیاسی پیش آمده میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی بر سر موضوع نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و تعیین دولت، ایران با توجه به جایگاه خود می‌تواند برای ثبات سیاسی در افغانستان میانجی‌گری کند.

کارشناس مسائل افغانستان گفت: باید این موضوع را مدنظر قرار داد که شرایط سیاسی در افغانستان متأثر از سه گروه مجاهدین شمال، تکنوکرات‌ها و طالبان است.

ملازهی افزود: گروه مجاهدین که افرادی چون احمدشاه مسعود و برهان‌الدین ربانی آن را نمایندگی می‌کردند، به دلیل حمایت‌هایی که ایران از آنها در زمان جنگ داخلی افغانستان داشت، در حال حاضر نیز که بخشی از ساختار قدرت در این کشور هستند، از رابطه خوبی با ایران برخوردارند.

وی عنوان کرد: اختلافات سیاسی در کابل فرصتی را پیش آورد که محمدجواد ظریف با توجه به این واقعیت که گروه مجاهدین که از عبدالله عبدالله حمایت می‌کنند، روابط خوبی با ایران داشته و دارند، برای میانجی‌گری گفتگوهایی را با طرف‌های افغان و همچنین همتایان منطقه‌ای خود داشته باشد.

کارشناس مسائل شبه‌قاره اضافه کرد: در سال‌های اخیر ایران همچنین با طالبان تماس‌هایی برقرار کرده و دیدارهایی دو طرف با یکدیگر داشته‌اند که سبب شده است توان ایران برای میانجی‌گری افزایش پیدا کند. بنابراین در شرایط حساس کنونی که عملاً دو دولت در افغانستان شکل گرفته، ضرورت داشت ایران دست به اقدامی بزند.

ملازهی تصریح کرد: حرکت ظریف در همین راستا بوده و می‌توان گفت که تا حدودی هم موفق بوده است. در حال حاضر اطلاعاتی وجود داشته و اخباری به گوش می‌رسد که عبدالله و غنی به توافقاتی دست یافته‌اند که ایران در کنار دیگر کشورها برای خروج افغانستان از بحران دو حاکمیتی تلاش مناسب را انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد: تماس‌های ظریف با برخی مقامات منطقه‌ای که دارای اثرگذاری در موضوع افغانستان هستند نیز اقدام درستی بود که به تلاش ایران برای کمک به افغانستان کمک کرد.

کارشناس مسائل افغانستان تاکید کرد: ایران همیشه خواستار ثبات در افغانستان بوده و همواره برای تشکیل دولتی قدرتمند در کابل کمک کرده است و این اقدام اخیر نیز در همین راستا بوده است.

ملازهی بیان کرد: در موضوع افغانستان باید بگویم که دولت‌های خارج از منطقه باید به دخالت خود پایان دهند و بگذارند کشورهای منطقه، خود ابتکار عمل را به دست گیرند و امور را به پیش ببرند.

امیر حیدری

سردبیر خبر روز، مدیر فروش و تبلیغات شرکت رایسام، دارای سابقه ۱۵ ساله در برنامه نویسی وب، مشاوره در تبلیغات اینترنتی و فروش است. مدت ۸ سال است که در وبسایت های خبری با موضوعات تکنولوژی قلم می‌زند.