اخبار ویژه

  • شناسه : 1273
  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۱
  • 435 بازدید
  • ارسال توسط :
اردوغان تزار ترکیه شد
اردوغان تزار ترکیه شد

اردوغان تزار ترکیه شد

روزنامه نوویه ایزوستیا در مطلبی با عنوان «پس از همه پرسی، یک نفر در ترکیه تزار و پدر ملت شد»، نوشت: رجب طیب اردوغان با نتیجه کسب شده از رای گیری، آزادی بی حد و حصری برای تحکیم پایه های حکومت خود یافته است.

به گزارش خبر روز، ۵۱٫۴ درصد رای دهندگان در همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه که یکشنبه هفته گذشته برگزار شد، دیدگاههای رئیس جمهوری این کشور دربرگیرنده افزایش قدرت و گذر از نظام پارلمانی به ریاستی را تائید کردند.

روزنامه نوویه ایزوستیا چاپ مسکو روز یکشنبه در مقاله ای نوشت: اردوغان با تغییر قانون اساسی، مقام تزار و پدر ملت را یافته و از این وضعیت حداکثر بهره برداری را خواهد کرد.

در ادامه مقاله آمده است: حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان از سال ۲۰۰۲ در راس قدرت قرار دارد، اما با این وجود تا سال ۲۰۱۱ قدرت کامل را نداشت.

«دو عامل مانع تمرکز قدرت در دست حزب حاکم عدالت و ترقی شده بود که شامل وجود نظام بوروکراسی و حکومتی حاکم بر ترکیه و نیز قدرت و نفوذ سنتی نظامیان بود و این مسائل آزادی عمل را از اردوغان گرفته بود.»

روزنامه روسی نوشت: نکته مهم دیگر، زمانی که اردوغان به قدرت رسید از نفرات وفادار برای حکومت موفق برخوردار نبود و به همین خاطر از افراد فتح الله گولن رهبر مخالفان استفاده کرد و آنها نیز در طول یک دهه در ساختار حکومت و رده های بالای کادر فرماندهی ارتش ترکیه نفوذ کردند.

نویسنده مقاله، وقوع کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ را نیز حاکی از همین نفوذ مخالفان اردوغان در ساختار حکومت ترکیه خواند که در کادر فرماندهی ارتش این کشور بیشتر به چشم می خورد.

امیر حیدری

سردبیر و مدیر بخش پشتیبانی​ فنی خبر روز، عضو هیئت تحریریه و مدیر فروش و تبلیغات شرکت رایسام، دارای سابقه ۱۳ ساله در برنامه نویسی وب، مشاوره در تبلیغات اینترنتی و فروش است. مدت ۶ سال است که در وبسایت های خبری با موضوعات تکنولوژی قلم می‌زند.

بیشتر بخوانید»  حواشی رسانه‌ای در مورد هواپیمایی اهدایی امیر قطر به اردوغان

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*